EMU
2004.04.23. 15:45
EU ismeretek
Gazdasgi s monetris uni I.
1999. janur 1-n lpett letbe az EMU (a gazdasgi s pnzgyi uni 3. szakasza)
- ennek legfontosabb eleme, hogy bevezettk a kzs eurpai valutt az EURO-t
De hogyan jutottunk el idig? Honnan indult, hova fejldtt Eurpa pnzgyi integrcija?
1957. mrcius 25. – Eurpai Gazdasgi Kzssg EGK
- rmai szerzds clja – egy kzs piac ltrehozsa
1969 – a hgai Eurpai Tancs lsn szletett az els eurpai gazdasgi s pnzgyi Unirl val megllapods. Jean Ray
1970 – Verner terv megszletse, mely meghatrozza az eurpai gazdasgi s pnzgyi uni ltrehozsnak tervt s menett. E terv szerint a gazdasgi uni megvalsthat a kvetkez felttelek mellett:
- ha a tagllamok vllaljk, hogy valutjuk konvertibilitssgt megtartjk
- pnznemeik rfolyamnak ingadozst az 1940-ben meghatrozott maximum rtk alatt tartjk
- majd az ingadozst 0-ra cskkentik.
Ha az rfolyamok nem ingadoznak, akkor mr tnyleg csak technikai krds, hogy egy valutrl van sz vagy tbbrl. Az egysges pnznek nevet adtak s meg is terveztk.
Ez az ambicizus Verner – terv gyorsan megbukott, rszben:
1970 – gazdasgi vlsg miatt bekvetkezett – vilggazdasgi trendezds miatt, mely vgl is a maximum rfolyamrtk ingadozsi rendszernek eltrlst eredmnyezte, melyen a Verner – terv alapult.
1972 - az Eurpa Tancs prizsi lsn a kormnyfk megegyeztek az gynevezett valutakgyzsban. Ez azt jelenti, hogy a tagorszgok valutarfolyamai tovbbra is egy szk svban mozognak egymshoz kpest, ellenttben ms valutkkal elssorban az USD-val ami szabadon ingadozhatott.
Ez azt eredmnyezte, hogy azok az eurpai valutk, melyek orszgai vllaltk ezt a gazdasgpolitikai fegyelmet, kgyknt keringtek, tekergztek a dollr krl.
1970-es vek vgre megrett a helyzet, hogy a tagllamok jra nekirugaszkodjanak a pnzgyi uninak. A kt 1978-as Eurpai Tancs lsn az eurpai kzssg tagllamai megllapodtak:
- eurpai monetris rendszer IMS
- eurpai valutaegysg ECU ltrehozsban.
1978 – az Eurpai Tancs – az eurpai kzssg tovbbi integrcija rdekben megllapodott az IMS , az eurpai monetris rendszer ltrehozsrl.
Hrom f eleme:
- ECU
- sajtos rfolyamrendszer ERM
- klnbz hitel mechanizmusok
Az ECU az eurpai monetris rendszer valutja, meghatrozsa: egy olyan kzs mestersges valuta, amelynek rtke az t alkot valutk rtktl fgg.
rtkmeghatrozs:
kosr - 10 paradicsom
- 2 uborka
- 3 salta x egysgr, mennyisg = totl sszeg
- 1 karalb
zldsgek = nemzeti valuta
darabszm = a mennyisget amit a kzsbe tesznek
1978-ban az Eurpai Tancs – az eurpai kzssg tovbbi integrcija rdekben megllapodott az IMS, az eurpai monetris rendszer ltrehozsrl.
Hrom f eleme:
- ECU
- sajtos rfolyamrendszer
- klnbz hitelmechanizmusok
Az rfolyamrendszer ERM alapjt az eurpai monetris rendszer ltal meghatrozott kzponti rfolyamok kpeztk, melyeket csak akkor lehetett megvltoztatni, ha az Eurpai Bizottsg s az IRM-ben rsztvev sszes tagllam jegybankja elfogadta.
A rendszerben rsztvev valutk a meghatrozott rfolyamtl + / - 15% - ban trhettek el.
Ha az egyik valuta a megengedett rfolyam al cskkent, vagy fel emelkedett akkor a rendszerben rsztvev tbbi banknak el kellett kezdeni felvsrolni, vagy eladni az adott valutt, hogy azt stabilizljk.
