1. b. tétel
2004.06.16. 14:12
A táj és építészet együttesének egyensúlya, a jellegzetes beépítés és a táj jelleg védelme
Táj+építészet, Kubinszky Mihály, 1995 Mezőgazda kiadó
A megművelt természet a legritkább esetben őrizhető meg építmények nélkül. Gondolunk itt lakóépületekre, ipari létesítményekre, közlekedési útvonalakra (közút, vasút) és egyéb vezetékekre, hidakra, stb.
Mivel a természeti tájat egészében nem tudjuk megőrizni, törekednünk kell arra, hogy építményeinket lehetőleg, a természeti értékek megóvásával kell megépíteni. Ez a szép tájkép tekintetében nem lehetetlen feladat. Bizonyos jellegű tájak megjelenésén egy-egy építmény akár javítani is képes, mert díszítheti, élénkítheti a tájat.
A művi elemek tájba illesztésekor ismerni kell a táj befogadóképességét. A táj befogadóképessége alatt az építmények azon mennyiségét nevezzük, melyek megléte esetén a táj még megőrzi eredeti hatását, sőt az egyes építmények a természeti sajátságokat kiemelik, vagy hangsúlyozzák.
A táj vizuális befogadóképessége kisebb, mint a fizikai telítődés pontja, de nemcsak az építmények (borítottsági) aránya, hanem a minőségtől is. És itt van az építészet nagy felelőssége!
A tájba épített építmény annál kevésbé fogja zavarni a tájkép szépségét, minél kisebb, minél igényesebb, és minél kisebb területet foglal el a látómezőből. Figyelembe kell venni, hogy a létesítményeket esetenként fák takarhatják, így csökkentve a látható felületet.
Zavart okoz az építmény, ha jellemző szempontból tekintve túlnyúlik a horizonton, ha a tájkép arányait megváltoztatja, vagy ha a tájképet megbontja.
Épület, építmény és település a tájban
A táj befogadóképességének jellemző fokozatai:
- Egyedül álló épület a tájban: a tájképben a természet uralkodó közeg marad. Az épület állhat síkvidéken (gémeskút), domboldalban (major) vagy a horizonton (várrom, kilátó)
- A tájban egyedül álló épületek együttese: szövetként borítják a tájat
- Tájképet erősen befolyásoló erejű beépítés: a hatást egyetlen nagyobb, de több kisebb épület is kiválthatja. Ilyen elem, pl. a toronyház is
- Településsé összenőtt épületmennyiség: döntően befolyásolja a tájképet, mert visszaszorítja a természetes elemeket
- Az épületek teljesen elnyomják a természetet: a település önmagában uralkodó elemmé növekedett, a természet elemei nem érvényesülnek, a táj kiszorul.
Ipari és mezőgazdasági létesítmények a tájképben
- Ezeknél általában tájképpel versengő építményekről van szó. Tájba illesztésük csak külön odafigyeléssel oldható meg.
Nyomvonalas létesítmények a tájképben
- Ösvény, dűlőút, kerékpárút, országút, autópálya
- Vasút
Egyéb elemek
- Kerítés: sövény, és természetes anyagok használata javallott
Építés erdőnél és erdőben
Az épületek egy része a hasonulásra, másrészük a kontrasztra helyezi a hangsúlyt. Az út, vasút mindig kontrsztot teremt, csakúgy, mint a tájba nem illő légvezetékek. Az épületek tájba illezstésének zsenije Makovecz Imre
A tájkert, a kastélykert
Az erdő és az épület közi átmenetet tölti ki. A kertek mindig tükrözték az adott kort, az építtető stílusát, stb. legjobb megoldás, ha a táj és a természet elemeit kombinálják (cserjék, fák, sövények + mellvédek, utak, lépcsők). Az angol tájkert: itt a táj a hangsúlyos, a kert természet-közelibb. Az angol kastélyokhoz gyakran növényház is csatlakozott, így télen is megőrizték a táj egy darabkáját.
Műemlékek a táj díszei
A műemlék minősített építészeti alkotás (tehát történeti rangja, esztétikai érétke van). A vár és a várrom a táj ékességei. A romok, templomok (Tihany!) szintén.
|