A vízfolyások szennyvíz-terhelhetősége
A szennyvíz-terhelhetőség valamely vízfolyás meghatározott szelvényében a határkoncentráció és a mértékadó vízhozam szorzataként kapott határérték (g•sec-1).
Értéke a különböző vízminőségi komponensek megengedett illetve számítható határértékeitől, a folyó öntisztuló képességétől, a jellemző vízhozam viszonyoktól, valamint a nagyobb szelvény fölötti szakasz terhelési viszonyaitól függ. A szennyvíz-terhelhetőség szempontjából elsősorban az oxigénháztartás komponensei bírnak jelentőséggel.
A tulajdonképpeni szennyvíz-terhelhetőség meghatározása
A szennyvíz-terhelhetőség határkoncentrációja (S0 max) ismeretében meghatározható – az oldott oxigénviszonyok alapján – a szennyvíz-terhelhetőség tényleges értéke g•sec-1-ben. A viszonyokat érzékeltei a 22. ábra amely a terhelhetőség határhelyzetét szemlélteti. Eszerint a 1-2 vízfolyásszakasz 1 jelű szelvényében az oxigénvonal alapján meghatározható terhelhetőséget – a vízhozam viszonyokat is figyelembe véve – az alábbi összefüggés adja:
ahol
Tgo12 – az 1-2 vízfolyásszakasz teljes biokémiai oxigénigénnyel kifejezett terhelhetősége, oldott oxigénre előírt határérték alapján számítva az 1 jelű szelvényben g•s
Qj01, Qj12 – a 0-1, illetve 1-2 vízfolyás szakasz jellemző vízhozama, m•s
Somax01, Somax12– a 0-1, illetve 1-2 vízfolyásszakasz – az Smax összefüggés segítségével
számítható – szennyvíz-terhelhetőségi határkoncentráció, g•m3
k101 – lebomlási állandó értéke a 0-1 vízfolyásszakaszon, l•d-1
t01 – a víz folyási ideje a 0-1 vízfolyásszakaszon Qj01 esetén, napban
22. ábra Oldott oxigénre előírt határérték alapján történő terhelhetőségi számítás sémája
A szennyvíz-terhelhetőség meghatározását fentiekben az oldott oxigén viszonyokon keresztül vizsgáltuk. Más szóval az oldott oxigénre írtuk elő a befogadóban határértékeket és ennek függvényében az oxigénvonal segítségével határoztuk meg a biokémiai oxigénigény maximális értékét. Eljárhatunk azonban úgy is, hogy közvetlenül a biokémia oxigénigényre (BOI5) írunk elő határértéket.
A terhelhetőség határhelyzetében az 1-2 vízfolyásszakasz 1 jelű szelvényében a biokémiai oxigénigény alapján meghatározható terhelhetőséget – vízhozam viszonyokat is figyelembe véve – most az alábbi összefüggésből határozhatjuk meg:
Tgb12 – az 1-2 vízfolyásszakasz biokémiai oxigénigénnyel kifejezett terhel- hetősége, BOI5 határérték alapján számítva az 1 jelű szelvényben g•s
Chb01, Chb12 – BOI5 határérték, g•m3
Szennyvíz-terhelhetőségi feladatok megoldásánál számos esetben a vizsgálatokat káliumpermanganátos vagy dikromátos oxigénfogyasztás alapján kell elvégeznünk. A terhelhetőség (Tgb12) meghatározásánál alkalmazandó módszert teljes egészében analóg az előzőekben leírtakkal.