1. a. ttel
2004.06.16. 14:11
- A krnyezet, krnyezetvdelem, a krnyezetgazdlkods s a krnyezetgazdasgtan fogalma. A krnyezetgazdlkods s a termszeti erforrsok viszonya. A talaj termkenysgnek fenntartsa s nvelsre szolgl mdszerek, s ezek krnyezetre gyakorolt pozitv s negatv hatsai
Thyll: 92-94, 39-58, 177-190
Filep II: 115-134, 134-152, 152-155
Krnyezet: a trnek az llnyt (vagy llnyek csoportjait) krlvev, krlhatrolhat rsze, mely a szervezet letfolyamataira kzvetve, vagy kzvetlenl elnys vagy htrnyos hatssal van. A krnyezet hatsaihoz a szervezetek alkalmazkodnak, s visszahatnak krnyezetkre. A krnyezet s az llnyek hatskapcsolatt az kolgia vizsglja.
Krnyezetvdelem: elsdleges clja az ember egszsgnek s fennmaradsnak biztostsa, a megfelel krlmnyek kialaktsa, vdelme, s kialaktsa (krnyezetfejleszts) rvn. Figyelemkrbe tartozik az ptett krnyezet vdelme, de a termszeti kincsekkel (erforrsokkal) val sszer gazdlkods.
Krnyezetgazdlkods: alatt a krnyezetnek szablyozott hasznostst, tervszer fejlesztst s hatkony vdelmt rtjk. Mindezeket a termszet dinamikus egyenslynak fenntartsnak, s a trsadalmi ignyek figyelembevtelvel vgzi.
Krnyezetgazdlkods 2: a termszeti havakkal, erforrsokkal, a termszeti-, technikai adottsgokkal s lehetsgekkel val tudatos s tervezett gazdlkods (szervezs, tervezs, vgrehajts, ellenrzs), mely hossz tvon segti:
- A krnyezet terhelsnek cskkentst
- Az erforrsok sszer s korltozott hasznostst
- A dinamikus kolgiai egyensly fenntartst
Krnyezetgazdasgtan: a kzgazdasgtannak (mint trsadalomtudomnynak) a krnyezet s gazdasgi let klcsnhatsaival, illetve a krnyezetgazdlkods konmiai oldalval foglalkoz rsze
A krnyezetgazdlkods s a termszeti erforrsok viszonya:
Erforrsok:
- Potencilis
erforrs
- Fgg az emberi ismeterektl, a gazdasgossgtl, s a kulturlis sznvonaltl, szoksoktl
- Aktulis
erforrs
- Folytonos: nap, szl, raml vz
- Megjul (megjthat): tiszta leveg, tiszta vz, termkeny talaj, nvnyek llatok
- Nem megjul (nem megjthat): fosszilis energiahordozk, fmes-, s nemfmes svnyok
A megjthat erforrsok hasznlata nem jelent korltlan hasznlatot. A hasznlatnak az a szintje, melyen az erforrs hosszabb tvon krosods, vagy leromls (degradci) nlkl hasznlhat, a fenntarthat hasznlat.
A talaj termkenysgnek fenntartsa s nvelsre szolgl mdszerek:
Mirt szksges fenntartani/javtani a talkajtermkenysget, avagy a talajdegradci okai:
- Vzerzi, szlerzi
- Savanyods, szikeseds, msodlagos szikeseds
- Szerkezet romls (lemosds, tmrds)
- Rossz vzgazdlkods
- Rossz tpanyaggazdlkods
- Biolgiai degradci
- Cskken puferkpessg, talajmrgezs
Vdekezs a fenti kros hatsok ellen, s a krok megszntetse
Ezek egyttesen a fldvdelmi beavatkozsok. Ez a fogalomkr szlesebb, mint a talajvdelem, mert a deflci-, s erzi elleni vdekezs is beletartozik.
Fldvdelem: a termszet eri, s az ember termel tevkenysge, s ltalban az ember krnyezethasznlatnak felszni s fldfeszn alatti kedveztlen vltozsok megelzsnek, illetve cskkentsnek lehetsgei.
Meliorci: fejlesztsi tevkenysg, egymssal szorosan sszefgg bilgiai, kmiai, fizikai s mszaki eljrsok komplex rendszere, mely a talajtermkenysg megrzst, tarts nvelst clozza meg, mikzben megteremti a korszer gazdlkods termhelyi feltteleit.
