A felszn alatti vizek szennyzse
2004.02.25. 12:07
A felszn alatti vizek szennyezse
A szennyezs terjedse s az ntisztuls vonatkozsban lnyeges klnbsgek tapasztalhatk a felszn s a felszn alatti vizek kztt.
A felszni vizek esetben a szennyezs mlkony, tartssga nhny nap, legfeljebb nhny ht. A felszn alatti vizek szennyezse ellenben tarts, idtartama vtizedekre esetleg vszzadokra tehet. Ha a szennyez anyag azonnal nem bomlik le vagy immobilizldik, akkor az a vgtelensgig a felszn alatti vzben maradhat.
A felszn alatti vizek szennyez forrsai
A felszn alatti vizek esetben termszetes illetve mestersges (antropogn) forrsokbl szrmazhat a szennyez anyag.
A termszetes eredet szennyez anyagok kmiai s fizikai folyamatok eredmnyeknt az atmoszfrbl, bioszfrbl s a litoszfrbl kerlnek a felszn alatti vizekbe, mindenek eltt a talajvzbe.
gy pldul a talajvz startalma a talaj illetve a kzeli kzetek vzoldhat sibl szrmazik. A szennyezs termszetes forrsaibl a vzad rtegbe kvlrl bekerl anyagok jelents mrtkben befolysoljk a felszn alatti vizek minsgt. Ezek kz sorolhatk a vzad rtegek kztti vzcserk.
Az emberi tevkenysgbl szrmaz (antropogn) szennyezs forrsai a kvetkezk lehetnek
- olaj szivrgs vagy elfolys
- mlyen elfldelt toxikus hulladkok
A felszn alatti vizek szennyezforrsait mutatja be a 28. bra.
A hulladk lerak az emberi tevkenysgek kzl az egyik legjelentsebb, a talajvz minsget befolysol tnyezk kzl. Az ipari s hztartsi hulladkok szennyez anyagai az egyszer szervetlen ionok (nitrt, klorid), a nehzfmek (pl. krm) illetve szintetikus szerves vegyletek (pl. tetraklorid), stb. lehetnek. Ezeket a hulladkokat gyakran helyezik el, illetve troljk a terepfelszn alatt, hasonlkppen felszn al kerlnek az egyedi szennyvz trolk szeptikus tankok, szennyvizek, ipari szennyvztrozk, bnyszati hulladktavak, mtrgya trozk, stb.

28. bra A felszn alatti vizek szennyezforrsai
Tekintettel arra, hogy a reakcik szma egyre nvekszik, a talajvz szennyezs lehetsge egyre nagyobb, ugyanis ezek szablytalan, nem szakszer kialakts esetn a csapadk vagy a talajvz a szennyez esetleg toxikus anyagot kioldja s ezek a talajvzbe szivrognak (29. bra).

29. bra Talajvzdomb hulladklerak alatt, a szennyez kilgzsi forrst s a szennyez anyagok mlybe trtn beszivrgst okozva

30. bra Szennyezett vzad rteg, amely hulladk lerakbl kimosdott anyagokbl alakul ki
A 30. brn a nagy ess, sekly mlysgben lv talajvzszint keresztl megy a lerakn, kilgzst gerjesztve, s a kioldott szennyezanyag beszivrog a talajvzbe.

31. bra Elhagyott kavicsbnyban kialaktott hulladklerak agyagrtegen
A 31. brn bemutatott szituciban a csapadk ltal kilgozott szennyez anyagok horizontlis mozgst kvet vertiklis mozgssal a talajvzbe kerlnek.
Olyan esetben amikor a hulladklerak tereszt talajon (homok, kavics, vagy repedezett kzet) kerl kialaktsra, a talajvzbe szivrg szennyez anyag oldat, lnyegesen nagyobb terletet szennyez mint a lerak terlete (32. bra).

