A vzszennyezs hatsa
2004.02.25. 12:13
A vzszennyezs hatsa
A vzszennyezs hatsra a felszni s felszn alatti vizek minsge oly mdon vltozik meg, hogy a vz alkalmassga emberi hasznlatra s a benne zajl termszetes letfolyamatok biztostsra cskken vagy megsznik.
A szennyezsbl szrmaz krok
A kzvetlen krok a
- a szennyezett vizek hasznostsi lehetsgeinek korltozottsgbl
- a vz hasznlatt megelz kltsgeinek nvekedsbl addnak.
A kzvetett krok a kvetkezk
- a termszeti krnyezet leromlsa, a vizek lvilgnak pusztulsa
- a halpusztuls kvetkeztben a halszat lehetsgeinek cskkense
- vzgazdlkodsi vagy a vzzel rintkez egyb ltestmnyek krokozja
- a szennyvzzel krbavesz rtkes anyagok (nvnyi tpanyagok)
- az dlsi, sportolsi lehetsgek cskkense
- a vzminsg romlsa miatt a termkek rosszabb minsge.
A vzszennyezs hatsa a felszni vizek alacsonyabb rend llnyeire
A felszni vizekben a klnbz rend llnyek klnbz lhelyeken fordulnak el.
Ezek az lhelyek a kvetkezk
- a fotikus rteg (a vizek fels tvilgtott rtege)
- az afotikus rteg (a vizek als stt rtege)
- a vzfenk (az itt l organizmusok alkotjk a bentoszt)
E rtegeket szemllteti az 45. bra.

45. bra A felszni vizek lhelyei
A magyarorszgi felszni vizek afotikus rtege ltalban igen vkony, gyakran hinyzik is.
A vzfolysokban kialakul turbulencia kvetkeztben a klnbz rtegek lszervezetei ms rtegekbe is tkerlhetnek, tekintettel arra, hogy mozgsi energijuk a vz mozgsi energijhoz kpest igen kicsi. Ennek eredmnyeknt ezek a szervezetek a vzfolysok vztmegben diszpergldnak, gy a vzbe kerl szennyez anyagok hatsa a teljes vztrben rvnyesl.
Ezrt az lhelyek szerinti vizsglat nem indokolt.
A kvetkezkben a vizeket szennyez toxikus anyagok kzl a peszticidek s a nehzfmek, a fontosabb szervetlen s szerves anyagok hatst vizsgljk. A savasods illetve az olajszennyezds kvetkezmnyeivel mr korbban foglalkoztunk.
Ismeretes, hogy a peszticidek a mezgazdasgi termels iparszer jellegnek elterjedsvel kerltek szles krben alkalmazsra.
A peszticid gyjtnv jelenti mindazokat a kmia anyagokat, amelyek alkalmasak a haszonnvnyek, a termnyek s a termkek krosodsnak gtlsra, amely krosodst klnbz llnyek s vrusok idzhetnek el.
Ennek megfelelen tbbek kztt baktriumlket (baktericidek), gombalket (fungicidek), gyomirtkat (herbicidek), rovarlket (inszekticidek), vruspuszttkat (viricidek), stb. klnbztetnk meg.
Ezek a klnbz peszticidek igen sokfle hatanyagot tartalmazhatnak.
A peszticidek jellegbl kvetkezik, hogy ezek mind antropogn tevkenysgek eredmnyeknt szennyezhetik a vizeket.
A szennyezs egyrszt a gyrts, msrszt az alkalmazs sorn kvetkezhet be. A peszticidek hatsa, tmadspontja kmiai sszettelktl fgg.
A legltalnosabb hasznlt szerek hatanyagai a klrozott sznhidrognek, a foszforsav-szterek, a fenoxi-alknsav-szrmazkok, tovbb a triazin szrmazkok. Ezek hatst a kvetkezkben Fekete et. al. (1991) nyomn trgyaljuk.
A klrozott sznhidrognek s a szerves foszforsav-szterek ers idegmrgek, Hatsuk az alacsonyabb rend szervezetek aerob illetve anaerob lgzsnek blokkolsban nyilvnul meg. A szerves foszforsav-szterek beplnek a baktriumok s algk szerves foszfor bont enzimrendszerbe, s gy a tpanyag-hasznostst gtoljk.
