2. b. ttel
2004.06.16. 14:25
A megmvelt tj. Az erd trhatsa, az erdei utak. Fk, fasorok a tjban s a mezgazdasgi tj
Tj+ptszet, Kubinszky Mihly, 1995 Mezgazda kiad 18-33. o.
Az ember trltst bizonyra a termszet fejlesztette ki, gy elssorban a termszeti tj elemeinek elhelyezkedse, arnyai fontosak.
A megmvelt tjak kzl elsknt az erdvel, annak trhatsval, az erdei utakkal foglalkozunk. Az erd trhatsa ktflekpp rvnyesl:
- Trhatrol, tjalakt szerep (erdszl), s
- Bels trhatsokkal (tiszts, erdei utak)
Az erd a skvidket tagolja, a domvidket lnkti, a hegyvidket koronzza. Hatsuknl ms s ms jellemzket tapasztalunk, ha lomboserdt, vagy ha fenyerdt szemllnk.
A fiatal fenyerd szle fldig csng g-fallal egybefgg, thatolhatatlan kpet ad, a srlt erd (svos irts lgvezetk miatt) tnkjei, illetve a felkopasztott fk teljesen ms kpet adnak. A lombos-erd szle vszakonknt ms kpet nyjt, tavasszal friss zld, sszel aranyl, vagy barns, szemgynyrkdtet kpet ad.
Az erd bels trhatsa teljesen ms. Hatst az erd fafajai, koruk, az llomny srsge, a krgek szne, az gak llsa de a fnyviszonyok is nagyban meghatrozzk (mret, arny, fny, szn, fellet). Zrtsga, magassga ltalban hatalmat sugroz. A srn ll fallomny thatolhatatlan kpe inkbb erdszlhez hasonlatos, mg a kitiszttott erd, mint oszlopokkal teli csarnok magasodik flnk. Az erd jellemz bels trhatsa a tiszts, melynek neve is tall (ez a legtisztbb megjelense a termszeti trhatsnak).
Az utak, nyiladkok trhatsa szintn jelents. Az utak vgta nyom, szinte erdszl jelleg tjkpi formkat hoz ltre, mg a kisebb erdei utak, sokkal benssgesebb hangulatot rasztanak, sszefond lombkoronikkal. Ehhez csatlakozik, az a termszetes emberi kvncsisg, hogy mi van a kanyar, vagy a gerinc mgtt. Az tmenti erd“fal” segt megllaptani az t magassgi s vzszintes vonalvezetst, s nem engedi a tvolba veszni a tekintetet.
Az erd bels trhatsa felveti az erdbe pts problmjt. Itt elssorban vadszati, madarszati cl, valamint pihenst segt ltestmnyekre kell gondolni. Ezek lehetnek padok, eshzak, tblk, hidak, rkok, madretetk, buszmegllk, vezetkek. Jellemz azonban, hogy olyan kevs mestersges tjkpi elem ltesl az erdben, hogy annak jellemz tjkpi megjelenst jelentsen nem befolysolja.
Az erdbl kilpve mezn, pusztn talljuk magunkat, melynek fontos tjkpi elemei a fk, fasorok.
Legintenzvebb tjkpi hatsa az egyedlll fnak van, mely kontrjaival meghatrozza az egsz tj jellegzetessgt. Hasonl, intenzv tjelem a facsoport, mely tereblyesebb tjelem. A fa s facsoport jellegt befolysolja a nzpont, a fafajok (lombos vagy tlevel, tvolrl felismerhet-e!).
Fasor legtbbszr utat (Keszthely) szeglyez, de lehet vzfolys, vzpart, birtokhatr stb. is. A fasor jellege ms, mert itt a nzpont sokkal fontosabb tnyez.
Nzpontok fasorok esetn:
Kls nzpont esetn a fasor a tjat elnysen taglal, vonalszer megjelens jellemz.
Bels nzpont esetn az erdei thoz hasonlatos hatsai vannak. Emellett fontos tulajdonsgai, hogy rnykot ad, javtja a mikroklmt, vezeti a tekintetet. A bels szempontbl uralkod hatst a fk faja (nyr, hrs, erdei feny, platn, fenyflk stb.), srsge, zrtsga hatrozza meg. A fasor a vezetnek tmpontot ad a tvolsgok helyes felmrshez.
A mezgazdlkodssal mvelt tj mr intenzvebben magn viseli a nvnytermeszts s llattenyszts hatsait. A szntfldi nvnyek (kalszosok, kukorica) llandan vltoz sznkkel, mretkkel, srsgkkel egyedi textrt adnak a tjnak, klnskppen enyhe dombokon, ahol rltst is kapunk a terletre. Egyedi elemek a szlk, gymlcssk, a legelk, gyepek, rtek, pzsitok. Ezeknl a tjelemeknl fontosak a sznek mretek, arnyok, s hogy milyen elemhez milyen asszocici ktdik.
|