32. bra A hulladklerakbl kialakult szennyezanyag csva homoktalajon
(Sured, 1991. nyomn)
A szennyezett terletet az izokoncentrcis vonalak jelzik.
A 32. brn bemutatott pldn a hulladklerak egy mrskelten tereszt homokon kerlt kialaktsra. A szennyezett talajvz egy nagy szennyvz csvt eredmnyezett, amelyet a klorid izokoncentrcis vonalak szemlltetnek. A csva mlyen beszivrgott a vzad rtegbe s oldal irnyban is tbb szz m-re szivrgott. Az brn lthat szennyezs 35 v alatt alakult ki. A hulladk lerakbl leszivrg vz, mg vtizedekig szennyezi a talajvizet.
ltalban nhny vtizedre tehet a hulladk lerakk estben a kimosds, de lteznek olyan lerakk, amelyeknl ez lnyegesen hosszabb ideig tarthat, s bizonyos esetekben a kilgozs vtizedekig, st vszzadokig is eltarthat (Smedt 1991.).
A talajvz szennyezs msik f forrsai a szennyvztrozk. A szennyvizet a fldfelsznre vagy felszn al helyezik el, klnbz mdokkal, hogy lehetnek szeptikus tavak, drncsvek, stb., amelyekbl a talajba szivrog, s talajvz szennyezs jelents forrsv vlik (33. bra). Fejlett orszgokban a kommunlis szennyvizet I. s II. fok szennyvz tiszttsnak vetik al, s ez cskkenti a felszni vizek szennyezst, de nagy mennyisg szennyvziszap kpzdik, mely jelents mennyisg potencilis szennyez.

33. bra Hzi szennyvz elhelyezs szennyez hatsa
Ezt a szennyvziszapot mezgazdasgi illetve erdterletekre helyezik ki. Ugyancsak kihelyezik a rszlegesen tiszttott szennyvizet is bizonyos terleteken.
A szennyvztrozk tbb patogn krokozt is tartalmazhatnak.
Kzepes szemcsj homokon illetve finomabb szemcsj anyagban ezek a patogn krokozk illetve koliform baktriumok csak nhny mterre jutnak el, azonban heterogn (homok s kavics) vzad rtegben tbb tz, esetleg tbb szz mterre is eljuthatnak.
Ezek a mikroorganizmusok napokig, st hnapokig lhetnek a talajvzszint alatt. Ez repedezett kzetekben, ahol a talaj mozgs sebessge nagy lehet az elegend id ahhoz, hogy esetleg kilomterekre is eljussanak.
A szennyvz oldott szerves anyagok szzait tartalmazhatja, amelyek kzl kevs ismert toxicitsval, illetve mozgkonysgval.
A talajvz minsgt befolysol emberi tevkenysgek kzl valsznleg a mezgazdasg a legjelentsebb. A talajvz minsgnek leromlst okoz fbb mezgazdasgi tevkenysgek a mtrgyk, illetve peszticidek alkalmazsa, s az alom nlkli llattartsbl sszegyl hgtrgya trozsa.
A legszlesebb kr hatsok a mtrgyk alkalmazsbl szrmaznak.
Tekintettel arra, hogy a mtrgya alkalmazsra vrl-vre sor kerl, bekvetkezhet, hogy ezek N, P, K tartalmnak egy rsze a talajba szivrg vizekkel a talajvzbe mosdik, s a mozg talajvzzel tovbb szivrog. A hrom f hatanyag (N, P, K) kzl a nitrogn, nitrt formjban a legltalnosabb szennyez. A talajvz nagy nitrt koncentrcija alakult ki a vilg azon rszein, ahol extenzv gazdlkods folyik. gy nagyon sok terleten (pl. Hollandia) a talajvz kutak vznek nitrt-koncentrcija meghaladta az ivvzben megengedett hatrrtket. Vilgszerte tapasztaltk, hogy a mtrgyk szleskr alkalmazsval emelkedett a talajvz nitrt koncentrcija.
Eddig mg nem tapasztaltk, hogy a nitrt szennyezds a talajvz szintje alatt 10-100 m-nl nagyobb, mlysgben bekvetkezett volna, azonban idvel elkpzelhet a nagyobb mlysgre kiterjed szennyezs, ha az alkalmazs tern nem kvetkezik be vltozs.
Ugyancsak potencilis szennyez forrs a peszticidek alkalmazsa terletn bekvetkezett fejlds. Ezek egy jelents rsze vzben jl olddik, s ebbl kvetkezik, hogy a klnbz geolgiai alakzatokban jl, s gyorsan mozognak, s ennek kvetkezmnye, hogy a vzad rtegek szennyezdhetnek.
Fejlettebb orszgokban a tltllomsok ezrei tallhatk acl zemanyagtartlyokban, amelyek a felszn al kerlnek beptsre. Emellett a kontinenseken felszn alatti csvezetkek haladnak keresztl, amelyek kolaj illetve kolajszrmazkokat szlltanak. A kzutakon olaj illetve benzinszllt tartly tehergpkocsik kzlekednek folyamatosan. Ezek alapjn nem meglep, hogy egyre nagy mrtk talajvzi szennyezs tapasztalhat az emltett szllt, trol eszkzkbl, jrmvekbl bekvetkez repeds, szivrgs eredmnyeknt.
A szennyezs jellege, kockzata a kolajszrmazkok tulajdonsgaitl fgg.
A nehzolajbl kemny inmobil tmeg, aszfalt cement kpzdik, mg az illkony sznhidrognek teljes egszben az atmoszfrba prolognak. Egyb sznhidrognek (kolajszrmazkok) a gravitci hatsra a talajon keresztl a mlybe szivrognak s szennyezik a talajvizet (34. bra).
A kolaj s szrmazkai kisebb-nagyobb mrtkben olddnak a vzben. A knny benzin vzoldhatsga 20-80 mg· l-1, de az z s a szag hats mr szlelhet 0,005 mg· l-1 –nl kisebb koncentrciban is.
A veszlyes hulladkok nagyobb mlysgben trtn elhelyezsnek szmos elnye van a felszni, illetve a felszn alatti elhelyezssel szemben.
A legfontosabb elny, hogy a szennyez anyagok migrcija a felsznre korltozott, vagy lehetetlen, s gy elegend id ll rendelkezsre az instabil vegyletek lebontshoz, a radionukleidek bomlshoz, illetve a toxikus anyagok hgulshoz.