A fenoxi-alknsav s a triazin szrmazkok az izommkds lelassulst okozzk.
A herbicidekre (pl. 2,4-D) a zooplankton kevsb rzkeny, mint az algk.
rdekes megfigyels, hogy a tiszta hatanyagok kevsb toxikus hatsak, mint a kiszerelt ksztmnyek, amelyek klnbz adalkanyagokat illetve nedvestszereket tartalmaznak. Egybknt a zooplanktonon bell a klnbz fajok rzkenysge eltr.
A peszticidek LD50 rtke a zooplankton esetben a hmrsklet emelkedsvel cskken.
Ebben a vonatkozsban klnbsget tapasztaltak a herbicidek s inszekticidek esetben, a hmrsklet emelkedsvel az LD50 rtk az elbbieknl 40-50%-ra cskkenhet, utbbiaknl ez 30%.
Az rzkenysg a toxikus anyagokkal szemben nemcsak a hmrsklet, hanem a fiziolgiai llapot fggvnye is.
A peszticid szennyezssel sszefggsben elsdleges s msodlagos hatst klnbztetnk meg.
Az elsdleges hats a fito- illetve a zooplankton sszettelnek azonnali drasztikus vltozsban nyilvnul meg, a dinamikus egyensly megbomlik, s egy j egyenslyi llapot alakul ki.
Ezzel fgg ssze a msodlagos hats a kvetkezk szerint:
- a vzbe jut inszekticidek a zooplankton pusztulst okozhatjk, s ennek kvetkeztben a nagymrtk algaszaporods kvetkezhet be
- a vizinvnyzet herbicidekkel trtn irtsa kvetkeztben - az aljzat s bvhely hinyban - a vzi gerinctelen llatok nagymrtk cskkense kvetkezhet be. Majd ezt kveten a bentikus szervezetek mennyisge nhet meg.
Az elbbiek mellett ltezhet egy ma mg kevsb ismert harmadlagos hats is, amely egy rendkvl sszetett hats.
Ennek lnyege, hogy a toxikus anyagok kis (m g/l nagysgrend) koncentrciban nem puszttjk el drasztikusan a tpllklnc egyes tagjait, hanem a klnbz tpllkozsi szinteken l fajok sajtossgai megvltozhatnak meg (pl. szaporod kpessg) s gy a vzi koszisztma lassan, de jl rzkelheten megvltozik (long term hats).
A felszni vizekbe kerl peszticidek amellett, hogy kzvetlen toxikus hatst fejtenek ki az alacsonyabb rend vzi llnyekre, beplhetnek a tpllklncba, de bizonyos krlmnyek az lszervezetek bonthatjk le ezeket. Erre alapozva ksrleteztek azzal, hogy a peszticid szennyezs cskkentsre baktriumokat, gombkat illetve algkat hasznljanak fel.
A vzszennyez toxikus anyagok msik csoportjt a toxikus fmionok kpezik, amelyek a magyarorszgi vizekben m g/l nagysgrend koncentrciban fordulnak el. Ezek kztt lettani hats szerint esszencilis, stimultatv s toxikus hats elemeket emlt a szakirodalom. Megjegyezend, hogy mr vszzadokkal ezeltt Paracelsus fogalmazta meg, hogy valamely elem toxicitsa a koncentrcitl fgg.
Ezek a nehzfm szennyezk nagyrszt a klnfle ipari technolgikbl szrmazan pontszer szennyezssel kerlnek a felszni vizekbe, de a mezgazdasgi mvels alatt ll terletekrl a nvnyvd-szerekbl is bemosdtak diffz szennyezs formjban nhny vtizeddel ezeltt.
A vzbe kerl nehzfm szennyezk a lebeg anyagokban feldsulhatnak, amelyek lelepedhetnek a fenkre, ahol potencilis szennyezknt vannak jelen, amg egy kotrssal vagy egyb mdon (hullmzs) a vztmegbe kerlnek jbl veszlyeztetve a vzi llnyeket. A nehzfmek biorezisztens anyagok, amelyek a tpllklncba kerlve az embert is veszlyeztetik.
