\l/ Stelczer Attila hivatalos oldala \l/
Men
 
Login
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ltogatottsg
Induls: 2004-01-06
 
Vzminsgvgelem
Vzminsgvgelem : Az llvizek szennyezse, eutrofizci, savasods

Az llvizek szennyezse, eutrofizci, savasods

  2004.02.25. 11:59


Az llvizek szennyezse

Az llvizekben (tavak, trozk) a hguls kevsb hatkony, mint a vzfolysokban, mert ezeknl a vztest gyakran rtegzett s ezek a rtegek kismrtkben keverednek egymssal (23. bra).

23. bra Az llvizek rtegzettsge nyron s tlen

A rtegzettsg cskkenti az adott oxign szintjt, klnsen a fenkrtegen. Radsul az llvizekben minimlis a vz mozgsa, ami tovbb cskkenti a hguls s az oldott oxignnel val feltltds lehetsgt.

A szedimentci az llvizek bizonyos szervetlen s szerves szennyez anyagainak elenysz mennyisget - amelyek a lebeg rszecskken adszorbeldnak - eltvoltja a vzbl, a rszecskk lelepednek a fenkre, s ott ezek az anyagok akkumulldnak. A toxikus anyagok a fenkkotrs sorn szuszpendldnak a vzben, s rontjk a vzi llnyek letfeltteleit.

Tovbbi gondot jelent az llvizek szennyezsben, hogy addig amg a vzfolysok tbltse, illetve teljes vzcserje nhny nap illetve ht alatt megtrtnik, addig az llvizeknl egy- de akr szz vig is eltarthat. Ennek eredmnyeknt az llvizek rzkenyebbek, mint a vzfolysok az olyan anyagok szennyezsre mint a nvnyi tpanyagok olaj, s toxikus anyagok, amelyek a fenk lvilgt megsemmisthetik, a halakat elpusztthatjk.

Az eutrofizlds az llvizek szennyezdsnek egyik slyos kvetkezmnye.

Az llvizekbe bekerl foszfor illetve nitrogn nvnyi tpanyagok a vz trofitst, alga termkpessgt nveli.

A vzfolysokban a trofits fok nvekedse nem okoz problmt, mert a vz lland mozgsban van, st egy-egy rvz alkalmval a meder tbltdik.

Az llvizekben a trofits fok emelkedse folyamatos, tekintettel arra, hogy az azokba bejut elemek vagy vegyletek az llvz anyagforgalomban marad.

Az llvizek tpanyagfeldsulsa kvetkezmnyeknt bekvetkez trofitsfok emelkedst nevezzk eutrofizldsnak.

A tpanyag feltltdse termszetes krlmnyek kztt egy igen hossz folyamat, mely az llvz kialakulstl annak feltltdsig tart. Ezt a folyamatot nevezzk termszetes eutrofizldsnak.

Ezt a folyamatot az emberi tevkenysg felgyorstja, s ennek eredmnyeknt kialakul a gyorstott (antropogn) eutrofizlds, melynek oka a termszetes folyamatoknl lnyegesen nagyobb nvnyi tpanyagterhels.

Ennek lehetsges formit mutatja be a 24. bra.

24. bra Az emberi tevkenysg okozta tpanyag-tlterhels forrsai

A tpanyagfeldsuls els szembetn kolgiai kvetkezmnye az algk tmeges elszaporodsa. A vzben fitoplankton dominancia alakul ki, ami a vizet zavaross teszi. A kk-zld algk tlzott nvekedse is bekvetkezhet, ami vzfelsznen hat s a halakra, szarvasmarhra, kutykra s az emberre potencilisan veszlyes toxin kpzdssel jr. A halfajok sszettele is megvltozik, s a zavaros krnyezettel szemben tolernsabb fajok dominancija alakul ki.

A fitoplankton egy id utn elpusztul, s az elhalt nvnyi rszek a fenkre sllyednek.

Ezek lebomlsa jelentsen cskkenti a vz oldott oxign koncentrcijt, gy a halak s a bentikus gerinctelenek oxign elltsa cskken, s az ezek pusztulst okozza.

A folyamat vzlatt szemllteti a 25. bra.

25. bra Az eutrofizlds kolgiai hatsai

A tlzott fitoplankton nvekeds miatt a vz hasznlati s eszttikai rtke cskken, rontja a vz zt, s szagt, s kltsges kezelst tesz szksgess.

A fitoplankton a vzelkszt mvek mkdst is zavarja.

