8. b. tétel
2004.06.17. 08:38
Növényvédőszeres kiürült göngyölegek helyes kezelése a növényvédelem gyakorlatában
Részlet a 5/2001. (I. 16.) FVM rendelet a növényvédelmi tevékenységről
Hulladékkezelés
39. § (1) A veszélyes hulladékra vonatkozó jogszabályt kell alkalmazni
a) a forgalomba hozatalra, felhasználásra nem engedélyezett növényvédő szer,
b) a felhasználásra alkalmatlannak minősített, vagy a felhasználásra alkalmatlan lejárt szavatosságú növényvédő szer,
c) az azonosíthatatlanul összekeveredett növényvédő szer,
d) az ÁNTSZ illetékes megyei intézete által - szükség esetén a környezetvédelmi hatóság véleménye alapján szennyeződéstől nem mentesíthetőnek minősített védőeszköz, munkaeszköz, növényvédő szer raktár, tároló elbontása során szennyeződhetett bontásanyag, illetve föld, növény, növényi termék, fel nem használható csávázott vetőmag,
e) a kiömlött növényvédő szer felitatására, összegyűjtésére használt anyag, növényvédő szerrel szennyezett talaj
kezelésére.
(2) A növényvédő szerrel szennyezett csomagolóeszközök hulladékának kezelésére külön jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni.
(3) A növényvédő szer maradékot tartalmazó, a növényvédelmi technológiai folyamatban nem használható mosó-, öblítő-, tisztító vizet, a használhatatlanná vált permetlevet, csávázólevet, hidrokultúrás termesztésből kikerülő és egyéb használhatatlan növényvédő szer hígításokat növényvédő szeres szennyvíznek kell tekinteni, amelyet a növényvédő szer engedélyokiratában előírtak, illetve a szennyvizek biztonságos kezelésére vonatkozó, külön jogszabályban foglaltak szerint kell kezelni.
103/2003. (IX. 11.) FVM rendelet
a növényvédő szerrel szennyezett csomagolóeszköz-hulladékok kezeléséről
A növényvédelemről szóló 2000. évi XXXV. törvény (a továbbiakban: Tv.) 65. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az egészségügyi, szociális és családügyi miniszterrel, valamint a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § E rendeletet kell alkalmazni
a) a Magyar Köztársaság területén forgalmazott növényvédő szer csomagolására használt fogyasztói, gyűjtő és szállítási csomagolóeszköz-hulladékokra, valamint
b) azokra a természetes és jogi személyekre, valamint jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokra, amelyeknél növényvédő szer csomagolóeszköz-hulladék keletkezik, illetve növényvédő szer csomagolóeszköz-hulladékkal kapcsolatos tevékenységet folytatnak.
2. § (1) E rendeletben szereplő fogalmakra a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hgt.) és a csomagolásról és a csomagolási hulladék kezelésének részletes szabályairól szóló 94/2002. (V. 5.) Korm. rendelet értelmező rendelkezéseit alkalmazni kell.
(2) E rendelet alkalmazásában:
1. Szennyezett csomagolóeszköz-hulladék: a növényvédő szerrel közvetlenül érintkező kiürült csomagolóeszköz, illetve olyan termék, amelyet növényvédő szer forgalomba hozatala, szállítása, tárolása, felhasználása során ezen készítmények csomagolására használtak.
2. Tisztított csomagolóeszköz-hulladék: a növényvédő szernek a 4. § (1) bekezdése szerint megtisztított, szemmel láthatóan anyagmaradékot nem tartalmazó csomagolóeszköze.
3. Gyűjtőhely: a felhasználóktól átvett csomagolóeszköz-hulladék gyűjtésére szolgáló telephely.
4. Felhasználó: a növényvédő szert raktározás, szállítás, előkészítés, illetve a felhasználásra előírt technológiai folyamatban kezelő, felhasználó természetes személy, illetve gazdálkodó szervezet.
5. Átvevő: az adott feladatra engedéllyel rendelkező természetes személy, illetve gazdálkodó szervezet, amely a felhasználónál keletkezett tisztított csomagolóeszköz-hulladékot átveszi, és gyűjtőhelyen gondoskodik azok gyűjtéséről, kezeléséről.