A nehzfmek vzi llnyekre gyakorolt hatsban szerepe lehet a szinergizmusnak is, melynek eredmnyeknt ezek toxicitsa fokozdhat.
A rz kis mennyisgben az algk szmra nlklzhetetlen, ennek ellenre vannak alga fajok, amelyek a rz koncentrci nvekedsre rendkvl rzkenyek.
A cink kis toxicits nehzfm, de elfordul a kloroplasztiszokban illetve a citoplazmban mint a karboanhidrz enzim alkoteleme, ugyanakkor egy adott hatrrtk feletti jelenlte kros, mert megbontja a vztr egyenslyi llapott.
Kifejezetten toxikus elemknt emlthet a higany, mind szervetlen higanysk, mind szerves higanyvegyletek formjban.
A 0,2 m g/l koncentrci elssorban az alacsonyabb rend szervezetek szmra mr kifejezetten toxikus. Mindenek eltt a lgzsre hat krosan, de blokkolja a fotoszintzisben szerepet jtsz enzimeket is. A higany a sejtekbe kerlve csak nehezen tvozik, akkumulldva egy bizonyos szintet elrve fejti ki hatst.
A kadmium rendszerint ms toxikus anyagokkal egytt fordul el a vzben, tbbnyire akkor ha, nagy mennyisg cink is kerl a vzbe.
Hatst az alacsonyabb rend szervezetre a magnzium-, cink- s kalciumionok felttelnek s transzportjnak blokkolsval fejti ki, de gtolja a fotoszintzist s a lgzst is.
A vz let szempontjbl a toxikus hatrrtk 0,03 m g/l.
A krm hat oxidcis szm formjban ersen toxikus hats, ugyanis ezltal hogy nagy affinitst mutat a fehrjk irnt s azokat denaturlja. A hatrrtk 0,05 m g/l.
Az lom ugyancsak denaturl hatsval toxikus hats. A felszni vizekben ritkn fordul el, mivel a legnagyobb srsg lebeg rszecskkben fordul el, gy ezek a leggyorsabban kerlnek a fenkre, s a fenkiszapban nehezen keverednek fel. A toxikus hatrrtk a felszni vizekben 0,05 m g/l.
A nikkel elssorban az ipari szennyvizekben elfordul nehzfm, melynek toxikus hatsa ers komplexkpz tulajdonsgval magyarzhat. Az alacsonyabb rend lvilg szmra a megengedhet legnagyobb koncentrci 0,1 m g/l.
A szervetlen anyagok kzl az elzekben trgyalt nehzfmek kzl a legfontosabbak, a cianidok, a szabad klr, a klraminok, az ammnia s a knhidrogn.
A cianidok kzl klnsn az alkli cianidok veszlyesek, amelyek mr 0,01 m g/l koncentrciban toxikusak a vzi llnyekre. Mrgez hatsuk az enzimek blokkolsban jelentkezik, a sejtlgzsre gyakorolt gtl hatssal. A cianidok megengedhet maximlis koncentrci 0,005 m g/l.
A szabad klr toxikus hatsa ers kmiai affinitsval magyarzhat. A vzi let krosodsa szempontjbl megengedhet maximlis koncentrcija 0,02 m g/l.
A knhidrogn szennyvizekkel kerlhet a felszni vizekbe, vagy a vizekben lejtszd biolgiai s kmiai folyamatok rvn. Toxikus hatsa a szulfid-ionok enzimgtl hatsval fgg ssze. A vzben jl olddva savasan disszocil. A krost hats elkerlse rdekben maximlisan megengedhet koncentrci 0,002 m g/l.
Az ammnia letfolyamatok mellktermkeknt kerlhet a felszni vizekbe, de lehet geolgiai eredet is.
Elssorban a zooplanktonra s a magasabb rend llatvilgra jelent veszlyt.
A vzben jl olddik s ammnium-ionn alakul t, de a pH s a hmrsklet fggvnyben vissza is alakulhat. A szabad ammnia thatol a sejtmembrnon, s gy sejtmregknt hat. Toxikus hatst az oldott oxign, s a szabad szndioxid mennyisge, a vz kemnysge, lgossga s startalma befolysolja. Megengedett legnagyobb koncentrcija 0,02 m g/l.
