Bevezets
2004.02.25. 10:39
Bevezets
A vz kmiai, fizikai, biolgiai tulajdonsgai alapjn az let, a trsadalmi tevkenysg szmra nlklzhetetlen, ezrt a Fldn a legszlesebb krben hasznlt vegylet.
A trsadalom, a termels fejldsvel a vz irnti igny egyre nvekszik, ugyanakkor a rendelkezsre ll vzkszletek nem vltoznak, st a termelsben, fogyasztsban trtnt hasznlatval minsge romlik. Ennek kvetkezmnye, hogy a vz emberi hasznlatra val alkalmass ttele, a krnyezet megvsa, a vzi let feltteleinek megteremtse egyre kltsgesebb.
A vz az ember s a krnyezet szmra val jelentsgt illetve az ezzel kapcsolatos feladatokat az Eurpa Tancs 1948. mjus 6.-n Strasbourgban, a 12 pontban deklarlt “Eurpai Vz Chartban” a kvetkezk szerint hatrozta meg.
- Vz nlkl nincs let. A vz rtk s ltfontossg krnyezeti elem.
- Az desvz kszletek nem kimerthetetlenek. Ezrt ezeket meg kell rizni, ill. vdeni.
- A vz szennyezse veszlyes az ember s ms vzfgg llnyek szmra.
- A vz minsgnek ki kell elgtenie a klnbz hasznlatok ignyeit, klnsen az emberi egszsg szempontjbl lnyeges kvetelmnyeket.
- A hasznlt vizek vzfolysokba vezetsvel a vz minsge nem akadlyozhatja annak tovbbi termelsi illetve szemlyes cl hasznlatt.
- A vzkszletek megrzse szempontjbl a nvnyvilg s klnsen az erdk szerepe igen nagy.
- A vzforrsokat meg kell rizni.
- A vzgyi hatsgoknak meg kell terveznik a helyes vzgazdlkodst.
- A vzvdelem szksgess teszi a szakoktats, a tudomnyos kutats s a nyilvnossg tjkoztatsnak intenzifiklst.
- A vz kzs tulajdon, melynek rtkt mindenkinek fel kell ismernie. Az egynek ktelessge a vz clszer s gazdasgos hasznlata.
- A vzgazdlkodst termszetes vzgyjt terletek s nem politikai illetve adminisztratv hatrok keretben kell megvalstani.
- A vz nem ismer semmifle hatrokat, ezrt mint kzs forrs nemzetkzi egyttmkdst tesz szksgess.
A korltozott mennyisgben rendelkezsre ll vzkszlet nem megfelel hasznostsa veszlyezteti mind a krnyezetet, mind a fenntarthat fejldst.
Ezrt egyre inkbb felersdtt az a felismers, hogy az emberisg egszsge, lelmezsnek biztonsga a klnbz koszisztmk mind nagyobb veszlybe kerlnek, ha a mlthoz kpest nem gazdlkodunk sszerbben a klnbz termszeti erforrsokkal, egyebek kztt a vzzel.
Ez a felismers ksztette a klnbz orszgokat a vz vdelmet szolgl jogszablyok megalkotsra.
Ennek szellemben szletett haznkban a trsadalom vltozsokat is figyelembe vev 1995. vi LIII. trvny a krnyezet vdelmnek ltalnos szablyairl, illetve az 1995. vi LVII. trvny a vzgazdlkodsrl.
Nemzetkzi szinten szmos egyezmny szletett a tengerek, az orszghatrokat tlp vzfolysok s nemzetkzi tavak vdelmrl.
Ugyancsak foglalkoztak a vz vdelmvel a klnbz krnyezetvdelemmel foglalkoz nemzetkzi ENSZ konferencik (A Stockholmban megrendezett I. Krnyezetvdelmi Vilgkonferencia, a Rio de Janeiroban 1992-ben megrendezett “Krnyezet s fejlds konferencia”).
Az des vzkszletekkel kapcsolatos vilgmret aggodalmak els alkalommal az ENSZ 1977-ben, Argentnban megtartott Vzgyi Konferencijn fogalmazdtak meg a “Mar del Plata-i” akcitervben. Ennek alapjn kezdemnyeztk tbbek kztt a “Nemzetkzi Vzelltsi s Csatornzsi vtizedet”, melynek keretben haznkban is erfesztseket tettek a vzellts s csatornzs javtsra.
Az azta eltelt vek sorn vilgszerte fokozdott az a felismers, hogy az desvzkszletek kiaknzhatsga s minsgnek megrzse egy szles nemzetkzi egyttmkdst ignyel. Ennek szellemben kerlt sor rorszg fvrosban, Dublinban, 1992-ben 113 orszg vezet szakembere s az ENSZ szakrtk rszvtelvel a “Vz- s Krnyezet” Nemzetkzi Konferencia megrendezsre. Az itt megfogalmazott s elfogadott “Dublini Nyilatkozat” a vizekkel kapcsolatos aggodalmakat s megfogalmazsokat politikai felhvs formjban hozta a kormnyok s a kzvlemny tudomsra.
|