I rsz
2004.04.23. 15:35
I. S z e m i n r i u m - Bevezets |
Az Eurpai integrci rvid trtnete
Az "eurpai gondolat" mindaddig csak a filozfusok s ltnokok szmra ltezett, amg politikai koncepciknt formt nem lttt s az Eurpai Kzssg tagllamainak hossz tv cljv nem vlt. Az "Eurpai Egyeslt llamok" gondolata egy humanista-pacifista lom rsze volt, amelyet az eurpai kontinensen a szzad els felben oly sok puszttst okoz konfliktusok meghistottak.
A II. vilghbor totalitarizmus elleni harcra szervezd ellenllsi mozgalmai s az ltaluk letre hvott eszmk voltak azok, amelyek vgl a kontinens jjszervezst, a nemzetek kztti ellensgeskedseken val tllpst sztnztk. Altiero Spinelli olasz fderalista s Jean Monnet, - aki annak a Schuman-tervnek adott sztnzst, amely 1951-ben az Eurpai Szn- s Aclkzssg megteremtshez vezetett -, kt fontos irnyvonalat kpviseltek, a fderalistt s a funkcionalistt.
Mindkett az eurpai integrci megvalstst tzte ki clul. A fderalista megkzelts lnyege, hogy a helyi, regionlis, nemzeti s eurpai hatsgoknak egytt kell mkdnik s ki kell egymst egsztenik. A funkcionalista megkzelts azonban a szuverenitsnak a nemzetitl a kzssgi szintre val fokozatos tadst tmogatja.
Mra a kt irnyvonal egy meggyzdss vlt, amely szerint a nemzeti s a regionlis hatsgok mellett szksg van fggetlen, demokratikus, eurpai intzmnyekre azokon a terleteken, ahol a kzs fellpsek hatkonyabbak, mint az egyes llamok nllan tett lpsei: az egysges piac, a monetris politika, a gazdasgi s trsadalmi kohzi, foglalkoztatspolitika, krnyezetvdelem, kl s biztonsgpolitika, a szabadsg s biztonsg terletnek megteremtse.
Napjainkban az Eurpai Uni azon erfesztsek sszessgt jelkpezi, melyeket a kzs Eurpa ltrehozsnak tmogati mr 1950 ta folyamatosan tesznek. Az Uni olyan, szmos szektort fellel magas fok integrcis kpzdmny, amely a tizent tagllam gazdasgi, szocilis s politikai terletein, valamint az llampolgri jogok s a klkapcsolatok vonatkozsban fejti ki tevkenysgt.
Az Eurpai Szn- s Aclkzssget (ESZAK) ltrehoz Prizsi Szerzdst (1951), az Eurpai Gazdasgi Kzssget (EGK) s az Eurpai Atomenergia Kzssget (Euratom) ltrehoz Rmai Szerzdst (1957) ksbb az Egysges Eurpai Okmnnyal (1986), az Eurpai Unirl szl Maastrichti Szerzdssel (1992) s vgl az Amszterdami Szerzdssel (1997) mdostottk.
Ezek a szerzdsek kpezik az Uni alkotmnyos alapjt, amelyek szorosabb ktelket jelentenek a tagllamok kztt, mint brmilyen, szuvern orszgok kztti hagyomnyos szerzdses viszony. Az Eurpai Uni llampolgrai szmra kzvetlenl alkalmazand jogszablyokat hoz, tovbb meghatrozott jogokat biztost.
A Kzssg tevkenysge a kezdetekben a hat alapt tag (Belgium, Franciaorszg, Nmetorszg, Olaszorszg, Luxemburg s Hollandia) kzs szn- s aclpiacnak megteremtsre korltozdott. Akkor, a hbor utni idszakban a Kzssg elsdlegesen a bke garancijaknt jelent meg, mivel sikerlt a II. vilghbor gyzteseit s legyztteit olyan intzmnyes keretbe sszehozni, ahol egyenl felekknt tudtak egyttmkdni.
1957-ben, hrom vvel azutn, hogy a Francia Nemzetgyls visszautastotta az Eurpai Vdelmi Kzssg gondolatt, a Hatok egy gazdasgi kzssg ltrehozsrl dntttek, melynek kzponti gondolata a munkavllalk, ruk s szolgltatsok szabad mozgsnak megteremtse volt. A ksztermkek vmjt ennek megfelelen 1968. jlius 1-jn eltrltk, s a kzs politikk, nevezetesen a mezgazdasgi politika s a kereskedelempolitika az vtized vgre kialakultak.