A felszni vizekben az alacsonyabb rend szervezeteket veszlyeztet szennyezk jelents csoportjt kpezik azok, amelyek fizikai vagy kmiai ton megktik a nlklzhetetlen letelemeket: az oxignt, a tpanyagokat, az ezencilis nehzfmeket, illetve a pH jelents mrtk mdostsval a puffer mrett vltoztatjk meg.
Ebbe a csoportba a szerves szennyezk legklnbzbb tpusai, vegyletei tartoznak, amelyek a kommunlis illetve ipari szennyvizekkel kerlnek a felszni vizekbe. Amint azt mr korbban trgyaltuk, ezek mennyisgt a KOI illetve a BOI rtkekkel fejezzk ki.
Ezek a szerves vegyletek termszetes (huminsavak, anyagcsere termkek, elhalt szervezetek bomlstermkei) s antropogn (szennyvizek) eredetek lehetnek.
A fehrjk zmben lelmiszeripari eredetek, de a hzi szennyvizekben is elfordulnak. Bomlsuk eredmnyeknt knhidrogn s ammnia szabadul fel, de egyszerbb szerves anyagok is keletkezhetnek, amelyek egyrszrl oxidcijuk folyamn elhasznljk a vzben lev oxignt, de ugyanakkor a zooplankton szmra tpanyagul szolglnak, ami az elztl eltr egyenslyi helyzet kialakulst eredmnyezi.
A zsrok s a sznhidrtok a hzi, illetve a klnbz ipari szennyvizekbl kerlhetnek e felszni vizekbe. Ezek elssorban tpanyagul szolglnak a mikroszervezetek szmra.
Bomlsuk sorn alkoholok, aldehidek, szerves savak, vgl vz s szndioxid keletkezhetnek.
A mosszerekbl, vegyipari szennyvizekbl szrmaz fenol szrmazkok, felletaktv anyagok, aldehidek, merkaptnok az alacsonyabb rend llnyekre egyrtelmen toxikus hatst gyakorolnak.
A szerves anyagok jelents rsze a vzben l mikroszervezetek tevkenysge eredmnyeknt lebomlik, mely tevkenysg sorn felhasznljk a vz oldott oxign tartalmnak jelents rszt, elvonva ezzel ms oxign ignyes szervezetektl. Viszonylag kis koncentrciban mg a kifejezetten toxikus anyagok is lebomlanak. Vannak azonban olyan szerves anyagok, mint pl. a sznhidrognek, vinil-vegyletek, stb., amelyek nagy ellenllst tanstanak a biokmiai lebontssal szemben.
A felszni vizek szennyezdst okozhatjk a lgszennyezsbl szrmaz savas lepedsek, melyek - klnsen az llvizek savasodst eredmnyezik.
Szrmazhatnak a savas illetve lgos kmhats anyagok a klnbz ipari szennyvizekbl is. Ezek a felszni vizek termszetes puffer-rendszereinek egyenslyt jelents mrtkben megbontjk, s ezltal a vz pH rtke jelentsen megvltozhat, melynek kvetkeztben az alacsonyabb rend vzi lszervezetek anyagcsere folyamatai megvltoznak.
A vz kmhatsa befolysolja a szn-dioxid olddst is, melynek kvetkeztben mdosulhat a fotoszintzis. Ha a vz pH rtke 9-nl nagyobb, akkor gyakorlatilag nincs oldott szndioxid a vzben, s ezrt a nagy szabad szndioxid igny fitoplankton eltnik a vzbl. A pH teht jelents mrtkben befolysolja az algk fejldst s nvekedst.
A pH savas irnyban trtn eltoldsa megvltoztatja az lszervezetek elfordulsi arnyt, szaporodst, letmkdst s a tpllklncban betlttt szerept.
Az acidifikci folyamatval korbban mr foglalkoztunk.
Ugyancsak foglalkoztunk mr az olajszennyezssel s hatsaival.
A radioaktv anyagok kzvetett hats szennyez komponensek, amelyek fizikai hatst gyakorolnak a vzi lszervezetekre.