6. Összegyűjtő: a csomagolóeszköz-hulladék kezelésére kötelezett vagy a kötelezett által megbízott természetes személy, illetve gazdálkodó szervezet, koordináló szervezet, aki a csomagolóeszköz-hulladék gyűjtőhelyről (átvevőtől) történő begyűjtését, esetleges kezelését, illetve azok ártalmatlanító, hasznosító helyre történő szállítását végzi, illetve végezteti.
7. Kezelő: az összegyűjtött, tisztított csomagolóeszköz-hulladék kezelését végző, az adott feladatra jogszabályban előírt hatósági engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezet.
3. § (1) A tisztított csomagolóeszköz-hulladék nem veszélyes hulladéknak tekintendő, ha az e rendeletben meghatározottak szerint kezelik. A nem e rendelet szerint kezelt növényvédő szer csomagolóeszköz-hulladék veszélyes hulladéknak tekintendő az ellenkező bizonyításig.
(2) Csomagoláshoz használt, nem szennyezett (a termékkel közvetlenül nem érintkező, vagy a növényvédő szerrel közvetlenül érintkező rétegtől elkülönített) papír és kezeletlen fa hagyományos tüzelő berendezésben elégethető, illetve más módon is hasznosítható.
(3) Lakossági felhasználásra kerülő 1 liternél, illetve 1 kg-nál nem nagyobb mennyiségű növényvédő szer csomagolására használt kiürített, tisztított csomagolóeszköz-hulladékok települési hulladékként kezelhetők, ha szelektív gyűjtésükről és kezelésükről jogszabály nem rendelkezik.
(4) 250 litert, illetve 250 kg tömeget meghaladó mennyiségű növényvédő szer csomagolására használt csomagolóeszköz-hulladékok (többször használatos konténerek) begyűjtéséről, ártalmatlanításáról a csomagolóeszközben levő növényvédő szer gyártójának vagy importőrének kell gondoskodnia.
(5) Növényvédő szer csomagolóeszköz más célra még tisztított állapotban sem használható.
(6) A felhasználótól való hulladékbegyűjtés ösztönzésére visszaváltási díj állapítható meg.
4. § (1) A csomagolóeszköz kézi tisztítását a növényvédelmi tevékenységről szóló jogszabály szerint kell végezni. Gépi eszközzel történő tisztításkor a berendezésre vonatkozó műveleti utasítás szerint kell eljárni. A tevékenységet a környezet veszélyeztetését kizáró módon kell végezni.
(2) Az (1) bekezdés szerint tisztított csomagolóeszköz-hulladékot, a biztonságtechnikai és környezetvédelmi előírásoknak eleget téve, illetéktelenektől elzárva kell gyűjteni, és ott legfeljebb 1 évig szabad ideiglenesen tárolni. A tárolt csomagolóeszköz-hulladék mennyiségéről és fajtájáról a vásárláskor kiállított számla alapján folyamatos nyilvántartást kell vezetni.
(3) A felhasználó köteles a kiürített, tisztított csomagolóeszköz-hulladékot az átvevőnek átadni vagy kezeléséről saját költségén, a hulladékokra vonatkozó egyéb jogszabály, illetve a 3. § (3) bekezdése szerint gondoskodni.
(4) Növényvédő szerek, csávázott vetőmagvak csomagolására használt, hulladékká vált zsákokat az összegyűjtő által előírt módon kell a gyűjtőhelyre eljuttatni.
5. § (1) A tisztított csomagolóeszköz-hulladékot az átvevő veheti vissza, ezzel maga vagy - a szerződésben foglaltak szerint - az összegyűjtő válik a hulladék tulajdonosává.
(2) Az átvevő köteles átvenni a 9. § szerinti azonosító jelzéssel ellátott, illetve eredeti címkével azonosítható tisztított csomagolóeszköz-hulladékot.
(3) Az átvevő nem köteles átvenni a szemmel láthatóan nem megfelelően tisztított (anyagmaradékot tartalmazó) csomagolóeszköz-hulladékot. Az át nem vett csomagolóeszköz-hulladékot a felhasználó a 4. § (1), illetve (3) bekezdése szerint köteles kezelni.