A Hatok sikere arra sztnzte Dnit, rorszgot s az Egyeslt Kirlysgot, hogy csatlakozsi krelmeiket benyjtsk. Nehz trgyalsokat kveten, melyek sorn Franciaorszg - De Gaulle tbornok elnksge alatt - ktszer lt vtjogval (1961-ben majd 1967-ben), a hrom orszg 1972-ben felvtelt nyert az Eurpai Kzssgbe. A tagllamok szmt hatrl kilencre nvel els bvts 1973-ban egytt jrt a Kzssg feladatainak elmlytsvel, amely j kzs politikk - szocilis, regionlis s krnyezetvdelem - bevezetst foglalta magban. A gazdasgi sszefogs s a monetris uni szksgessge az 1970-es vek elejn vlt nyilvnvalv, amikor az Amerikai Egyeslt llamok felfggesztette a dollr aranyra val tvlthatsgt. Ez a vilgmret monetris instabilits kezdett jelezte, melyet 1973-ban s 1979-ben kt olajvlsg is slyosbtott. Az 1979-ben ltrehozott Eurpai Monetris Rendszer stabilizlta az rfolyamokat s btortotta a tagllamokat egy szigor gazdasgpolitika kidolgozsra, gy tve lehetv a tagllamok egyttmkdsnek fenntartst s egy nyitott gazdasgi trsg ltal megkvetelt fegyelem betartst.
A Kzssg dli irny bvtse Grgorszg 1981-es, Spanyolorszg s Portuglia 1986-os felvtelvel valsult meg. A bvts mg inkbb szksgess tette, hogy a Tizenkettek kztt tapasztalhat gazdasgi fejlettsgbeli klnbsgek cskkentsre strukturlis programokat hozzanak ltre. A Kzssg ettl kezdve tlt be nemzetkzileg is fontos szerepet; j egyezmnyeket r al a dli Mediterrn orszgokkal, valamint az afrikai, karib-tengeri s csendes-ceni orszgokkal, melyeket a ngy (1975-ben, 1979-ben, 1984ben s 1989-ben alrt) egymst kvet Lom-i Egyezmny kt a Kzssghez.
A vilgkereskedelem fejldsnek j szakaszba lpett, amikor 1994. prilis 15-n a GATT minden tagja megllapodst rt al Marrakesh-ben. Az Eurpai Uni egy tmbknt trgyalva igyekezett a trgyalsok menett megszabni s sajt rdekeit rvnyesteni.
Az Uni, mint a legnagyobb kereskedelmi hatalom, ma mr olyan eszkzk kialaktsn dolgozik, amelyek markns megjelenst biztostanak szmra a nemzetkzi porondon. Ilyen clkitzs a kzs kl- s biztonsgi politika megvalstsa is.
Az 1980-as vek elejn eluralkodott az "euro-pesszimizmus", amely a vilgmret gazdasgi vlsg s az unis tagllamok kztt, a pnzgyi terhek megosztsa krli bels viaskods kvetkeztben alakult ki. 1985-tl kezdden azonban a Kzssg "jjlesztsnek" lehetsge egyre remnykeltbbnek tnt. A Jacques Delors vezette Bizottsg ltal 1985-ben elksztett Fehr Knyv alapjn a Kzssg az egysges piac kialaktsnak befejezst 1993. janur 1-jre tzte ki.
Ennek a nagyra tr clnak a megvalstst segtette el a kapcsold jogszablyi rendelkezsek ltrehozsval az 1986 februrjban alrt s 1987. jlius 1-jn hatlyba lpett Egysges Eurpai Okmny.
A berlini fal leomlsa, a nmet egyests 1990. oktber 3-n, a kzp- s kelet-eurpai orszgok szovjet ellenrzs alli felszabadulsa s demokratizldsa, valamint Szovjetuni felbomlsa 1991 decemberben, lnyegesen talaktottk Eurpa politikai szerkezett. A tagllamok kapcsolataik elmlytsrl dntttek s egy j szerzdst trgyaltak meg, melynek f vonalairl az Eurpai Tancs 1991. december 9-n s 10-n megtartott maastrichti lsn llapodtak meg.
Az Eurpai Unirl szl Szerzds (Maastrichti Szerzds), amely 1993. november 1-jn lpett letbe, egy nagyra tr programot szabott a tagllamok szmra: monetris uni 1999-re, j kzs politikk, eurpai llampolgrsg, kzs kl- s biztonsgpolitika, valamint a bels biztonsg megteremtse. A Maastrichti Szerzds fellvizsglati zradka rtelmben a tagllamok 1997. oktber 2-n alrtk az Amszterdami Szerzdst, amely talaktotta s megerstette az Uni politikit s jogkreit, elssorban a brsgi egyttmkds, a szemlyek szabad mozgsa, a klpolitika s a kzegszsggy tern. Az Eurpai Parlament, az Uni kzvetlen demokratikus szszlja, j hatskrt kapott gy erstve meg trvnyhozi szerept.