Ezek a beavatkozsok idnknt magas beruhzsokkal jrhattak a tagorszgok jegybankjai szmra s idnknt egyes nemzeti bankoknak nehezre esett eleget tenni ktelezettsgknek.
A problma megoldsa a klnbz hitelmechanizmusok, teht alapok ltrehozsa volt, melyek hiteleket tudtak adni a bajba jutott jegybankoknak.
Ez a specilis hitelrendszer volt teht az IMS 3. eleme.
Az IMS-t sikeresnek titulltk a szakemberek, a kzssgi tagllamok gazdasgai sszefondtak. Az IMS-nek ksznheten az eurpai kzssg tagllamain bell az rak s a termelsi kltsgek is kzeltettek egymshoz.
De az IMS okozta:
- a gazdasgi nvekeds lelassulst
- a magas munkanlklisget
A gazdasgi s monetris uni kvetkez fontos lpse:
Jaques Delors megvlasztsa az Eurpai Bizottsg elnkv 1985-ben
1986. mjus 17. Az vezetse alatt rjk al az egysges eurpai okmnyt, melyben az alr tagllamok elhatrozzk:
- az egysges bels piac ltrehozst
- szndkkifejezs egy monetris uni kialaktshoz.
Kvetkez lps egy gazdasgi s monetris uni ltrehozsa, melyben:
- a kzssgen bell mg ltez vmok s ms kereskedelmi korltozsok eltrlse
- tkeramls felszabadtsa
- s azon kzssgi jogszablyok meghozatalval melyek egysges szablyozst rnak el a tagok s pnzintzeteik mkdse
Ezt a tervet Jaques Delors 1989-ben a rla elnevezett Delors-tervben dolgozta ki. Lnyegben a Verner-terv egy modernizlt vltozata volt, ugyanazokat a clokat tzte ki, miszerint:
- a nemzeti valutt konvertibiliss kell tenni, ingadozsukat cskkenteni kell
- az rfolyamot teljesen rgzteni kell
- a nemzetkzi tkeramlsokat is fel kell szabadtani
A Delors-terv legfontosabb eleme, hogy a tagllamoktl egy gazdasgpolitikai fegyelmet knyszertsen ki, mely automatikusan eredmnyezte a gazdasgi s pnzgyi kzeledsket is. A gazdasgi s pnzgyi uni tbbi rsze szmszer elrs volt.
Technikailag a Delors-terv az EMU ltrehozst 3 lpsben dolgozta ki:
- tkeforgalmi korltozsok megszntetse (1990 – 1994. megvalstottk a tagllamok)
- az eurpai monetris intzet, EMI ltrehozsa 1994.janur 1.: segti, szervezi, ellenrzi a gazdasgi uniban rsztvev tagorszgok jegybankjainak egyttmkdst s a tagllamok pnzgyi politikjnak koordinlst. Felgyeli az eurpai monetris uni mkdst tovbb az EMI kszti el az egyeztetett pnzgyi politika tovbbi fejldsnek tervt az EMU-ban meghatrozott kereteken bell.
- 1999. janur 1. – Euro: Eurpai Kzponti Bank ISB, felvltotta az eurpai monetris intzetet tevkenysgeinek elltsban, ettl fggetlenl legfbb tevkenysge a stabilits fenntartsa.
Az EMU-ba val belps felttelei
5 felttel – konvergencia kritriumok
Ez az t felttel az inflcival, az rstabilitssal, az llamhztarts hinyval, a hossztv kamatlbakkal s a valutaingadozssal foglalkozik. Mind nagyon fontos, hogy az eurpai monetris rendszer mkdkpes legyen.
- rstabilits: az inflcis rtk minl jobban kvessk a tagorszgokat. Ahhoz, hogy tagok legynk az inflcink nem haladhatja meg tbb, mint 1,5 % - kal azon hrom tagorszg inflcijnak szmtani tlagt, ahol az inflci a legalacsonyabb
- Hossztv kamatlbak: konverglni kell, itt a felttel az, hogy az orszgban a hossztv 10 ves kamatlbak nem haladhatjk meg tbb, mint 2 % - kal azon hrom orszg kamatlbnak szmtani tlagt, ahol a kamatlbak a legalacsonyabbak. A hossztv kamatlbak az inflcis vrakozsokat tkrzik.
- llamhztarts hinya: nem haladhatja meg a GDP, azaz a nemzeti ssztermk 3%- t ahol a kltsgvetsi hiny nagyobb, mint 3% inflcis nyoms jelentkezik s n az inflci.