A jelenleg ismert mintegy 2000 radioaktv izotp kzl kb. 100 fordul el vzszennyezknt.
A vizek radioaktv szennyezettsge a szennyvizekbl illetve a levegben kialakul radioaktv anyagokbl szrmazik.
A klnbz vizek radioaktivitst mutatja be az 46. bra.

46. bra A klnbz vizek radioaktvitsa
A vizek radioaktv szennyezettsgnek illetve idbeli vltozsnak vizsglatra az lszervezetek egy rsze alkalmas. Ezek az u.n. indiktororganizmusok kt fle tpusa ismeretes.
Az egyik az aktulisszint-monitor, amely viszonylag gyorsan akkumullja a szennyez anyagokat, de gyorsan is rt.
gy a fonalas zld algk az tfoly vz helyi biolgiai monitorozsra, egyes algk pedig kpesek nagy mennyisg radionuklis vzbl val megkzeltsre.
A msik tpus az u.n. integrl monitor, melynek radionukleid koncentrcija lland krnyezeti szint esetn is fokozatosan emelkedik, s csak hosszabb id elteltvel stabilizldik.
A radioaktv szennyez anyagok a sugrzs tpustl fggen klnbz hatst gyakorolnak az l szervezetekre. Ezek kzl leglnyegesebb a tpllklncba trtn beplsk, s ezzel a hatsuk megsokszorozdsa illetve hossz tv rvnyeslse.
A teljessg kedvrt meg kell emltetni, hogy az elbbiekben trgyalt fotikus illetve afotikus rtegben bekvetkez szennyezsek nemcsak az ott l mikroszervezetekre gyakorolnak hatst.
A szennyez anyagok egy rsze a vzbl lelepszik, s a fenkledkben felhalmozd anyagok vagy ott, vagy felkeveredve ismt a vzben fejtik ki kros hatsukat.
A fenkledkben foly let a vzi anyagforgalomban igen jelents szerepet jtszik, ezrt erre a kros (pl. toxikus) anyagok kedveztlen befolyst gyakorol.
A peszticidek kzl elssorban a klrozott sznhidrognek s a fenoxi alknsav-szrmazkok maradnak meg a leghosszabb ideig, de sekly llvizekben s vzfolysokban az egybknt rvid id alatt leboml triazin-szrmazkok s foszforsav szterek is kedveztlen hatst gyakorolnak a fenkiszap lvilgra.
A fenkiszapban felhalmozd peszticidek a hullmzs vagy esetleges kotrs hatsra visszakerlhetnek a vztrbe.
A nehzfmek az egyb szennyez anyagoknl hajlamosabbak a lebeg anyagokhoz val ktdsre s lelepedsre. Ezek a felkevereds hatsra jelents mrtkben jra szennyezhetik a vztmeget.
A nehzfmek a fenkiszap lvilgra gyakorolt hatsa kzvetlen s kzvetett lehet. Elbbi alatt a szervezetbe kerls, utbbi alatt az anaerob folyamatok katalizlsa rtend. Utbbi hatsra toxikus anyagok (ammnia, hidrogn szulfid) kpzdnek a vz s a szilrd fzis hatrn. Ezek a fenkiszapban l szervezetekre, illetve a vzben l zooplanktonra s magasabb rend llatokra fejtenek ki kros hatst.
A leleped szerves anyagok kzl a peszticidek mellett egyes fehrjk, zsrok, szappanok, kolaj szrmazkok jelentenek veszlyt, a bomls sorn keletkez gz halmazllapot termkek toxikus hatsa rvn.
A vzszennyezs hatsa a vzinvnyekre
A vzben l nvnyek a vzbl kiemelkeden vagy almerlten fordulnak el.
Az almerlt nvnyek esetben az oldott anyagok felvtele az egsz testfelleten trtnik. Ezek gzcserje a vzben oldott anyagok rovsra trtnik, de a termelt gzok is a vzbe kerlnek vissza.
A kiemelked nvnyek nemcsak a vzben oldott anyagokbl ptik fel testket, hanem a leveg szn-dioxidjbl s a fenkiszap tpanyagaibl is.