A fbb krok, zavarok illetve kellemetlensgek a kvetkezkben foglalhatk ssze:

  • az algk, klnsen a kocsonys burokkal bevont fajok a szrket eltmik,
  • bizonyos fajok kellemetlen, zt illetve szagot klcsnznek,
  • a szrkbe kerl szervezetek a mr tiszttott vz zavarossgt illetve elsznezdst okozhatjk,
  • a vzvezetk-hlzatba kerl algk a heterotrf szervezetek szmra tpllkul szolglnak s szaporodsukat okozhatjk,
  • az elpusztult algk lerakdnak a tartlyokban, csvezetkekben
  • a fotoszintzissel kapcsolatos szndioxid felvtel nveli a vz pH rtkt, s ezltal nveli az ammnia toxicitst,
  • a vzvirgzst okoz kkalgk anyagcsere termkei halpusztulst s egyb haszonllatok mrgezst okozhatjk,
  • a nagy tmegben elszaporod algk pusztulst oxign hiny kveti, ami halpusztulssal jr.
  • a vzkezels kltsgei emelkednek,
  • romlik az llvizek eszttikai llapota,
  • a vz kzegszsggyi szempontbl kifogsolhat, gy dlsre sportolsra alkalmatlann vlik.

Az eutrofizci szablyozsa. A felgyorstott eutrofizlds megfkezsnek megoldsa egyrszt input mdszerek alkalmazsval cskkenteni a tpanyagoknak a tavakba, trozkba val bejutst, msrszt output mdszerekkel megtiszttani a mr elrehaladott mrtkben eutrofizlt tavakat.

Input szablyozsi rendszerek

  1. Fejlett szennyvztiszttsi technolgik alkalmazsval a kommunlis s ipari szennyvizekbl a foszfortartalom 90%-nak eltvoltsa utn eljuttatni a tiszttott szennyvizet a befogadba.
  2. Megtiltatni vagy hatsgi ton limitlni a mosszerek s ms tiszttszerek foszfttartalmt, ezzel cskkentve a szennyvztisztt telepekre belp szennyvizek s a szennyvzszikkasztbl elszivrg, nem pontszer foszfttartalmat.
  3. A fldhasznlat szablyozsa, a talajvdelem, illetve talajkml mvelsi technolgik alkalmazsa, melyek megakadlyozzk a tpanyagok kimosdst a talajbl s a pontszer forrsokbl.
  4. tvezetni a szennyvizeket a gyors folys patakok irnyba, ahol ez lehetsges.

Output szablyozsi rendszerek

  1. Fenkkotrssal eltvoltani a felesleges tpanyagot a mederfenkrl. Ez a mdszer nem alkalmazhat hatkonyan nagymret vagy mly tavaknl. Tl sekly tavakban sem mindig hatkony a kotrs, mert ekkor a mr kilepedett toxikus anyagok ismt szuszpenziba kerlnek.
  2. Eltvoltani a tlburjnzott nvnyzetet. Ez a beavatkozs zavar lehet a vzi letre, mert a magasabb rend vzi vegetci szerepe meghatroz jelentsg a vizek ntisztulsi folyamatban, emellett bonyolult s a nagymret tavakon mg kltsges is.
  3. Herbicidekkel (gyomirt szerek) s algicidekkel (algairt szerek) szablyozni a nemkvnatos flrt. Ez a mdszer szennyezheti a vizet s fontos nvnyeket is kiirthat.
  4. Levegztets a tavak s trozk oldott oxigntartalmnak nvelse cljbl. Igen kltsges, energiaignyes megolds.

Mint ahogy ez ms szennyezsi formk esetben, itt is az input oldalrl trtn megkzelts a leghatkonyabb. Az input szablyozsi mdszereket minden esetben az adott helyzethez kell igaztani, a Liebig-trvnyhez hasonlan: amikor is a klnbz nvnyfajok nvekedshez szksges sokfle tpanyag kzl a legkisebb mennyisgben jelen lv fogja meghatrozni a nvekedst, vagy annak lelltst. gy pldul a legtbb des vzi tban – gy a Balatonban is – a foszfor bizonyult a limitl tnyeznek, ezrt a foszfor szintjnek szablyozsa kell, hogy meghatroz legyen az eutrofizlds lasstsban, vagy meglltsban. A vizekbe pontszer szennyezforrsokbl (szennyvzkibocstsok) jut foszfortartalom cskkentse trtnhet a mosszerek foszfortartalmnak, a foszfortartalomnak a szennyvzbl trtn eltvoltsval, vagy pedig mindkt ton.

Az llvizek msik nagy problmja ezek acidifikcija (savasodsa), amely a napjainkban egyik slyos gond, a lgkri lepedsek (szraz illetve nedves) kvetkezmnye.

Az llvizek savasodsa haznkban egyenlre nem okoz klnsebb gondot. Eurpban elssorban a skandinv orszgokban okoz komoly problmt. Az 1970-es vektl elssorban Norvgiban, Svdorszgban. gy Norvgiban mintegy 28 ezer km2 fellet sszesen 5000 t 35%-bl pusztult ki teljesen a halpopulci. Svdorszg mintegy 85 ezer tavbl 18 ezer veszlyeztetett.

Az utbbi vekben mr Hollandiban (az 5000 kis t 50-60%-a savas), Olaszorszg, a Cseh Kztrsasg, a Szlovk Kztrsasg hegyvidki tavaiban, illetve Belgium, Hollandia, szak-Nmetorszg kis puffer kapacits homoktalaj skvidki terletein lev tavak savasodst szleltk.