(4) A csomagolóeszköz-hulladék felhasználótól történő átvételét az átvevőnek az 1. számú melléklet szerinti átvételi elismervénnyel (a továbbiakban: elismervény) kell igazolni.
(5) Az elismervény a felhasználó hulladék kezelési kötelezettségének teljesítését igazolja, amelyet 5 évig kell megőrizni.
6. § (1) Az összegyűjtővel kötött szerződés alapján az átvevő állandó vagy időszakos gyűjtőhelyeket működtethet.
(2) A gyűjtőhelyeket a tisztított csomagolóeszköz-hulladékok tényleges veszélyeire, és más, az üzemi gyűjtés szempontjából fontos tulajdonságaira tekintettel kell kialakítani. A gyűjtőhelynek fedettnek kell lenni, és illetéktelenektől el kell zárni.
(3) A gyűjtőhely működtetési szabályait, helyeit az összegyűjtő egységes üzemeltetési szabályzatban rögzíti. A gyűjtőhely működésének külön jogszabály szerinti engedélyezéséhez a környezetvédelmi hatóságnak meg kell küldeni az üzemeltetési szabályzatot.
(4) A Hgt. 15. §-ának (1) bekezdése alapján a növényvédő szer nagykereskedelmi tevékenységi engedéllyel rendelkező természetes személy, valamint gazdálkodó szervezet a telephelyén belül gyűjtőhelyet külön engedély nélkül működtethet. A tevékenység megkezdéséről az illetékes környezetvédelmi felügyelőséget a tevékenység megkezdése előtt tájékoztatni kell. A gyűjtőhelyen a lerakott hulladék legfeljebb l évig tárolható.
(5) A gyűjtőhelyen gyűjtött csomagolóeszköz-hulladékról a 2. számú melléklet szerinti naprakész nyilvántartást kell vezetni, illetve ennek alapján kell a külön jogszabályok szerinti bejelentési kötelezettségeknek eleget tenni. A nyilvántartást az egyes bejegyzésektől számítva öt évig kell megőrizni.
(6) A gyűjtőhelyen a tisztított csomagolóeszköz-hulladék tömörítése érdekében elvégzett darabolás, aprítás, darálás külön engedély nélkül végezhető.
7. § (1) A csomagolóeszköz-hulladéknak a gyűjtőhelyről a kezelőhöz történő elszállítását az összegyűjtő, illetve a vele szerződéses jogviszonyban álló vállalkozó (a továbbiakban együtt: szállító) végezheti. E tevékenységhez, illetve a felhasználótól a gyűjtőhelyre történő szállításhoz a Hgt. szerint szükséges az illetékes környezetvédelmi hatóság engedélye.
(2) A felhasználó a tisztított csomagolóeszköz-hulladékot a gyűjtőhelyre saját járművel engedély nélkül szállíthatja.
(3) A csomagolóeszköz-hulladékot úgy kell szállítani, hogy annak során a környezet ne szennyeződjék. A szállító a szállításból eredő szennyeződés esetén köteles gondoskodni a hulladék eltakarításáról, a terület szennyeződésmentesítéséről, valamint az eredeti környezeti állapot helyreállításáról.
(4) A gyűjtőhelyről történő szállításnál a 3. számú melléklet szerinti, gyűjtőhelyenként kiállított "NK" kísérőjegyet kell használni. A kísérőjegyet 5 évig kell megőrizni.
(5) Az összegyűjtő a szállításra előkészített csomagolóeszköz-hulladékot legfeljebb hét napig tárolhatja, ezalatt megfelelő őrzéséről gondoskodnia kell.
8. § (1) A begyűjtött
a) műanyag csomagolóeszköz-hulladék:
1. a gyártó által újrahasználható,
2. a környezetvédelmi hatóság engedélye alapján anyagában hasznosítható,
3. külön jogszabály alapján hulladékok égetésére engedéllyel rendelkező berendezésben égethető,
4. veszélyes hulladéklerakó telepeken történő elhelyezéssel ártalmatlanítható,
b) üveg csomagolóeszköz-hulladék:
1. a gyártó által újrahasználható,
2. üveggyártásban anyagában hasznosítható,
c) fém csomagolóeszköz-hulladék:
1. a gyártó által újrahasználható,
2. kohászati segédanyagként anyagában hasznosítható.