A nvnyek szmra toxikusnak tekinthetk azok a szennyez anyagok, amelyek fizikai vagy kmiai ton akadlyozzk a
Kzvetlenl hat szennyez anyagok mindenek eltt a mezgazdasgi tevkenysgbl szrmaz herbicidek.
A fenoxi-alknsav-szrmazkok s a triazinok a hnrfajokat veszlyeztetik, de a vzbl kiemelked nvnyzet is krosodhat.
A felszni vizekben a herbicidek mennyisge ltalban nem ri el azt a koncentrcit, amely nagyobb mrtk puszttst eredmnyez, azonban kmiai stabilitsuk miatt felhalmozdva, ms jelents krokat okozhatnak.
Havaria szennyezsek esetn termszetesen a nagy koncentrci miatt jelents pusztuls kvetkezhet be.
Az anionaktv tenzidek a fotoszintzis blokkolsval fejtik ki hatsukat, a klnbz fajok eltr mdon rzkenyek.
A nehzfmeket a hnr-flk igen jl akkumulljk. A toxikus nehzfmek beplse a vztmeg koncentrcija mellett, a fenk-iszap sszetteltl fgg.
A nvnyi tpanyagok feldsulsa eredmnyeknt kialakul eutrofizldssal rszletesen foglalkoztunk, gy itt erre nem trnk ki.
A kzvetett mdon hat anyagok kzl a savak s a lgok a pH-t mdostjk, s gy a hozzfrhet szndioxid mennyisgn keresztl a fotoszintzist befolysoljk, elssorban az almerl nvnyek esetben.
A kolaj s szrmazkai a tpanyagfelvtelt blokkolhatjk, illetve a fotoszintzist gtoljk.
A nvnyi s llati szervezetekbe jut radioaktv anyagok mennyisgt a vz kmiai sszettele befolysolja.
A vzszennyezs hatsa a vzillatokra
A vzi llatok kzl a halak, kagylk, a rkok, a csigk, a kopoltyval llegz rovarlrvk, s a vzi rovarok viselkedsn, reakcijn figyelhet meg, illetve mrhet le a szennyezsek hatsa.
Ezek kzl az emberi tpllkozs szempontjbl a legjelentsebbek a halak, ezrt a vizsglatok, ksrletek legtbbje ezekre vonatkozik.
A vzben l llatok a vztrben ltalban nll mozgsra kpesek, ezrt ezek a havria szennyezsekkel szemben hatkonyabb vdekezsre kpesek.
A kisebb mozgster llatok (kagylk, rovarlrvk) rzkenyebbek a szennyezsekkel szemben.
A peszticidek kzl a rovarl szerek (inszekticidek) a vzi rovarokat s lrvikat krostjk mindenek eltt. A foszforsav szterek rendkvl ers idegmrgek, de a klnbz enzimek mkdst is gtoljk s roncsoljk a ltfontossg szerveket (mj) is.
Ezek u.n. antikolinszterzok, mivel az llati s emberi szervezetben kpzd s az idegrendszer mkdsben nlklzhetetlen ingertviv anyag (acetil-kolin) folyamatos bontst vgz kolinszterz mkdst irreverzibilisen blokkoljk. A folyamat kvetkezmnye az acetil-kolin mrgezs, ami a kzponti idegrendszert illetve az izomzat bnulsban nyilvnul meg.
A klrozott sznhidrognek rendkvl rezisztensek s long term hatsak. Hatsuk a kzponti idegrendszer izgatsban illetve bnulsban nyilvnul meg.
E szerek nagy rszt betiltottk, ennek ellenre maradvnyaik mg most is kimutathatk.
A herbicidekkel szemben a magasabb rend vzi llnyek rzkenyebb, mint az alacsonyabb rendek.
A halak esetben ezek a szerek nemcsak a kifejlett llatokra veszlyesek, hanem mr embrionlis korban is fejldsi rendellenessget okoznak (pl. flszemsg).
A magasabb hmrsklet (20 oC) mellett a halak hromszor olyan rzkenyebbek a herbicidekkel szemben, mint alacsonyabb hmrskleten (10 oC). gy ezek a szerek hvsebb vszakokban nagy idjrsi felttelek mellett kevsb veszlyesek.