34. bra A kolaj s szrmazkai viselkedse a talajvzben
A szennyezk tpusai
A termszetes felszn alatti vizek szmos sszetevt tartalmaznak a krnyezettel val klcsnhats kvetkeztben.
A vz minsge a klnbz vegyletek mennyisgtl fgg.
Ezek mennyisgt a felszni vizekhez hasonlan koncentrciban (mg· l-1, g· m-3) adjk meg, de vonatkoztatjk ezen tmeget a vz tmegre is (ppm, mg/kg).
A termszetes talajvzben az sszes oldott szilrd anyag (total dissolved solids; TDS) mennyisge 100-1000 mg· l-1 kztti, de ennl nagyobb is lehet.
A kationok kzl a Ca2+, Mg2+, Na+, az anionok kzl a HCO3-, SO4-2, s a Cl- fordulnak tbbnyire el s ezek koncentrcija ltalban tbb mint 5 mg· l-1. ltalban kisebb koncentrciban fordulnak el a K+, Fe2+, Fe3+, F-, B-, NO3- s CO3-2. Ezeken kvl nyomokban mg ms elemek is elfordulhatnak, de 0,1 mg· l-1-nl kisebb koncentrciban.
Mrhet az elektromos vezetkpessg is, melynek rtke 0-1 mS· cm-1 kztt vltoznak.
Ennek tszmtsa a koncentrcira a kvetkez tapasztalati sszefggssel lehetsges
S= 1500 EC
ahol
S – s illetve sszes ionkoncentrci (mg· l-1)
EC – az elektromos vezetkpessg (mS· cm-1)
A felszn alatti (talaj) vizek minsgi jellemzse a dominns kationok illetve anionok alapjn trtnik (pl. magnzium szulftos vz).
A vzminsg meghatrozhat indirekt mdszerekkel, gy pl. a pH-val, melynek rtke 7-8 kztt alakul.
Az oldott oxign mennyisge lnyegesen kisebb, mint 10 mg· l-1.
A fbb szennyez anyagok a talajvzben a nitrt, a nehz fmek, a nhny nyomokban lev nem fmes s szerves vegylet.
A nitrt f forrsa a mezgazdasgi tevkenysg keretben vgzett mtrgyzs illetve a szennyvztrozk. A nitrt nem kvnatos jelenlte vilgszerte slyos gondot jelent a nagyobb vzbzisok esetben.
Br a nitrogn f formja a talajvzben a nitrt, de az oldott nitrogn vegyletek kzl az ammniumion (NH4+), az ammnia (NH3), nitrit (NO2-) nitrogn oxid (N2O) s szerves nitrogn formjban is elfordulhat.
A nitrt a felsznen, a feltalajban s a sekly altalajban elhelyezett nitrognben gazdag hulladkokbl illetve szennyvzbl is szrmazhat. Az talakulsi folyamat rendszerint a talajvz fltti talajznban jtszdik le, ahol szervesanyag s oxign bsgesen van jelen (35. bra).
Az talakulst kveten a nitrt az a forma, amely a talajvizet szennyezi. Ennek oka, hogy koncentrcit nem korltozza az oldhatsg s a nitrt igen mozgkony a talajvzben. Ezrt ltalban a talajvzzel mozog, talakuls nlkl, s minimlis vagy nincs ksleltets.
Az utbbi vekben a toxikus nehzfm ionok a talajvzben val mozgsa kerlt az rdeklds kzppontjba, klnsen azok, amelyek maximlis megengedett mennyisge az ivvzszabvnyokban is szerepel.

