Az olaj mozgsa a talajban
2004.02.25. 12:08
Az olaj mozgsa a talajban
Az olaj talajban lv mozgsnl alapvet klnbsget kell tenni az olaj talajban trtn sztterlse s a vzben oldott olaj mozgsa kztt. Amg ugyanis az oldott anyagok a szivrg talajvzzel egyttesen mozognak, addig az olaj laza kzetekben, talajokban sszefgg olajtestet kpez.
Ha az olaj behatol a talajba, lnyegben a nehzsgi er hatsra mozog lefel s n. olajtest alakul ki, melynek alakja s nagysga a talaj s az alatta elhelyezked fldtani sszlettl, valamint az olaj mennyisgtl s fizikai tulajdonsgaitl fgg.
Ha az els esetben vizsgljuk az olajtest alakjt, egyenletes, egynem talajban, akkor a 37. brn bemutatott szablyos alak olajtest alakul ki.

37. bra Olajtest alakja egynem talajban
Nem egynem talaj esetben, s a termszetben rendszerint ez fordul el, akkor az olajtest tbb-kevsb szablytalan alakot vesz fel.
A 38. brn lthat, hogy a kisebb tereszt kpessg rteg a szivrg keresztmetszet sztterlst eredmnyezi, mg a jobb tereszt kpessg rtegbe trtn tmenetnl lnyegben azonos marad a szivrgsi keresztmetszet. Ha a beszivrgsi hnyad az teresztkpessghez kpest valamely rtegben nagy, akkor oldalirnyba terjed ki a hatrfellet, egszen addig, mg ersen tereszt rteghez r.

38. bra Olajtest alakja klnbz teresztkpessg talajban
Az igen kis teresztkpessg, finom szemcszettsg kzbens rtegek (39. bra), melyek ersebb mrtkben kpesek visszatartani a szivrg vizet, pl. iszapos, agyagos homokok vagy agyagok, jelents mrtkben akadlyozhatjk vagy akr teljesen megszntethetik az olaj behatolst a mlyebben fekv kpzdmnyekbe. Ilyen esetben az olaj a talajvzszintig nem is jut el.

39. bra Olajtest elhelyezkedse, ha az olaj t nem ereszt talajhoz r
Ha a beszivrgott olajmennyisg meghaladja a szivrgsi tartomny olajvisszatart kpessgt, akkor az olaj a talajvzig hatol.
A 40. brn lthat asszimetria a talajvz ramlsi irnya miatt jtt ltre. Ha az olaj kzvetlenl behatol a vzvezet rtegbe, akkor a nyoms kiegyenltdse utn gyorsan felemelkedik a talajvz felsznig, s egyenslyi helyzetet vesz fel a kapillris svban, elssorban a talajvzramls irnyban.

40. bra Az olajtest elri a talajvzszintet
ttekintve az eddigieket, megllapthatjuk, hogy amg a szivrgsi tartomnyban az olajbeszivrgs befejezdse utn csak a talajszemcskhez adszorbelt (viszonylag kis mennyisg) olajtartalom van jelen, addig a kapillris svban a szabad olajmennyisgek feldsulnak s mozgsukat korltozza a kapillris er hatsa. Mg a szivrg svban viszonylag gyorsan mozog az olaj, addig a kapillris svban hnapok mlva, st vek mlva is maradnak nagyobb olajmennyisgek.
Ebbl kvetkezik, hogy nagy olajbalesetek esetn ebbl a znbl nem egyszer tekintlyes olajmennyisget lehet eltvoltani. Ugyanekkor a szennyezds nem rgzl az olajlencshez, mert a csapadk az adszorbelt olajbl, a talajvz pedig az olajlencsbl old ki olajkomponenseket.
Ezek utn vizsgljuk meg azt az esetet, amikor a talajvzszint vltozik.
A 41. brn hrom helyzetet ltunk. A kzps (B) helyzet megegyezik az brval kapcsolatban elmondottakkal. A baloldali (A) brn a talajvzszint-sllyeds helyzett vizsgljuk egynem sszlet esetn. Ebben az esetben az sszegylt olaj a talajvzszint s a kapillris zna sllyedsvel egytt sllyed le, a jobboldali (C) brn pedig, amikor az adszorbeldott olajnyomok maradnak az alsbb rtegekben.
A valsgban azonban a helyzet bonyolultabb. Ugyanis az olaj egy igen tekintlyes rsze kpes olddni a vzben, nem beszlve a kolaj ksranyagirl, amelyek hasonlkppen vzoldhatk. H a kolaj sszefgg fzisknt hatol be a talajba, s ott a beszivrg csapadkvzzel rintkezik, akkor egyes alkot oldatba mennek t s vzzel egytt terjednek tovbb.

41. bra Olajtest elhelyezkedse vltoz talajvzszint esetn

42. bra Az olajtestbl kioldd olaj tja
Ez a folyamat jn ltre, ha az olaj fzisknt van jelen a szivrgsi tartomnyban s szivrg vzzel lp rintkezsbe (42. bra), vagy ha az olaj fzisknt van jelen a talajvz-tartomnyban s llandan rintkezik az raml talajvzzel (43. bra).

43. bra Oldott olaj mozgsa a talajvz ramls irnyba
Ha az olajtest - azaz az olaj, mint fzis - a talajvz felszne felett helyezkedik el, akkor a szivrg vz oldhat ki olajrszeket s a talajvz felsznre vezeti azokat. Itt kezddik a horizontlis irny sztterls a talajvz ramlsi irnyba.
Ha az olajtestet egszen a talajvz-tartomnyig r el, akkor az raml talajvz old ki olajkomponenseket s azokat magval ragadja. A kioldott olajmennyisg fgg az rintkez felletektl, a vz ramlsi sebessgtl, a vz teltettsgi foktl s az olajfajta milyensgtl.
Vgl pedig vizsgljuk meg azt az esetet teljes bonyolultsgban, amikor figyelembe veszzk azt, hogy az olajtestbl a kis forrspont, knnyen ill zemanyagok a talajban is viszonylag knnyen prolognak (43. bra).
A felszn alatti prolgs fgg az olajtermk minsgtl, a nyomstl, a hmrsklet-gradienstl s a talaj tereszt kpessgtl. A szivrgsi tartomnyban elhelyezked olajtestet krl teht sznhidrogn-gzkbl ll olajprna fog kpzdni. Hasonlkppen a talajvzen elfekv olajlencse felett is kialakul ez a gzburok.
Minthogy a gzosod zemanyag-gzk a levegnl nehezebbek, ezek zmmel a kapillris sv feletti rtegben helyezkednek el, mint ahogy az 44. bra mutatja. Mindebbl kvetkezik, hogy ezek a gzok a szivrg tartomnyban vndorl vzben olddnak s nvelik a talajvz szennyezdst.

44. bra Az olajprna hatsa
|