1995. janur 1-jn hrom jabb orszg csatlakozott az Eurpai Unihoz. Ausztria, Finnorszg s Svdorszg egyni vonsaikkal gazdagtottk az Unit, s j lehetsgeket teremtettek Kzp- s szak-Eurpa szvben. A Tizentk Unija most kt jelents kihvssal nz szembe:
sikeres bvts 10 kzp- s keleteurpai orszg, valamint Ciprus felvtelvel, amelyekkel az 1997. december 13-n, Luxemburgban tartott Eurpai Tancs lsen hozott dnts rtelmben 1998 tavaszn kezdtk meg a csatlakozsi trgyalsokat; |
az 1998. mjus 2-n ltrehozott eurra tmaszkodva, a monetris uni dinamikjt kihasznlva el kell segteni a tagllamok gazdasgi kapcsolatainak szorosabbra fzst s a munkahelyteremtst sztnz fenntarthat nvekeds biztostst. |
Jelents erfesztsek nlkl a kihvsokkal lehetetlen megbirkzni. Hogyan is mkdhetne egy tbb, mint 25 tagbl ll Uni megerstett dntshoz mechanizmus nlkl, s anlkl, hogy eredmnyesen s igazsgosan finanszroznk a szolidarits s a kzs fellpsek politikit? ltalnosabban megfogalmazva, mikzben a bvts fokozni fogja az Unin belli rdekek s elkpzelsek heterogn jellegt, hogyan lehet az eurpaiak ltal kitztt fbb clkitzsek s az elrskhz szksges eszkzk esetben a tagllamok konszenzust fenntartani? A Jacques Santer vezette Eurpai Bizottsg 1997 jliusban terjesztette el az Agenda 2000 c. dokumentum csomagot, amely alapjn a kormnyok a strukturlis politikk s a kzs agrrpolitika tfog fellvizsglatba kezdtek.
Ettl kezdve az Uninak nincs ms vlasztsa, tovbb kell haladnia az ton egy olyan hatkony s demokratikus szervezet kialaktsa fel, mely kpes a dntshozatalra s a cselekvsre, de megrzi az t alkot llamok identitst. Az Uni felhgul vagy megbnul, ha nem kpes megersteni s sszersteni dntshozatalt. Egy szletben lv "nagyobb Eurpa" csak akkor alakul szervezett hatalomm, ha gy pl fel, hogy egysgesen tud megszlalni s cselekedni.
A majdnem flvszzados eurpai integrci lnyeges nyomot hagyott a kontinens trtnelmben, lakosai mentalitsban s megvltoztatta a hatalmi egyenslyt.
Ma mr minden kormny, politikai hovatartozstl fggetlenl felismeri, hogy az abszolt nemzeti szuverenits idszaka vget rt. Az ESZAK Szerzdst idzve, Eurpa rgi nemzetei csak akkor rszeslhetnek tovbbra is a gazdasgi s trsadalmi fejldsbl s rizhetik meg befolysukat a vilgban, ha sszefognak s ezentl egy "kzsen megosztott sors" rdekben munklkodnak.
A kzssgi mdszer, amely a nemzeti s kzssgi rdekek egyenslyba hozst, a nemzeti hagyomnyok sokasgnak tisztelett s egy sajtos, eurpai unis identits kialaktst jelenti, ma is ugyangy rvnyes, mint valaha. Ezt a mdszert az llamok kztti kapcsolatokat oly nagyon jellemz mlyen gykerez ellensgeskeds, a felsbbrendsgi rzs s a hborskodsra val hajlam legyzsre teremtettk, s gy elrtk, hogy Eurpa demokratikus nemzetei egysgesen a szabadsg mellett kteleztk el magukat a hideghbor idejn. A kelet-nyugati szembenlls felszmolsa, a kontinens politikai s gazdasgi jraegyestse az eurpai szellem gyzelmt jelenti, melyre az eurpaiaknak a jvben nagyobb szksgk lesz, mint valaha.
Az eurpai integrci kronolgija 1946-1989
[1990- ]
1946. szeptember 19. |
Zrichi beszdben Winston Churchill felveti az Eurpai Egyeslt llamok ltrehozst |
1948. mjus 8-10. |
Az eurpai egysg koordincis bizottsga megszervezi a Hgai Kongresszust. Hatrozataiban a Kongresszus egy egyeslt demokratikus Eurpa s az Eurpa Tancs ltrehozsra hv fel. |
1949. mjus 5. |
Londonban ltrejn az Eurpa Tancs, strasbourgi szkhellyel. |
1950. mjus 9. |
Robert Schuman francia klgyminiszter az Eurpai Szn- s Aclkzssg (ESZAK) megalaptsra tesz javaslatot. |
1950. oktber 24. |
Ren Pleven francia miniszterelnk egy integrlt eurpai hadsereg ltrehozsra irnyul tervet terjeszt el. |
1951. prilis 18. |
Belgium, a Nmetorszg Szvetsgi Kztrsasg, Franciaorszg, Olasorszg, Luxemburg s Hollandia ("a Hatok") alrjk az Eurpai Szn- s Aclkzssget megalapt szerzdst (Prizsi Szerzds). |