- llamadssg: nem haladhatja meg a nemzeti ssztermk 60% -t, vagy ha meghaladja, akkor tartsan cskkennie kell. Csak adnvelssel lehet megoldani, kamatok emelkedse. Az egyb kamatkiadsokat lefaragjk. Ahol nagy a kltsgvetsi hiny – nagyobb lesz a finanszrozsi igny. A piacokrl tbbet kell flvenni, ezzel flnyomja a kamatlbat az egsz eurpai unin bell. Megbnteti a tbbi tagllamot, inflcit gerjeszt a monetris unin bell.
- Valutaingadozs: 2 vvel az EMU tagsg eltt az adott orszg valutjnak rfolyama nem ingadozhatott a tbbi valuthoz kpest → az orszg rfolyamait rgzteni kell.
Ezen elveket fenn is kell tartani! Mivel problmkat okozott ezen felttelek fenntartsa az EU ltrehozott egy stabilitsi s nvekedsi egyezmnyt. Ez hivatott biztostani azt, hogy a kltsgvetsi hiny fenntarthat lesz az EMU-ba val letbelps utn is. Kimondja, hogy normlis krlmnyek kztt a kltsgvetsnek egyenslyban kell lenni s ettl csak akkor trhet el, ha egy recesszi van a vilggazdasgban vagy valamilyen kls kiszmthatatlan, vratlan sokk ri a gazdasgot. Amely orszg ezt nem tartja be pnzgyi szankcikkal lesz terhelve. Egy orszg eltrhet ettl a referencia kltsgvetstl, illetve llamhztartsi hinytl, ha a GDP-je 2% - kal cskken.
Szankcik: Ha megllaptjk, hogy egy orszg tlzott deficittel rendelkezik gynevezett tlzott deficites eljrs, akkor elszr figyelmeztetik az orszgot, hogy tegyen lpseket a helyzet megvltoztatsra. 10 hnap vrakozsi id utn, ha nincs vltozs, akkor bekrik a pnzgyi bettet, amit az Eurpai Kzponti Bankban kell elhelyezni s nem jr utna kamat. Ha kt v utn sem tett kiigazt lpst akkor ez a pnz bntetss vlik. Pnzbntets, amely azt jelenti, hogy ezt a pnzt elvonjk az orszgtl s sztosztjk a tbbi tagorszg kztt.
Mirt szletett meg az EMU s mirt van szksg a kzs valutra?
Az els trekvs a gazdasg hatkonysgnak nvelse volt azltal, hogy az ru tke s munkaer-piaci korltozsokat leptik. Ez meg is trtnt 1958 s ’92 kztt. Egyszer viszont amikor az ruk s a tke szabadon tud mozogni egy orszgban, vagy egy terleten akkor mr rdeke, hogy ennek a kzssgnek kzs valutja legyen mert minden nagyfok tkemozgs befolysolja az rfolyamot, s az rfolyamok elkezdenek fluktulni, ami viszont a hatkonysgot cskkentheti.
Ez egy termszetes lps volt az EU ptsben, hogy kialaktsk a monetris unit, mert egy valuthoz mr egy kzs monetris politika is jrul. Teht szksg volt, hogy megalaktsk a monetris unit egy kzponti bankkal.
Gazdasgi s monetris uni II.
A konvergencis feltteleken kvl vagy ehhez kapcsoldva szksges a jegybank fggetlensge.
A jegybank rendelkezik azzal a monopliummal, hogy pnzt tud kibocstani, ezltal inflcit tud gerjeszteni vagy az rstabilitst tudja biztostani. A tapasztalat azt mutatja, hogy azokban az orszgokban alacsonyabb az inflci, melyekben a jegybank nagyobb fggetlensget lvez, mert elfordul az, hogy azokban az orszgokban, ahol trvnyileg (de facto) nincs a fggetlensg biztostva ott a kormnyok nha nyomst gyakorolnak a jegybankra, hogy finanszrozza a kltsgvets kiadst vagy egyb publikus intzmnyek kiadst, vesztesgeit, s akkor ez bizony inflcihoz vezet.
