Vzellts, csatornzs, szennyvztisztts
2004.02.25. 12:21
Vzellts, csatornzs, szennyvztisztts
A folyamatban lev vzelltsi beruhzsok befejezsekor a lakossg vzelltottsga tbb mint 98% lesz. A vzi kzm fejlesztsek eredmnyeknt a kzmoll zrdsa 1993-ban megkezddtt.
A vzelltsban a minsgi fejleszts az elsdleges. Emellett azonban nem lehet megfeledkezni arrl a tbb tzezer lakosrl sem, akik egy-egy telepls belterlettl tvolabb lnek vezetkes vzellts nlkl. Ezrt a kltsgvetsbl finanszrozott cltmogatsi rendszerrel s a vzgyi alappal kell segtsget kell nyjtani az nkormnyzatok szmra a minsgfejlesztsre s a teleplsek teljeskr elltsra.
A vzellts tvlati clja:
- a kzmves vzellts, laksbektssel 90%,
- a kzmves vzellts lakson kvli (udvari, utcai) kifolyval 8%,
- a egyedi vzellts megoldsok 2%,
- a minden kzmbl szolgltatott vz minsge feleljen meg a magyar elrsoknak s a WHO ajnlsoknak.
A vzminsgi problmk megoldsban - mint pl. arzn-, vas- s mangnmentests, nitrtmentests, stb. - az llamnak rszt kell vllalnia. Szintn llami feladat a kutatsok sszehangolsa, szervezse s rszben finanszrozsa is.
A vzellts komfortjnak javtsa - ami a szolgltats minsgt rinti els sorban - az nkormnyzatok feladata. Szksgess vlt, hogy nagyobb figyelmet fordtsunk a vzellts alapjt kpez vzkszletek vdelmre, mivel a kiptett vztermel kapacits 65%-t jelents szennyezanyag terhels ri. A kormny 3175/1991 szm hatrozata szerint vzminsgvdelmi programot kell kidolgozni a csatornzs s szennyvztisztts fejlesztsre s az ivvzbzisok vdelmre.
Az orszggyls 36/1993. (V. 28) hatrozatban megllaptotta, hogy az ves kltsgvets nem ad fedezetet minden, a feltteleknek megfelelen benyjtott ignynek, ezrt a tmogatsok sorrendjnek megllaptsakor a srlkeny vzbzisok vdelmt szolgl csatornzsi s szennyvztiszttsi ignybejelentsek elsbbsget kapnak. A kormny 3581/1991 szm hatrozata intzkedsi terv kidolgozst rta el 1994 vgre s erre a hatridre elkszlt az ivvzbzisok vdelmre vonatkoz clprogram.
A csatornzs s szennyvztisztts tvlati cljai:
- a lakossg 65/67%-a a kzcsatornba bekttt laksokban, 20-22%-a korszer csatornaptlval felszerelt laksokban ljen. A fennmarad 11-13% csatornzatlan terleten, tbbnyire szikkasztssal megoldott szennyvz elhelyezssel rendelkezzen.
Mszaki s gazdasgi okokbl mg 15-20 vig trni kell ezeket a szakszertlen elhelyezsi mdokat (pl. emszt-gdrben), de nem vrhat az sem, hogy tvlatban a rszarnyuk 4-5% al cskkenjen (a jelenlegi svjci mrtk al).
- Az ipari s mezgazdasgi zemek szennyvz mennyisgt a befogad terhelhetsgnek megfelelen kell tiszttatni.
- Minden ipari kibocst csak a szksges eltiszttn keresztl vezethesse s szennyvizt kzcsatornkba;
- Ha a befogad lvz, minden csatorna sszegyjttt kommunlis szennyvizet legalbb biolgiailag meg kell tiszttani. Vdett befogadk esetn (pl. Balaton) a nitrt s foszfor eltvoltst is el kell vgezni;
- A szennyvziszapok rtalommentes elhelyezse minden szennyvztisztt zemeltetsnek alapfelttele.