1952. mjus 27. |
A Hatok alrjk az Eurpai Vdelmi Kzssget (EDC) ltrehoz szerzdst. A francia nemzetgyls azonban 1954-ben megtagadja ratifiklst. |
1952. augusztus 10. |
Jean Monnet elnkletvel megkezdi munkjt az ESZAK vgrehajt intzmnye, a Fhatsg. |
1952. szeptember 10. |
A Hatok klgyminiszterei felkrik az ESZAK Kzgylst az Eurpai Politikai Kzssget (EPC) ltrehoz Szerzds tervezetnek elksztsre, amelyet 1953. mrcius 10-n terjesztenek be. |
1953. februr 10. |
Ltrejn a szn, vasrc s cskavas kzs piaca. |
1953. mjus 1. |
Ltrejn az acl kzs piaca. |
1954. augusztus 30. |
A francia nemzetgyls elutastja az EDC-t s gy az EPC-t ltrehoz szerzdst. |
1955. jnius 1. s 2. |
A Hatok Messinban lsez klgyminiszterei megllapodnak az integrci tovbbfejlesztsrl. Ltrejn a kormnykzi bizottsg Paul-Henri Spaak elnkletvel. |
1957. mrcius 25. |
A Hatok Rmban alrjk az Eurpai Gazdasgi Kzssget (EGK) s az Euratomot ltrehoz Szerzdseket (Rmai Szerzdsek). |
1958. janur 1. |
Hatlyba lp a Rmai Szerzds. Az EGK Bizottsg els elnke Walter Hallstein, az Euratom Bizottsg els elnke Louis Armand. |
1959. janur 1. |
EGK-n bell a vmok 10%-os cskkentse. |
1959. jlius 21. |
Az Eurpai Gazdasgi Egyttmkdsi Szervezet (OEEC) ht tagllama, Ausztria, Dnia, Norvgia, Portuglia, Svdorszg, Svjc s az Egyeslt Kirlysg megllapodnak az EFTA (Eurpai Szabadkereskedelmi Trsuls) ltrehozsrl. A szerzds 1960. mjus 3-n lp hatlyba. |
1961. janur 1. |
Az EGK llamok nemzeti vmjainak els rszleges sszehangolsa. Cl az egysges kls vmtarifa. |
1961. februr 10. |
Az llam, illetve kormnyfk megllapodnak a szorosabb politikai egyttmkdsrl. Christian Fouchet vezetsvel bizottsg jn ltre ennek kidolgozsra. |
1961. jlius 9. |
EGK-Grgorszg trsulsi szerzds alrsa. |
1961. jlius 31. |
rorszg felvtelt kri az EGK-ba. |
1961. augusztus 9. |
Az Egyeslt Kirlysg felvtelt kri az EGK-ba. |
1961. augusztus 10. |
Dnia felvtelt kri az EGK-ba. |
1962. november 8. |
Megkezddnek a csatlakozsi trgyalsok az Egyeslt Kirlysggal. |
1962. janur 14. |
A Tancs elfogadja a mezgazdasgi kzs piac els ngy rendelett, az els pnzgyi rendeletet s a versenyt szablyoz rendeletet. |
1962. prilis 17. |
A politikai unirl szl trgyalsok megszakadnak, mivel nincs egyetrts a Fouchet-bizottsg javaslatairl. |
1962. prilis 30. |
Norvgia felvtelt kri az EGK-ba. |
1963. janur 14. |
De Gaulle francia elnk megvtzza a brit tagsgot. |
1963. janur 22. |
Franciaorszg s a Nmetorszg Szvetsgi Kztrsasg Prizsban alrja a bartsgi s egyttmkdsi szerzdst (Elyse Szerzds). |
1963. janur 29. |
Az Egyeslt Kirlysggal megszakadnak a csatlakozsi trgyalsok. |
1963. jlius 20. |
Yaoundban alrjk az EGK s 17 afrikai llam, valamint Madagaszkr kztt a trsulsi egyezmnyt (Yaoundi Egyezmny). |
1963. szeptember 12. |
Alrjk az EGK-Trkorszg trsulsi szerzdst. |
1965. prilis 8. |
Alrjk a hrom Eurpai Kzssg (ESZAK, EGK, Euratam) vgrehajt szerveit egyest szerzdst. |
1967. mjus 10. |
Az Egyeslt Kirlysg msodszor is benyjtja EGK csatlakozsi krelmt. rorszg szintn. |
1967. mjus 11. |
Dnia msodszor is benyjtja csatlakozsi krelmt. |
1967. jlius 1. |
Az 1965. prilis 8-n alrt Egyeslsi Szerzds hatlyba lp. Jean Rey az els elnke mindhrom Kzssg (ESZAK, EGK, Euratom) els Bizottsgnak. |
1967. jlius 24. |
Norvgia msodszor is benyjtja csatlakozsi krelmt. |
1967. jlius 28. |
Svdorszg benyjtja csatlakozsi krelmt. |
1968. jlius 1. |
Ltrejn a vmuni s a kzs kls vmtarifa. |
1968. jlius 29. |
A Kzssgen bell garantljk a dolgozk szabad mozgst a kzs munkaerpiac kialaktsa rdekben. |
1968. december 18. |
A Bizottsg beterjeszti a Tancsnak a Kzssg mezgazdasgnak reformjrl szl "Mansholt-tervet". |
1969. mrcius 4. |
Az EK trsulsi szerzdst r al Tunzival s Marokkval. |
1969. jlius 29. |
Alrjk a msodik Yaoundi Egyezmnyt. 1971. janur 1-n lp hatlyba. |