A savasods 1915-50 kztt lass, 1950-80 kztt igen gyors folyamat volt.

Az acidifikci mrtkt illeten megllthat, hogy 1948-ban az tlagos pH rtk mg 6,3 volt, 1977-re mr 4,7-re cskkent Svdorszgban. A fentiek indokoljk, hogy foglalkozni kell ezzel a problmval.

A vz termszetes pH-jt elssorban a geolgiai eredet hatrozza meg, s ezt a kialakult rtket a vzbe kerl anyagokkal befolysolhatjk.

A vzben l llatfajok pH-val szembeni trkpessge eltr, ezrt annak jelents vltozsa az llnyek pusztulst eredmnyezi.

A vzi llatok pH-val szembeni trkpessgt mutatja be a 26. bra.

26. bra A klnbz vzillat fajok trkpessge a pH vltozsval szemben

(Fekete et. al. 1991).

Szmos halfaj csak meghatrozott pH rtknl kpes szaporodni. A kis pH rtk a halak kalcium anyagcserjre van hatssal, ami befolysolja a szaporodsukat s nvekedsket.

Ha a pH 4,5 al cskken, akkor a vzben mr nem tallhat hal (27. bra).

A halak kzl a pisztrng s a lazac a legrzkenyebb, ikrik mr 6-6,5 pH rtknl krosodnak, kifejlett egyedeik 5,0-5,5 pH-nl elpusztulnak. A ponty kevsb rzkeny 4,8 pH-nl mg l.

A savas esk hatsra a fito- s zooplankton mennyisge jelentsen cskken, a vz tiszta, tltsz s egszsges tiszta vz benyomst kelti.

Az koszisztma egyenslya a savasods hatsra megbomlik, s gy a tpllk hasznostsa cskken.

A vzben azok a fajok szaporodnak el, amelyek kolgiai plaszticitsa trkpessge nagy. Egyes fajok mg 3,5 pH esetn is lnek.

27. bra A vziszervezetek rzkenysge a cskken pH-val szemben (Persson, 1982)

A savasods kzvetett hatsa a fmkoncentrci nvekedse, illetve a peszticidek mrgezkpessgnek nvekedse.

Az acidifikci lpsei a kvetkezk:

  1. Az els szakaszban a H+ ionok a t termszetes pufferrendszert kpez HCO3- anionokkal lpnek reakciba, s ennek eredmnyeknt vz s szndioxid kpzdik, s gy a pH lnyegben nem cskken, csak a vz pufferkapacitsa. Ezrt az els fzisban a t biolgiai krlmnyeiben nincs jelents vltozs.
  2. Ha a HCO3- tartalom 0,1 mekv•l-1 rtk al cskken, akkor a vzbe kerl savas vegyletek hatsra a pH rohamosan cskkeni kezd. Ebben a fzisban a pH 5,5 al cskken. Ekkor mr jelents biolgiai vltozsok kvetkeznek be, s egyes llnyek elpusztulnak, msok reprodukcija cskken.
  3. A harmadik szakaszban a tavak mr ersen acidifikldnak. Ha a tba tovbbra is bekerlnek savas vegyletek, a pH 4,5 rtkig cskken, majd stabilizldnak. Ennek oka a kvetkez reverzibilis reakci:

A kzepesen acidifikldott tavakban az Al3+ ion lnyegben sav-knt viselkedik, ugyanis a vzbl alumnium hidroxid kpzdsekor H+ ion szabadul fel, s ugyanakkor a tovbbi acidifikcit ppen az Al(OH)3 akadlyozza meg, amely pufferknt megkti a H+ iont, s gy megakadlyozza a tovbbi pH cskkenst.

Az ersen savas vizekben megn az ionos formj alumnium mennyisge. Ez az egyik leglnyegesebb tnyez a t eredeti lvilgnak pusztulsban, ugyanis az alumnium nagy koncentrciban ersen toxikus hats, s gy egy j koszisztma alakul ki.

A vz savasodsnak mrtke a puffer kapacitstl fgg. Az acidifikci megszntetsre szles krben alkalmazott mdszer a meszezs. Hatsra a pH emelkedsvel prhuzamosan az alumnium tartalom cskken.

Svdorszgban 10 t•ha-1 CaCO3 alkalmazsval a 250 μg•l-1 Al koncentrci tlagosan 1/3-ra, 1/4-re cskkent.

Magyarorszg felszni vizeinek minsgi jellemzi alapjn megllapthat, hogy egyenlre savasods a kritikus tnyezk (pH, Ca2+, Mg2+ tartalom) alapjn nem mutathat ki.

 

 
Hasznos linkek
 
Vizsgatapasztalatok
 
!!! LLAMVIZSGA !!!
 
Ttelek
 
Szakgolgozatok
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.