8. a. ttel
2004.06.17. 08:37
A szennyvizek eredetk szerinti osztlyozsa, szennyvztisztts. A szennyvizek s szennyvziszapok hasznostsa
A szennyvz tjt kvetve a szennyvztisztthoz jutunk, melynek kiptse, mtrgyai, mretezse szmos tnyeztl fgg. Ilyen tnyezk a lakos-szm, a csatornzsi rendszer, a befogad llapota, s a gazdasgossg is. Ezek figyelembevtelvel szmtalan technolgia, kialakts mretezs elkpzelhet, a hzi kis tiszttmvektl a hatalmas budapesti tisztttelepekig. Az albbiakban, tbb szerz munkira tmaszkodva rviden ismertetsre kerl egy, a mai technolgiai sznvonalnak megfelel szennyvztisztt telep mkdse (Anton, 1999, Bartfi, 2000, Forgcs et al, 1999 s Tams, 1998, Thyll, 2003).
A berkez szennyvizet elszr fizikailag tiszttjk. Itt kzepes – de esetenknt elviselhetetlenl ers – szagkoncentrcira kell szmtani, mely fleg az anaerob krlmnyeknek, a nyomott vezetkben kialakul dugnak ksznhet. A szennyvizet elszr gerebeken, rcsokon engedik keresztl, melyek lehetsg szerint gpi, szakaszos tisztts mtrgyak. Rcskzk 5-100 mm, feladatuk a durva mechanikai tisztts, gy a szivattyk vdelme, a tovbbi mtrgyak vdelme, s a kvetkez technolgik vdelme, valamint a rcsszemt kln tra terelse (Benedek s Vall 1976). Az elvlasztott anyag a rcsszemt, mely gyakran nagy szervesanyag-tartalm, gyorsan rothad, fertz, bzl, trolsa, kezelse gyakran problematikus. A fizikai tisztts kvetkez lpcsje a finom tisztts, melynek eszkzei a homokfogk, leptk, s ahol kzepes illetve ers szagkoncentrci jellemz. A homokfogk feladata a kis mret (maximum 0,2 mm tmr), jellemzen kemny, svnyi eredet rszek eltvoltsa gravitci segtsgvel. Mterezse, zemeltetse a Stokes-trvny szerint trtnik. Fontos a jl megvlasztott ramlsi sebessg (optimuma 0,3 m/s), mert tl nagy sebessgnl az lept terhels megn, mg tl alacsony sebessgnl – a cskken teljestmny mellett – megn a homok szervesanyag-tartalma. Nagy szervesanyag-tartalm szennyvznl a homok mellett mindenkppen tbb szervesanyaggal kell szmolni, ezrt kln homokmost is ltestenek, gy a homok rothadsa elkerlhet. A fizikai tisztts egyik utols lpse az lepts. Ez hosszanti-, vagy sugrirny (pl. Lipcsei tpus, mely az brn a homokfogt kveti, vagy a Dorr-tpus, mely az bra uttiszttsi lpsnl lthat) tfolys mtrgyak. A kilepedett anyagot zsompba gyjtik, s jellemzen mamutszivattyval rtik. Amennyiben jelents mennyisg felsz anyag – zsr, olaj, benzin, hab – rkezik a szennyvzzel, felsztat berendezst is beptenek (az lept el), br jellemzbb az a megolds, hogy ezeket a mtrgyakat a szennyvz termelje ltesti a sajt terletn, gy megelzend a csatornahlzat elszennyezdst. Ezek kialaktsa egyszer, gyakran csak egy aknba sllyesztett buklrl van sz.
A tisztts msodik fzisa a biolgiai tisztts. Ezek mkdsi elve, hogy a termszetben is lejtszd folyamatokat katalizlnak, gy az aerob lebont szervezetek tiszttjk meg a vizet (aerob fermentci). A biolgiai tisztts lehet csepegtettestes-, illetve eleveniszapos eljrs. Csepegtettestes megoldssal jellemzen kiszemekben tallkozhatunk, mert ezek helyignye, de terhelhetsge is kisebb. A csepegtestes tisztts egy alfaja a merltrcss mdszer, melynek lnyege, hogy egy lassan forg trcsa forog a szennyvzben. A trcsa tengelye a szennyvz szintben van, gy mindig a fl trcsa a felszn alatt van, a msik fele pedig a szabad levegn (mikrolnyek oxignelltsa vgett). Az elterjedtebb megolds az n. eleveniszapos tisztts, ahol a medencben lv szennyvzhez tpanyagot – ha a szennyvz nem tartalmaz - , s oxignt adnak, gy teremtve kedvez feltteleket a lebonts szmra. Lgbefvs a medence aljn trtnik, gy az lland kevereds biztostott, a mikroorganizmusok s a vz diszperz rendszert alkotnak. Az eleveniszapos mdszer egyik vltozata az oxidcis rok, mely egy ellipszis alak, ltalban 0,8-1,3 m mly, s 0,5-3 m szles keresztszelvny rok. Itt a szennyvizet rotorok mozgatjk, s a leveg bekeverst is ezek a rotorok vgzik. Az eleveniszapos tiszttsnl nagy mennyisg mikroorganizmus (baktriumok, ritkbban gombk) gz halmazllapot anyagcseretermkvel kell szmolni, amely nagy felleten rintkezik a krnyezeti lgtrrel, gy kzepes vagy ers szagkoncentrcira szmthatunk. A hatkonysg szempontjbl a melegebb szennyvz a kedvezbb. A msodik (biolgiai) fzis kiegszthet vegyszeres ferttlentssel, ekkor ntrium-hipoklorit-ot, vagy klrgzt adagolhatnak.