1969. december 1. s 2. |
llam- illetve kormnyfk tallkoznak Hgban, hogy megvitassk az egysges piac kiteljestst, az integrci fokozst s az EK bvtst. Megllapodnak, hogy a gazdasgi s monetris unit (EMU) 1980-ra temezik, felgyorstjk az integrcit s a politikai egyttmkdst. Arrl is dntenek, hogy trgyalsokat kezdenek Dnival, rorszggal, Norvgival s az Egyeslt Kirlysggal. |
1969. december 19-22. |
A Tancs megllapodik a mezgazdasg pnzgyi konstrukcijrl, az EK szmra sajt forrsok biztostsrl s az Eurpa Parlament kltsgvetsi hatskrnek megerstsrl. |
1970. janur 1. |
A klkereskedelem-politika felelssge a tagllamokrl tszll az EK-ra. |
1970. prilis 21. |
A Tancs gy dnt, hogy 1975-tl az EK sajt forrsokat kap. |
1970. jnius 30. |
Luxemburgban megkezddik a Dnival, rorszggal, Norvgival s az Egyeslt Kirlysggal folytatott trgyalsok msodik fordulja. |
1970.jlius 2. |
Franco M. Malfatti az Eurpai Bizottsg elnke. |
1970. oktber 8. |
A luxemburgi miniszterelnkrl elnevezett, a gazdasgi s monetris uni szakaszos elrsrl szl Werner-tervet benyjtjk a Tancsnak s a Bizottsgnak. |
1970. oktber 27. |
A Luxemburgban tallkoz klgyminiszterek benyjtjk az eurpai politikai egyttmkdsrl (EPC) szl Davignon-jelentst az llam- s kormnyfknek. |
1970. december 5. |
EK-Mlta trsulsi szerzds alrsa. |
1971. jlius 1. |
A Kzssg 91 fejld orszggal folytatott kereskedelmben "ltalnos preferenciarendszerrl" llapodik meg. |
1972. janur 22. |
Alrjk a Dnia, rorszg, Norvgia s az Egyeslt Kirlysg csatlakozsi szerzdseit az EGK-hoz. |
1972. mrcius 21. |
Bevezetik a "valutakgyt": a tagllamok kormnyai s a Tancs megllapodnak, hagy a tagllamok valutinak rfolyama 2,25%-nl nagyobb mrtkben nem lebeghet. |
1972. mrcius 22. |
Sicco Mansholt az Eurpai Bizottsg elnke. |
1972. mjus 10. |
rorszg npszavazssal gy dnt: csatlakozik az EK-hoz. |
1972. jlius 13. |
Az Alshz jvhagyja Nagy-Britannia csatlakozst. |
1972. jlius 22. |
Szabadkereskedelmi megllapodsokat rnak al az EFTA azon llamaival, akik nem krtk felvtelket az EK-ba (Ausztria, Izland, Portuglia, Svdorszg s Svjc). |
1972. szeptember 25. |
Norvgia npszavazssal elutastja az EK tagsgot. |
1972. oktber 2. |
Dnia npszavazssal gy dnt, csatlakozik az EK-hoz. |
1972. oktber 19. s 20. |
A kibvtett Kzssg llam-, illetve kormnyfi megllapodnak az EK Eurpai Univ alaktsrl s elfogadjk az EMU j temtervt. |
1972. december 19. |
EK-Ciprus trsulsi szerzds alrsa. |
1973. janur 1. |
Az EK formlisan is kilenctagra bvl. Kizrlagos felelssget kap a kzs kereskedelempolitika alaktsra. |
1973. mrcius 11. s 12. |
rorszg, Olaszorszg s az Egyeslt Kirlysg kilp a valutakgybl. A pnzgyminiszterek fix rfolyam mellett a dollrral szembeni kzs lebegtets mellett dntenek. |
1973. mjus 14. |
Norvgia szabadkereskedelmi megllapodst kt az EK-val. |
1973. jlius 23. |
A klgyminiszterek benyjtjk a msodik jelentst az EPC-rl (koppenhgai jelents). |
1973. jlius 26-27. |
Miniszteri konferencit tartanak Brsszelben az EK s 46 afrikai, karibi s csendes-ceni orszg (ACP orszgok) rszvtelvel a kapcsolatok alaktsrl. |
1973. oktber 5. |
Finnorszg szabadkereskedelmi megllapodst kt az EK-val. |
1974. janur 21. |
A foglalkoztatsi s szocilis gyek miniszterei elfogadjk a Kzssg szocilis cselekvsi programjt, amellyel az EK hrom terleten vllal aktv szerepet: foglalkoztatsi krdsek; let- s munkakrlmnyek harmonizcija; s az ipar mindkt oldalnak rszvtele az EK szocil- s gazdasgpolitikai dntseiben. |
1974. december 9. s 10. |
Prizsban az llam-, illetve kormnyfk megllapodnak, hogy Eurpai Tancs formjban rendszeresen fognak tallkozni. |
1975. februr 28. |
Az EK s 46 ACP llam alrja a pnzgyi s technikai segtsget s kereskedelmi engedmnyeket nyjt els Lomi Megllapodst. |
1975. mrcius 10-11. |