A peszticidek hatanyagai az llati szervezetek klnbz szerveiben okoznak szvetkrosodst. A szvetkrosods elssorban az izomszervezetekben, a mjban s az agyvelben kvetkezik be.
A vrben a transzaminz enzimek aktivitsnak nvekedse jelzi a szvetkrosodst. Ez a tny alkalmas a klnbz peszticid hatanyagok krost hatsnak mrsre (Nemcsk mdszere).
A peszticidek kzl a karbamtok s a fenoxi-szrmazkok klnsen veszlyesek. A halogn alifs savak s szrmazkai kevsb veszlyesek.
A nehzfmek kzl elssorban a higany s vegyletei, a kadmium s vegyletei, a cink oldhat si, a nikkel vegyletek, krm (VI) vegyletek, a rz si illetve az lom s vegyletei veszlyesek.
A higanyvegyletek az emsztrendszer, a mj s az idegrendszer krosodst okozzk.
A kadmium, a nikkel s a krm (VI) vegyletek a nylkahrtyt tmadjk, de utbbi nagyobb mennyisgben a lgzszerveket is krostja.
A cink oldhat si a fehrjket csapjk ki, a rz si a gyomor s bltraktus nylkahrtyit izgatjk, s szvkrosodst okoznak.
Az lom vegyletek az idegrendszerre fejtenek ki kros hatst, de elvltozst okoznak a vrben s az rrendszerben is.
Az llati szervezetbe a tpanyagcsatornn, lgzrendszeren, illetve testfelleten, vagy a tpllkkal kerlnek a nehzfmek, amelyek a koncentrcitl fggen akut vagy krnikus hatst fejtenek ki.
A toxikus hats szervetlen szennyezk kzl a cianidok, a knhidrogn s az ammnia mrgezheti a vzi llatokat.
A cianidok igen reakcikpesek, gy a vzbe kerlve a vzi llatok azonnali pusztulst okozzk.
A knhidrogn a vzben jl olddik, s ennek eredmnyeknt a vz oxigntartalma cskken, az oldott oxign egy rsze a hidrogn-szulfid oxidcijban hasznldnak fel. A cskkent oxigntartalom az llatvilg letfeltteleit rontja. A knhidrogn kzvetett kros hatsa a vz pH-jnak savas kmhats irnyban trtn eltoldsban nyilvnul meg, ugyanis ezltal az letfelttelek ugyancsak beszklnek. Kzvetlen hatsa a knhidrognnek, a szulfidionok enzimgtl tulajdonsga, gy a lgzst, az izom- s idegmkdst irnyt enzimek blokkolsa kvetkezik be a mrgezskor.
A knhidrogn elssorban a fenkiszapban halmozdik fel, s innen a hmrsklet- illetve a lgnyoms cskkens hatsra szabadul fel.
A szabad ammnia ers mreg, amely az ammnium ionokkal ellenttben thatol a sejthrtyn, s a sejt szmra toxikus.
A mrgez hatst a vz szabad szndioxid tartalma, az oldott oxign mennyisge, s a vzmlysg befolysolja. A mrgezs hatsra a kopoltyban a lgzhm elpusztul, a kopoltyn vrzs tapasztalhat, az izmokban, szkban, remeg grcsk jelentkeznek.
A detergensek veszlye abban nyilvnul meg, hogy a halak brfelletn termeldtt nylkaanyagot oldja.
A savasods illetve a kolaj s szrmazkaival szennyezds kvetkezmnyeivel korbban mr foglalkoztunk, gy ezekre itt nem trnk ki.
A szennyezett ivvz lettani hatsai
Mint az korbban mr trgyaltuk haznkban a kzmves ivvzelltsban rszesl lakossg arnya kzel 100%.
Az ivvzelltssal kapcsolatban rgebben a vz tjn terjed fertzsek (vrhas, hastfusz, kolera, blhurutok, fertz mjgyullads, gyermekbnuls) okoztak problmt.
A korbbi baktrium okozta jrvnyokat jabban a vrusok okozta fertzsek vltjk fel. A termszetes vizek ivvz cljra trtn felhasznlsa a hasznlat eltti ferttlentssel tehet baktrium s vrusmentess.