A biolgiai tiszttsa lapveten ms metdusa az anaerob fermentci, amikor oxignmentes (oxignszegny krlmnyeket biztostunk a mikroorganizmusok szmra). Megvalstsa jellemzen anaerob kontakt mdszerrel, mely az eleveniszapos tiszttshoz hasonl, s a kikerl iszapot fzissztvlaszts utn recirkulltatjk. Anaerob megolds az oldmedenck, s az anaerob tavak alkalmazsa is. Kltsgess teszi az eljrsokat, hogy megfelel hatsfokra, csak 30-35C hmrskleten szmthatunk.
A biolgiai fzist az uttisztts kveti. Ebben a szakaszban lehetsg van kmiai utkezelsre is. Ez esetben a kmiai utkezels alatt a foszfor (s gyakran a nitrogn) mennyisgnek cskkentst rtjk. Ennek kivitelezse elssorban a kicsapats, ahol fmionokkal a foszfort oldhatatlan csapadkk alaktjuk, s azt leptjk, majd szrjk.
Elsdleges feladat a biolgiai fzisbl elragadott iszap levlasztsa, s kezelse vagy recirkulltatsa. Az iszap viaszvezetsre akkor van szksg, ha a biolgiai fzis lebeg iszaptartalma lecskken. Az uttiszttnl csekly illetve kzepes szagkoncentrci a jellemz. Az uttisztts alternatv megoldsai a tavas tiszttsi mdszerek. Itt elssorban halast s ndas lehet a befogad.
A tavas mdszerek alkalmazhatak eltiszttsra – nagy szervesanyag-terhels esetn - , de uttiszttsra, st akr csak nmagukban zemeltetve is. Elnyk hogy az rkez vz mennyisgre s sszettelre kevss ignyesek (kivtel toxikus anyagok, herbicidek). Htrnyknt emlthet a nehz, szaktudst ignyl fenntarts, valamint a bzemisszi is. Ez fleg a nagy fellet anaerob tavaknl jelents.
Csak kisebb telepeken - mginkbb kiszemekben, csaldoknl – alkalmazhatak a gykrgyas s hncskosaras rendszerek, valamint a fldfelszn al elhelyezett klnbz tartlyok (ris-, szeptikus-, s lepttartlyok), melyek emisszija (s szmuk is) alacsony. Az itt felsorolt mdszerek illetve eszkzk jelenthetnek egy technolgiai rszfolyamatot is, de jelenthetik ugyanakkor a szennyvz teljes tiszttst is. jabban alkalmaznak mr gykrgyas, “lgpes” kommunlis, s ipari szennyvztiszttkat is. Mivel ezek elfordulsa mg alacsony, ezek szag-emisszijnak vizsglata sem idszer mg.
A szennyvz tja itt vget is rt, de ne feledkezznk meg a keletkez mellktermkekrl sem. Ezek a rcsszmt, a homokfogbl s leptbl szrmaz szilrd anyagok, s a nagy mennyisg flsiszap. Az iszap kezelse (pasztrzs, szrts, szikkaszts) stabilizlssal kezddik, ahol a szervesanyag, s a patogn szervezetek szma cskken, valamint a kezdeti 95%-os nedvessgtartalom is cskken. Anaerob stabilizlkban metn s szn-dioxid is kpzdik. Az anaerob rothasztk kialaktsuk szerint lehetnek ftttek s ftetlenek. A fttt medencket gyakran lefedik, s az sszegyjttt gz getsvel ftik a tartlyt. Az aerob iszapstabilizls kevss elterjedt, kialaktsa, mkdse az eleveniszapos tiszttshoz hasonl. A fentiek szerint stabilizlt iszap nedvessgtartalma mg jelents, ezrt mindenkppen szksg van a kvetkez lpsre, mely az iszapsrts. Mint a neve is mutatja itt a szrazanyag-tartalom nvelse a cl, mellyel a tovbbi kezelsi eljrsok, illetve a szllts kltsgei is cskkennek. A srts elterjedtebb eszkzei a gravitcis srtk, s a flotcis berendezsek. A srtett iszap mezgazdasgi hasznostsra, leraksra, komposztlsra, vagy getsre kerl. A mezgazdasgi hasznostst az 50/2001 Korm. Rendelet (a szennyvizek s szennyvziszapok mezgazdasgi felhasznlsnak s kezelsnek szablyairl) szablyozza.
|