Dublinban az llam- illetve kormnyfk elszr tallkoznak Eurpai Tancsknt. |
1975. mrcius 18. |
A Miniszterek Tancsa megllapodik az Eurpai Terletfejlesztsi Alap ltrehozsrl. |
1975. mjus 11. |
Az EK s Izrael egyttmkdsi megllapodst kt. |
1975. jnius 5. |
Az Egyeslt Kirlysg npszavazssal az EK-ban marads mellett dnt. |
1975. jnius 12. |
Grgorszg kri felvtelt az EK-ba. |
1975. szeptember 16. |
Az EK s Kna kztt hivatalos kapcsolatfelvtelre kerl sor. |
1975. december 1. s 2. |
A rmai Eurpai Tancs megllapodik az eurpai tlevl bevezetsrl s az szak-dl prbeszdben val rszvtelrl. |
1976. februr 16. |
A Klcsns Gazdasgi Segtsg Tancsa (KGST) tagjai s az EK kztti megllapodsra tesz javaslatot. |
1976. jlius 27. |
Megkezddnek a csatlakozsi trgyalsok Grgorszggal. |
1976. december 20. |
Roy Jenkins az Eurpai Bizottsg elnke. |
1977. mrcius 28. |
Portuglia kri felvtelt az EK-ba. |
1977. jlius 1. |
Kilenc EK-tag kztt teljesen megsznnek a vmok. |
1977. jlius 28. |
Spanyolorszg kri felvtelt az EK-ba. |
1978. jlius 6. s 7. |
A brmai Eurpai Tancs jvhagyja az Eurpai Monetris Rendszer (EMS) s az eurpai valutaegysg (ecu) ltrehozsra irnyul tervet. |
1978. szeptember 5. |
Az EK tagllamok trgyalst kezdenek a kzs halszati politikrl. |
1978. oktber 17. |
Megkezddnek a csatlakozsi trgyalsok Portuglival. |
1979. februr 5. |
Megkezddnek a csatlakozsi trgyalsok Spanyolorszggal. |
1979. mrcius 13. |
Az EMS 1979. janur 1-jig visszamenleges hatllyal letbe lp. |
1979. mjus 28. |
Grgorszg csatlakozshoz kapcsold jogszablyokat rnak al Athnben. |
1979. jnius 7. s 10. |
Az Eurpai Parlament els kzvetlen, ltalnos vlasztsa 9 tagorszgban. |
1979. jlius 17. s 20. |
A kzvetlenl vlasztott Parlament els lse Strasbourgban. Els elnkv Simone Veilt vlasztjk. |
1979. oktber 31. |
Az EK s 58 ACP llam Lomban alrja a msodik Lomi Megllapodst. |
1980. mrcius 7. s 8. |
A Kzssg egyttmkdsi megllapodst kt az ASEAN llamokkal. |
1980. prilis 2. |
A Kzssg egyttmkdsi megllapodst kt Jugoszlvival. |
1980. jnius 12. s 13. |
A velencei Eurpai Tancs nyilatkozatot ad ki a kzel-keleti konfliktusrl. |
1980. jlius 28. |
Az EK egyttmkdsi megllapodst kt Romnival. |
1980. oktber 6. |
A Bizottsg vlsg sjtotta gazatnak nyilvntja az aclipart s a Tancs jvhagyst kri a termelsi kvtk bevezetshez. |
1981. janur 1. |
Grgorszg a 10. tagllamm vlik. |
1981. janur 6. s 20. |
A nmet s az olasz klgyminiszter az EPC megerstst javasolja (Colombo-Genscher kezdemnyezs). |
1981. janur 6. |
Gaston Thorn az Eurpai Bizottsg elnke. |
1981. oktber 13. |
A londoni Eurpai Tancs-lsen a klgyminiszterek jvhagyjk az EPC eljrsainak javtsrl szl londoni jelentst. |
1982. janur 4. |
A klgyminiszterek a lengyelorszgi helyzetrl szl klnleges rtekezleten eltlik a hadillapot bevezetst. |
1982. februr 19. |
Pieter Dankertet vlasztjk a Parlament msodik elnkv az eurpai vlasztsok bevezetse ta. |
1982. februr 23. |
Grnland npszavazssal az EK-bl val kilps mellett dnt. |
1982. jnius 30. |
A Parlament, a Tancs s a Bizottsg kzs nyilatkozata a kltsgvetsi eljrsokat javt intzkedsekrl. |
1983. janur 25. |
Hatvi trgyals utn a tagllamok megllapodnak a kzs halszati politikrl. |
1983. jnius 17-19. |
Az Eurpai Tancsls Stuttgartban alrja az Eurpai Unirl szl nneplyes Nyilatkozatot. |
1984. februr 14. |
A Parlament jvhagyja az Alitero Spinelli vezette Intzmnyi gyek Bizottsga ltal kidolgozott Eurpai Unis Szerzds tervezett. |
1984. jnius 14-17. |
Az Eurpa Parlament msodik kzvetlen vlasztsa. |
1984. jnius 25. s 26. |
A fontainebleau-i Eurpai Tancsls fontos terleteken lp elre: megllapodik az intzmnyi gyekre vonatkozan a Dooge bizottsg, a "polgrok Eurpjrl" pedig az Adonnino bizottsg fellltsrl. |
1984. jlius 21. |
Pierre Pflimlint vlasztjk a Parlament harmadik elnkv, az eurpai vlasztsok bevezetse ta. |
1984. szeptember 26. |