Magyarorszgon a legtbb vzi eredet jrvnyt az egyedi vzelltsi rendszerek fertzdse okozza, de a legtbb megbetegeds a kzzemi vzelltsbl szrmazik.
Az ivvz elltsban a felszni illetve a felszn alatti vizekben oldott kmiai anyagok okozzk a legnagyobb gondot. Ezek kzl elssorban a nitrt-tartalom okoz problmt, ugyanis az emsztrendszerben nitritt redukldik s methaemoglobinmit okoz, ami klnsen csecsemk esetben vgzetes kimenetel lehet. Ezrt ha a nitrt koncentrci meghaladja a 40 mg/l rtket, akkor a vizet csecsemk telnek vagy italnak ksztshez tilos felhasznlni. A nitrt a felnttekre is veszlyes, ugyanis emsztrendszeri rkos megbetegedst okozhat. Emltsre mlt, hogy a kzvetlen hatsokon kvl hosszabb behatsra a nitrt s a nitrit a szervezetben a szekunder aminokkal karcinogn hats nitrz- aminok kpzdnek.
Korbban az alfldi megykben gondot okozott a mlysgi vizekben lev geolgiai eredet arzn, de ez a problma a Maros hordalkkprl trtn tvezetssel megolddott.
A mikroszennyezk krbe azok a szennyez anyagok tartoznak, amelyek kzegszsggyi szempontbl igen kis mennyisgben is krosak, s amelyek az alkalmazott tisztts-technolgikkal nehezen vagy csak kis rszben tvolthatk el.
Ezek azon tl, hogy a vz orgonoleptikus (z s szag) tulajdonsgait rontjk, ltalban toxikus s karcinogn hatsak.
Ezek kzl a vas, mangn s a cink elssorban zront , a higany, az lom s a kadmium toxikus hats. A toxikus hats rvnyeslst a szinergizmus is befolysolja.
A higany szennyezs irreverzibilis elvltozst okoz a szervezetben (pl, az agyban), de krosan hat a hallsra, ltsra s a mozgsra is.
A toxikus nehzfmek idegrendszeri krosodst, keringsi s emsztszeri megbetegedseket, brelvltozsokat, csontrendszeri krosodst okoznak, de elfordulnak mutagn s karcinogn hatsok is.
A klnbz kolajszrmazkok mr kisebb koncentrciban mrgez s zront hatsak lehetnek, az aroms sznhidrognek karcinogn hatsuk miatt emltsre mltk.
A detergensek emulgel hatsuk miatt akadlyozzk a tiszttsi technolgia keretben az egyb anyagok kicsapdst.
A peszticidek kzl a klrozott sznhidrognek igen lassan bomlanak, s ugyanakkor folyamatos akkumulldsuk miatt jelentenek veszlyt.
Nhny vegylet z illetve szagront hatsnak kszbrtkt mutatja be 32. illetve a 33. tblzat.
32. tblzat Nhny szerves vegylet zront kros hatst jellemz koncentrcirtk
(Benedek, Literthy, 1979)
Vegylet |
Ivvzben okozott zhats (mg/l) |
Fenol
Krezolok
Xilenolok
α-naftol
β-naftol |
0,002*
0,0001 … 0,002*
0,001 … 0,002*
0,5
1 |
* Csak klrozs esetn
33. tblzat Nhny vegylet szaghatst okoz koncentrcirtke
(Benedek, Literthy, 1979)
Vegylet |
Szagkszbkoncentrci (mg/l) |
Ammnia
Azoamil-acett
Benzaldehid
Hidrogn-cianid
Szn-szulfid
Kn-dioxid
Hidrogn-szulfid
Klr (szabad)
Klr-fenol
Metil-merkaptn
Etil-merkaptn
Nitro-benzol
Szkatol |
0,04
0,0006
0,003
0,001
0,003
0,009
0,001
0,01
0,0002
0,001
0,0002
0,03
0,001 |
Megemlthet az ivvz radioaktv anyagokkal szennyezettsge, azonban az ivvzzel a szervezetbe jut radioaktv anyagok mennyisge nagysgrenddel kisebb, mint a tpllk tjn a szervezetbe kerl anyagok mennyisge.
|