Haznk vzgazdlkodsban az llamnak a feladatok elltsban s a kltsgek viselsben tmenetileg jelentsebb szerepet kell vllalnia. Ugyanakkor a piacgazdasgra val ttrs, vagyis a tulajdon s rdekviszonyok nyeresgorientlt trendezse, az llam tehervisel kpessgnek gyenglse, az kolgiai rtkrendszer felersdse, az llampolgr szocializltsga egyttesen olyan konfliktushlt hozott ltre a vzgazdlkodsban (is), amit feloldani csak trsadalmi konszenzussal lehet.
Egyezsgnek kell kialakulnia abban, hogy mi az llamnak a kzrdek mrtkig terjed feladata s mi az, amit a vzgazdlkodsban rintetteknek kell vllalniuk.
A jogi, kzgazdasgi s a mszaki szablyozsoknak a fentiekben megfogalmazott clt kell szolglniuk. Ennek rdekben a trvnyi szablyozsok kzl soron kvl szksges az nkormnyzati s a szmviteli trvny mdostsa. A vzi kzm-szolgltats terletn - tekintettel annak szocilis jellegre s gazdasgi volumenre - ez klns jelentssggel br.
El kell rni, hogy az nkormnyzati s az llami tulajdon egyms mellett egyidejleg megjelenhessen. Az zemeltetsben a vllalkozsi formk elfogadsa mellett tbb jogszablyi garancit kell adni az zemeltetsi biztonsgra. A vzi kzm szolgltatsok terletn a hazai vllalkozk tevkenysgt preferlni kell s a klfldi vllalkozk e stratgiai fontossg terleten ne szerezhessenek tbbsgi tulajdont. (Ezt egyenlre azrt kellene jogi ton szablyozni, mert az nkormnyzatok dntseiben jelenleg tbb a rvidtv gazdasgi s politikai megfontols, mint a hossz tv tervezs. A vzi kzmveket viszont csak hossz tv - legalbb 15 ves - mszaki s gazdasgi koncepcik alapjn lehet biztonsggal zemeltetni.)
Jelenleg a gazdasg szereplire, a vzgazdlkodsban elkerlhetetlen kooperci helyett, a tulajdonosi elklnls a jellemz - lsd vzmvek sztvlsa. Ezt a tendencit meg kell lltani s mszaki s gazdasgi kutatsokkal megalapozott ajnlsokat kell kidolgozni az optimlis zemelteti szervezetekre. Erre a tevkenysgre az nkormnyzatok s az zemeltetk szakmai-rdekvdelmi szvetsgeit kell megnyerni.
Szabvnyokban s mszaki szablyozsokban rgzteni kell mindazokat a korszer kvetelmnyeket, melyeket a trsadalom ma joggal elvr s sszhangban vannak az EU ajnlsaival is.
Orszgos s regionlis programokat kell kidolgozni a fejlesztsekre s az llam csak ezekbe a programokba illeszthet helyi kezdemnyezseket tmogassa. A programok az rdekeltek kpviselinek bevonsval s egyetrtsvel kszljenek.
Az ipari vzgazdlkods szakmai szablyozst a fejlett ipari orszgok szintjre kell megemelni. Az eddigieknl szorosabb egyttmkdsre van szksg az ipari technolgik s az ipari eltiszttk ltestse s zemeltetse terletn. Ennek jogi s gazdasgi szablyozsi lehetsgt korszersteni szksges.
A helyi nkormnyzatokrl szl 1990. vi LXV. trvny az nkormnyzatok ktelez feladatv tett az egszsges ivvz elltst s feladatkrbe utalta tbbek kztt a teleplsi szennyvizek gyjtst s tiszttst. Az nkormnyzatok feladatkrbe tartoz fejlesztsek megvalstshoz az llam a helyi nkormnyzatok cmzett s cltmogatsi rendszerben jrul hozz, melyrl az Orszggyls 1992-ben trvnyt is alkotott (1992. vi LXXXIX. trvny). E trvny rtelmben a tmogatand vzgazdlkodsi clok az albbiak:
- ivvzellts (kzkifolys, ivvzbzis fejleszts, hlzatpts, ivvzkezelsi eljrs megvalstsa),
- teleplsi folykony hulladk tiszttsa,
|