Kna s az EK szignlja a kereskedelmi s gazdasgi egyttmkdsi megllapodst. |
1984. december 8. |
Az EK s 65 ACP llam alrja a harmadik Lomi Megllapodst. |
1985. janur 7. |
Jacques Delors az EK Bizottsg elnke. |
1985. mrcius 29. s 30. |
A brsszeli Eurpai Tancs-ls megllapodik az integrlt mediterrn programrl, ami eltvoltja a fennmarad akadlyokat a spanyol s a portugl csatlakozs ell. |
1985. jnius 12. |
Alrjk Spanyolorszg s Portuglia csatlakozsi okmnyait. |
1985. jnius 14. |
A Bizottsg beterjeszti az egysges piac kiteljestsrl szl Fehr Knyvet. |
1985. jnius 28. s 29. |
A milni Eurpai Tancs-ls tbbsgi dntst hoz a Rmai Szerzdst mdost kormnykzi konferencia sszehvsrl, az EGK Szerzds 236. cikke szerint. |
1985. december 2. s 3. |
A luxemburgi Eurpai Tancs-ls megllapodik az intzmnyi reformrl, a Kzssg felelssgeinek kiterjesztsrl s a klpolitikai egyttmkds jogi kereteirl. A szerzdsmdostsokat az Egysges Eurpai Okmnyban sszegzik. |
1986. janur 1. |
Spanyolorszg s Portuglia belp a Kzssgbe, 12-re emelve tagjainak szmt. |
1986. februr 17. s 28. |
A 12 tagllam kormnyai alrjk az Egysges Eurpai Okmnyt. |
1987. janur 1. |
Ltrejn Brsszelben az EPC titkrsg. |
1987. janur 20. |
Az eurpai vlasztsok bevezetse ta Sir Henry Plumbot vlasztjk a Parlament negyedik elnkv. |
1987. prilis 14. |
Trkorszg kri felvtelt az EK-ba. |
1987. jlius 1. |
Az Egysges Eurpai Okmny hatlybalpse. |
1988. februr 11. s 12. |
A brsszeli Eurpai Tancs-ls megllapodik a pnzgyi rendszert s a kzs mezgazdasgi politikt megreforml, valamint az EK Strukturlis Alapjt megktszerez "Delors I" csomagrl. |
1988. mrcius 29. |
A Bizottsg beterjeszti a Cecchini-jelentst ("Mibe kerl, ha nincs Eurpa?"),amely szmszersti az egysges piac elnyeit. |
1988. szeptember 26. |
Magyarorszg s az EK alrja a kereskedelmi s gazdasgi egyttmkdsi megllapodst. |
1989. jnius 15-18. |
Az Eurpa Parlament harmadik kzvetlen vlasztsa. |
1989. jnius 26. s 27. |
A madridi Eurpai Tancs-ls megllapodik a Delors bizottsgi elnk felgyelete alatt a kzponti bankok vezeti ltal kidolgozott, az EMU hrom szakaszos ltrehozsrl szl "Delors-terv"-nek megfelelen a kormnykzi konferencia sszehvsrl. |
1989. jnius 29. |
Spanyolorszg belp az EMS-be. |
1989. jlius 17. |
Ausztria kri felvtelt az EK-ba. |
1989. jlius 26. |
Az eurpai vlasztsok bevezetse ta tdik parlamenti elnkk Enrico Barn Crespt vlasztjk. |
1989. szeptember 19. |
Lengyelorszg s az EK alrja a kereskedelmi is gazdasgi egyttmkdsi megllapodst. |
1989. december 15. |
Az EK s 68 ACP llam alrja a negyedik Lomi Megllapodst. |
1989. december 19. |
Az EK s EFTA orszgai kztt trgyalsok kezddnek az egyttmkds megerstsrl s az Eurpai Gazdasgi Trsg (EEA) megalaktsrl. |
|
Az Eurpai Uni jelkpei
Az Eurpai Uni is rendelkezik az nll llamisg jelkpeivel. Van zszlja, himnusza s van hivatalos
Eurpai zszl - A 12 aranycsillagos kk szn lobog haznkban is jl ismert. A kk alapszn a nemzetkzi egyttmkdst jelkpezi (az ENSZ zszlja is kk,az ENSZ bkefenntart katoni a "kksisakosok"). A kralakban elhelyezett csillagok az eurpai egyeslsi cl teljessgre utalnak.
Eurpai himnusz - Ludwig van Beethoven IX. szimfnijnak krusttelt, az rmdt vlasztottk az Eurpai Uni hivatalos himnusznak.
Eur, az egysges valuta - 1999. janur 1-jn az eur lett az egysges eurpai valuta. Az eur bankjegyek s rmk 2002. janur 1-jtl kerlnek forgalomba. Az eur logt a grg epszilon (ez a kultra az eurpai civilizci kzs blcsje) s az Eurpa sz els betje nyomn alkottk meg. A kt prhuzamos vonal az eur stabilitst jelkpezi.
Eurpai nnepnap - Az Eurpai Uni hivatalos nnepe mjus 9-e, az .n. "Schuman Nap". Ezen a napon hirdette ki a francia klgyminiszter a mai Eurpai Uni elfutrnak tekinthet Eurpai Szn- s Aclkzssg megalaktsnak, s a nmet-francia egyttmkds megkezdsnek tervt.
Mi a Phare?