A meliorci rszei:
- Terletrendezs
- Vzrendezs
- Talajvdelem
- Talajjavts
- ntzs
A talaj termkenysgt fenntart/nvel mdszerek:
- Talaj szennyezettsgnek megszntetse (krmentests)
- in situ: tlevegztets, talajmoss, biolgiai lebonts, rgzts
- ex situ: termikus, talajmossi, biolgiai lebontsi, s szilrdtsi eljrsok
- Savany talajok javtsa
A javts egyik eszkze a meszezs. Ez mrskli/megsznteti a kros savanysgot, nveli a Ca-elltottsgot, s javtja a talajszerkezetet. A pH(KCl) alapjn a 4,5 alatti talajokat mindenkppen javtani kell. Javtani kell akkor is, ha kevs a felvehet Ca-tartalom, vagy ha a talaj ersen kttt
Javtja a talajok fizikai tulajdonsgt, szerkezett, vz-, leveg-gazdlkodst, cskken a cserepesedsre val hajlam, cskken a voner-szksglet, lazul a talajszerkezet.
A kmiai tulajdonsgok tekintetben cskken az aktv s a potencilis savanysg, cskken a toxikus fmek mozgkonysga.
A biolgia tulajdonsgokra gyakorolt hatsok kzl a talajlet nvelse a legfontosabb. Emiatt megn a lgkri N-megkts (Clostridiumok).
A meszezs hatsa 6-12 vre tehet
A szikesek hibinak f oka a talajkolloidok felletn felszaporodott Na-ban keresend. A Na-tlslyba kerl ilyenkor a talajoldatban is. A javts ilyenkor a skszlet javtsra irnyul, leggyakrabban a Ca-ionok mennyisgnek nvelsvel. Javtanyagknt savany kmhats, kalcuimban gazdag anyagok jhetnek szmtsba. (Ilyenek: meszezs, digzs, msz+gopsz, gipsz, lignit). Ezek hatsra a Na à Ca-ra cserldik.
Javulnak a talajok fizikai tulajdonsgai. Itt elssorban a vztereszt, s vzbefogadkpessg nvekedsre, a vzkapacits (s a hasznos vzmennyisg) nvekedsre kell gondolni. A mvelhetsg n, a voner-igny cskken. Tavasszal korbban a fldre lehet menni, megnylik a tenyszid.
Javulnak a kmiai s biolgiai tulajdonsgok is. A vz-s leveggazdlkods javul, atalajlet intenzvebb lesz, jobb a tpanyagok feltrdsa. A javts utn megn a termeszthet nvnyek spektruma.
A szikesek javtsnak hatsa maradand, amennyiben egyb felttelek (drnezs, mlylazts) nem vltoznak.
Az erzi elleni vdelem sszetett. Rszt kpezi az agrotechnikai talajvdelem, a mszaki talajvdelem, s az erdszeti talajvdelem.
- Agrotechnikai talajvdelem:
- Mvelsi g helyes megvlasztsa
- Tblsts
- Talajfedettsg
- Mvelsi rendszer megvlasztsa (talajmvels, vetsforg)
- Mszaki talajvdelem:
- Sncok, teraszok
- Vzmosskts, hordalkfog gtak
A szl elleni vdelem elssorban agrotechnikai, s erdszeti lehetsgeket foglal magban. Ide tartoznak az erdsvok, fasorok, ligetek teleptse, a kulisszs vets, a talaj fedettsgnek nvelse, a szalagos vets, a talajfelszn ellenllsnak nvelse (ntzs), megfelel talajmvels, s szintetikus stabilizlanyagokkal lehetsges.
A talaj termkenysgt rvidtvon trgyzssal, s ntzssel emelhetjk.
- (M)trgyzs hatsai
- Vltozik a talaj kmhatsa a trgyzs hatsra
- A mtrgyk vagy savasan, vagy lgosan hidrolizlnak. Ez azt jelenti, hogy vizes oldatuk pH-ja savas/lgos lesz.
- Fiziolgiai
savanysg/lgossg esetn a kijuttatott mtrgyavizes oldata semleges ugyan, de a nvny felveszi anionjukat/kationjukat, cserbe, a talajba H+ -t, vagy HCO3 – t juttat, ezltal savanyodik/lgosodik a talaj
- Kicserldsi savanysgot
okoz minden olyan mtrgya, melyek kationja az adszorbelt H+ ionokat lecserli.
- Amennyiben olyan mtrgyt vlasztunk, melynek anionja s kationka is tpelem, a savanyt, s lgost hats kiegyenlti egymst.
- A talajok pufferhatsa eltr, pl. a homoktalaj pH-jt hibs trtgyzssal hamar el lehet tolni
- A gyakran vgzett, nagyadag mtrgyzs nveli a talaj startalmt, vltozik a talajoldat sszettele
- Trgyzott terleteken nemcsak a mtrgya tbblet-hatsa, de a talaj tpanyagtkje is jobban feltrdik, abbl tbb hasznosul.
Lehet mg az ntzsrl, mint termkenysg-nvel tnyezrl beszlni.
|