35. bra A nitrognformk talakulsa a talajban
gy az Ag+, Cd2+, Cr6+, Cu2+, Hg2+, Mn2+ s Zn2+. Ezek koncentrcija a talajvzben ritkn haladja meg a megengedhet hatrrtket. A koncentrci a forrstl s a kmiai krnyezettl fgg. A szennyezett talajvzben ezek koncentrcija ltalban 1 mg· l-1 alatt van. Az alacsony koncentrci oka az svnyok s amorf vegyletek oldhatsga s az anyagsvnyokon vagy a vas illetve mangn hidroxidokon, illetve szerves anyagokon trtn adszorpci. gy a nehzfmek koncentrcijt az oldhatsg s az adszorpcis folyamatok befolysoljk.
A nem fmes szennyezk kzl egy nhnyra klns figyelmet fordtanak a talajvz vizsglatokban. Ilyenek a szn, a klr, kn, nitrogn, fluor, arzn, szeln, foszfor s a br.
Oldott formban a szeln, a klr s a kn a legtbbszr termszetes s szennyezett talajvzben jelents mennyisgben fordul el.
Valamennyi talajvz tartalmaz termszetes eredet oldott szervesanyagot. Ezek a vegyletek ltalban a humin illetve fulv savak, amelyek a vz minsge szempontjbl nem jelentsek.
Az emberi tevkenysgbl szrmaz szerves vegyletek nagy gondot okoznak.
A szerves vegyletek vltozatossga igen jelents. A mestersges szerves anyagok szma megkzelti a 2 millit. A gond, hogy ezek jelents rsze ellenll a biolgiai lebontsnak. Tbb mint 1200 szintetikus vegyletet hatrozzk meg az ivvz ellts keretben.
A szerves vegyletek a peszticidek hasznlatbl, a szennyvztrozkbl, a kolajszrmazkok trolsbl, szlltsbl szrmazhatnak. A hulladkok fbb szennyezanyagait a 31. tblzatba soroljuk fel.
31. tblzat A klnbz forrsokbl szrmaz szennyezk
Forrs |
Lehetsges fbb szennyezk |
Hulladklerak
Vrosi
Ipari
Veszlyes hulladk lerakhelyek
Folykony hulladk
Trol tavak
Felszn alatti szennyvztrolk
Mlybe trtn hulladkinjektls
Mezgazdasgi tevkenysgek
Szennyvziszap
Vrosi lefolysbl szrmaz beszivrgs
Jgtelent tevkenysg
Radioaktv hulladk |
Nehzfmek, kloridok, ntrium, kalcium
Szles skljn (vltozatossga) a szerves s a szervetlen alkotknak
Szles sklja a szervetlen (klnskppen a nehzfmeknek) s szerves sszetevknek
Nehzfmek, szervetlen sszetevk
Oldszerek
Szerves vegyletek (oldszerek), nitrogn vegyletek, ntrium, szulftok mikrobiolgiai szennyezk
Szerves s/vagy szervetlen sszetevk
Gyomirtszerek, nvnyvdszerek, trgyk
Nehzfmek, szervetlen sszetevk, szerves sszetevk
Szervetlen sszetvk, nehzfmek, petrleum termkek
Kloridok, ntrium, kalcium
Radioaktivits s radionukleidok |
A szennyez anyagok terjedse a talajvzben
A szennyez anyagok talajvzben val terjedst szmos trvny illetve jelensg befolysolja.
Ezek a kvetkezk:
- a talajvz szivrgsnak Darcy trvnye
A talajba leszivrg szennyez anyagok, amint elrik a talajvizet, mozgsukat, terjedsket, terjedsk sebessgt a talajvz szivrgsnak Darcy trvnye befolysolja a kvetkez sszefggs szerint:
v= k· I (m· d-1)
ahol
v – a talajvz szivrgsi sebessge, m· d-1
k – a talajra (vzvezet rtegre) jellemz szivrgsi tnyez, m· d-1
I – a talajvz relatv esse (dimenzi nlkli szm)
A szivrgsi tnyez rtke a talajtl fggen 102-10-5 m/d kztt alakul.
A talajvz s a szennyez anyagok mozgst jelens mrtkben befolysoljk a talaj s a vzvezet rteg tulajdonsgai.
gy a repedezett kzetekben, az azokban lv repedsekben, csatornkban klnsen nagy a mozgs sebessge, s gy a szennyez anyag nagy tvolsgra trtn terjedse.
Emellett a szennyez anyagok a diffzi, illetve mechanikai kevereds ltal diszpergldnak is, ugyanakkor az ioncservel, illetve a szorpcival a szilrd anyagokhoz ktds kslelteti ezek terjedst, a termszetes kmiai illetve biokmiai folyamatok lebontjk a szennyezk egy rszt.
A talajvzben lv szennyez anyagok viselkedse a talajvzben ezek fizikai s kmiai tulajdonsgaitl s terjedsket befolysol folyamatoktl fgg.
Az egyik elsdleges terjedst befolysol folyamat az advekci, amely alatt az oldott kmiai anyagoknak a talajvz szivrgsa mentn trtn mozgst rtjk.
Ezrt a talajvz mozgsirnynak s nagysgnak ismerete a szennyez anyagok terjedse szempontjbl nlklzhetetlen.
A szennyez anyagok terjedsben lnyeges szerepet jtszik a diszperzi, amely alatt a szennyez anyagok mind az advektv szivrgs (hosszirny diszperzi), mind egy kzel erre merleges irnyban (transzverzlis diszperzi) trtn terjedst rtjk (36. bra).