A Phare Program olyan pnzgyi eszkz, amelyet az talakulban lv kzp-eurpai orszgok szmra dolgoztak ki. A program 1989-ben jtt ltre, Lengyelorszgban s Magyarorszgon indult, azonban gyorsan bvlt mind a rsztvev orszgokat, mind a kltsgvetst illeten. 1996. vgn a program keretben lekttt vissza nem trtend segly teljes sszeg 6,6369 millird ECU-t tett ki.
A Phare figyelemre mlt rugalmassgot mutatott a partner orszgok szksgleteire val reaglsban. Jllehet a kzp-eurpai orszgok kzs rksge a fl vszzados politikai s gazdasgi kzpontosts, az talakuls kiindul pontja orszgonknt eltrseket mutatott, amit klnbz jelleg s temezs reformignyek jellemeztek. A szksgletekhez igazod s a politikai dntst ignyl Phare alkalmazkodott az egyes orszgokra jellemz reformok vltoz temhez s slypontjaihoz, igazodott azok vltoz gazdasgi s szocilis ignyeihez az talakuls folyamatban.
Kezdetben az intzmnyi reform kritikai segtst s tmogatst hangslyozta, ksbb, az talakuls elrehaladtval azonban a piacgazdasg megteremtsnek jogi s szablyozi intzkedseit helyezte eltrbe, illetve a fejlds s a befektetsek elmozdtst szorgalmazta. Egyetlen ms, akr multilaterlis, akr ktoldal, hivatal sem reaglt olyan hatkonyan, mint a Phare a rendkvl szles skln mozg, segly formjban biztostott technikai segtsgnek ksznheten.
Az 1994. decemberi esseni Eurpai Tancs ls fordulpontot jelentett a Phare szmra, hiszen megerstette a kzp-eurpai llamok tagsgnak perspektvjt s elfogadta a csatlakozs elksztsnek stratgijt, s ehhez a Phare-t hatrozta meg legfontosabb pnzgyi eszkzknt. Ebben az rtelemben Essen megnvelte a Phare befektetsi spektrumt azltal, hogy a 1993. jniusban a Koppenhgai Tancs ltal ltrehozott fontosabb infrastruktra projektek trsfinanszrozsnak maximlis mrtkt 15 %-rl 25 %-ra emelte. Ezen tlmenen Essen tbb ves keretet biztostott a Phare szmra, amely a tbb vet tfog, a kzp-eurpai orszgokkal megllapodott indikatv programokhoz vezetett, amelyek meghatrozzk a Phare tmogats prioritsait az 1999-ig szl indikatv kltsgvetsi csomagtervekkel.
1997. mrciusban a Bizottsg j irnyvonalakat dolgozott ki a Phare Program szmra, amely tovbb ptette az esseni csatlakozs eltti stratgit azltal, hogy a Phare-t elsdlegesen a csatlakozst tmogat seglyre sszpontostja, nevezetesen az intzmnyek ltrehozsra s a "vvmnyokba" trtn befektetsre.
Magyarorszg s az Eurpai Uni kapcsolatainak kronolgija (1988-2000.)
1988. augusztus 8. |
Diplomciai kapcsolatok felvtele az Eurpai Kzssgek s Magyarorszg kztt. |
1988. szeptember 26. |
Brsszelben alrjk az EGK s Magyarorszg kztti, a kereskedelemrl, valamint a gazdasgi s kereskedelmi egyttmkdsrl szl megllapodst. |
1990. jnius 8. |
Brsszelben alrjk az Eurpai Kzssgek Bizottsga budapesti kpviseletnek megnyitsrl, a diplomciai kivltsgok s mentessgek klcsns megadsrl szl megllapodst. |
1991. december l6. |
Brsszelben alrjk az EK s tagllamai s Magyarorszg, illetve Lengyelorszg s Csehszlovkia kztti Eurpa-Megllapodst trsuls ltestsrl. |
1992. mrcius 1. |
Hatlyba lp az Ideiglenes Megllapods, mely az Eurpa-Megllapods kereskedelmet rint rszeit helyezi hatlyba 1992. december 31-ig. |
1992. jnius 22-23. |
Brsszelben megtartja elso lst az Ideiglenes Megllapods hatlya alatt a kereskedelmi krdsekkel foglalkoz EK-Magyar Vegyes Bizottsg. |
1991. szeptember 16. |
Az Eurpai Parlament ratifiklja az EK-magyar s az EK-lengyel Eurpa-Megllapodst (trsulsi szerzdst), s azok parlamenti ratifiklst ajnlja az EK tagorszgainak. |
1992. szeptember 24. |
Megalakul a Magyar Orszggyls Eurpai Kzssgi gyek Bizottsga. |
1992. oktber 28. |
Londonban sor kerl az EK Elnksge, az EK Bizottsga s a Visegrdi Orszgok els cscstallkozjra, melyen magyar rszrl Antall Jzsef miniszterelnk vesz rszt. |
1993. jnius 21-22. |
Az Eurpai Tancs koppenhgai lsn gy hatroz, hogy azok a kzp- s kelet-eurpai trsult orszgok, melyek ezt kvnjk, az Eurpai Uni tagjai lehetnek. A trsult orszgoknak az Eurpa Megllapodsok bilaterlis struktrival prhuzamosan megero
| | |