(2) Az (1) bekezdés a) pontjának 3. alpontja szerinti égetés energetikai hasznosításnak minősül, ebből a szempontból a nem veszélyes hulladékok kódszáma alapján kell kezelni és nyilvántartani.
(3) Az újratöltésre szánt csomagolóeszköz-felhasználótól történő összegyűjtését, kezelését az adott növényvédő szer gyártója végzi vagy végezteti.
(4) A kezelés egyéb módjai csak az eljáró környezetvédelmi hatóság által engedélyezett technológiák alapján alkalmazhatók.
9. § A csomagolóeszköz-hulladék e rendelet szerinti hulladékgyűjtő rendszerben történő kezelésére a gyártó a csomagolóeszközön a külön jogszabály szerinti azonosító jelölést alkalmazhatja.
10. § A növényvédő szer csomagolóeszköz-hulladékra vonatkozó előírások betartásának ellenőrzésében az illetékes megyei (fővárosi) növény- és talajvédelmi szolgálat feladat- és hatáskörének keretein belül vesz részt.
11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a növényvédelemről szóló 1988. évi 2. törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 5/1988. (IV. 26.) MÉM rendelet 71. §-ának (4) és (5) bekezdése, valamint az azt módosító 9/1993. (I. 30.) FM rendelet 14. §-a hatályát veszti.
1. számú melléklet a 103/2003. (IX. 11.) FVM rendelethez
Átvételi elismervény növényvédő szer tisztított csomagolóeszköz-hulladékához
Sorszám: ................................................... |
Felhasználó neve: .....................................................................................................................
Címe: ......................................................................................................................................
Átvevő neve, azonosítója: ........................................................................................................
Gyűjtőhely címe: ......................................................................................................................
Az átvett tisztított csomagolóeszköz-hulladék:
Anyaga/kódja |
Térfogata/tömege |
Mennyisége/db |
Megjegyzés |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dátum: ...................................................................................
................................................................... aláírás
2. számú melléklet a 103/2003. (IX. 11.) FVM rendelethez
Nyilvántartó ív növényvédő szer tisztított csomagolóeszköz hulladékáról
Sorszám: ................................................... |
Gyűjtőhely neve: ...................................................................................................................
címe: ...................................................................................................................
A nyilvántartásért felelős neve: ...............................................................................................
A gyűjtött tisztított csomagolóeszköz-hulladék:
Fajtája
|
Kódja
|
Mennyisége
|
Gyűjtőhelyre érkezés ideje |
Átvételi elismervény sorszáma |
NK jegy száma
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. számú melléklet a 103/2003. (IX. 11.) FVM rendelethez
"NK" kísérőjegy növényvédő szer tisztított csomagolóeszköz-hulladékának szállításához
Gyűjtőhely |
Sorszám: |
neve: |
|
címe/telefonszáma: |
|
A tisztított csomagolóeszköz-hulladék |
Megjegyzés |
anyaga/kódja |
szállítónak átadott mennyisége (db, kg, 1) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A kezelő |
|
|
neve: |
|
|
telephelyének címe: |
|
|
KSH száma: |
|
|
Az átvevő kijelenti: |
A szállító kijelenti: |
A kezelő kijelenti: |
Megjegyzés: |
a) az adatok a valóságnak megfelelnek, |
a) az adatok a valóságnak megfelelnek, |
a) az adatok a valóságnak megfelelnek, |
|
b) a hulladékgyűjtésre jogosultsággal rendelkezik, |
b) a hulladékgyűjtésre jogosultsággal rendelkezik, |
b) a hulladékgyűjtésre és -kezelésre jogosultsággal rendelkezik, |
|
c) a jelölt mennyiséget a felhasználóktól vette át. |
c) a jelölt mennyiséget az átvevőtől átvette. |
c) a jelölt mennyiséget az összegyűjtőtől átvette |
|
|
|
|
|
A begyűjtés kelte: |
A szállítás kelte: |
A kezelőnek törté kelte: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
...................................... Az átvevő aláírása |
...................................... A szállító aláírása |
...................................... A kezelő aláírása |
|
|