36. bra A hosszirny s a transzverzlis diszperzi
A kt mozgs tpust hidrodinamikai diszperzinak nevezzk.
A szennyez anyagok terjedsben, illetve ezek visszatartsban fontos szerepet jtszik a vegyleteknek a porzus kzeg szilrd anyagainak felletn bekvetkez adszorpcija.
A szennyezk adszorpcija relatve elg gyors folyamat a talajvz mozgshoz viszonytva. Az oldatban lv anyag s a szilrd anyagok felletn adszorbelt szennyez anyag mennyisge kztt egy egyenslyi helyzet alakul ki.
Ezek arnya az eloszlsi egytthatval fejezhet ki:

ahol
Ma – az adszorbelt szennyez tmege
Md – az oldott szennyez tmege
A degradci a talajvzben lv szennyez anyagok lebomlsa klnbz mechanizmusok rvn, mint a hidrolzis, biokmiai lebonts, radioaktv bomls, stb. trtnhet. Az emltett folyamatok egzakt lersa elg nehz, ezrt ltalban ezek egyszerstsre trekszenek.
Ezek kzl klnsen rdekes a termszetes biokmiai lebonts, a talajban l dekomponl szervezetek tevkenysge rvn. Ezekhez a biokmiai folyamatokhoz elektron akceptorok, mint O2, NO3-, SO42-, stb. jelenlte szksges.
Az elegytetlen mozgs a klnbz csvezetkekbl, meghibsodott tartlyokbl, vagy egyni balesetekbl szrmaz kolaj s szrmazkai talajvzben trtn mozgsra jellemz.
Ezek trgyalsra a kvetkez fejezetben kerl sor, tekintettel ezek fontossgra.
|