A fggetlensg 3 tpusa:
- szemlyi: a jegybank vezeti hosszabb idszakra vannak kinevezve, mint a politikai ciklus (EKB esetben ez 8 v) s nem megjthat
- intzmnyi: kvlll intzmny (sem a kormny, sem a parlament) nem utasthatja a jegybankot
- pnzgyi: a jegybank pnzgyi helyzete ne fggjn a kormnytl s nincs megengedve, hogy az EKB finanszrozhassa az llamot
Az Eurpai Kzponti Bank rendszerben a tagllamok jegybankjai az EKB fikjaiv vlnak. Ez nagy mrtkben megvltoztatta a jelenlegi s jvbeni EMU tagllamok jegybankjainak helyzett, feladatkrt s hatskrt.
Hatskr: cskkenteni fogja az MNB felelssgt, mivel nem lesz nll monetris politikja, nem fogja tudni nllan meghatrozni a magyarorszgi kamatlbakat, mert ezek kzssgi szinten lesznek meghatrozva az EKB ltal. Msrszrl viszont n az MNB felelssge, hiszen csak Magyarorszg gazdasgt kell elemeznie s a magyar gazdasgra hat dntseket kell hoznia.
Az MNB elnke tagja lesz az EKB kormnyz tancsnak, amely a legfbb dntst hoz testlet. Ott nem arrl kell dnteni, hogy Magyarorszgon milyen gazdasgpolitika legyen, hanem az egsz kzssg gazdasgpolitikjrl kell vlemnyt mondani. Ennek a kzssgnek a gazdasgt kell elemezni, azt kell jl megrteni ahhoz, hogy a dntsben, mint egyenrang szerepl rszt vehessen.
Csatlakozsunkkor mg nem kerl automatikusan bevezetsre az EURO.
Ez kt lpsben fog megtrtnni:
- csatlakozunk az Eurpai Unihoz
- csatlakozunk az EMU-hoz
Csatlakozsunk utn csak pr v elteltvel tudja Magyarorszg a konvergencia feltteleket biztostani. A kltsgvetsi hiny kritriumt 2-3 v alatt lehet teljesteni:
1998 – kb. 4,3 % - a GDP-nek
2000 – kb. 4 % - a GDP-nek
2004 – kb. 3 % - ra kell cskkentennk.
llamhztartsi adssg – a GDP 60 % - t nem haladhatja meg – taln ezt is teljesteni tudjuk. Az inflcis rta kritriumnak (64-65 %) a teljestse Magyarorszg szmra a legnehezebb. 8-9 % fokozatosan cskkenteni kell.
Mi is a monetris uni?
Gazdasgi uni – gazdasgi politikk egytt vitelt, koordincijt jelenti.
Monetris (valutris) – kzs pnz jelenik meg abban az llamban, mely az EMU-hoz csatlakozik.
Gazdasgi s monetris uni
gazdasgi monetris
↓ ↓
koordinlt gazdasgpolitika kzs valuta az EMU tagorszgaiban
Pnzgyi szfra:
- fisklis politika
- rfolyam politika
- monetris politika
Azrt szeretik a monetris szt hasznlni, mert ez fejezi ki jobban, hogy pnzgyileg kzs ez a 15 tagllam. 4 orszg nem tagja a monetris uninak – EMU-nak:
- EK
- Grgorszg
- Svdorszg
- Dnia
A Mastrichti szerzdsben kimaradsi jogot kaptak. Grgorszg nem tudta teljesteni a belpsi feltteleket – a konvergencia szintjk nem volt megfelel.
A gazdasgi s monetris uni utols legltvnyosabb lpse 1999. janur 1-n vette kezdett: 11 tagllamban bevezetsre kerlt az EURO, megsznik az ECU 1:1 arnyban tvltjk eurra.
Gazdasgi s monetris uni III.
Euro
1998. mjusban megllaptottk az ECU 1:1Eurora val tvltst 1999. janur 1-tl. Az is megllaptsra kerlt, hogy a monetris uni 11 tag devizjnak az egymssal szembeni keresztrfolyama mennyi lesz janur 1-tl.
1998. december 31-n az akkori piaci rfolyamoknak megfelelen meghatrozdik az sszes tagdeviznak, az EMU-s tagdeviznak is a leend kzs valutnak az Euronak az egymshoz viszonytott tvltsi kulcsa.
1999. janur 1. Csak szmlapnz formjban vezettk be az j kzs devizt, teht a kszpnz forgalomban mg nem jelent meg. Kszpnzforgalomban megmaradt az egyes orszgok nemzeti valutja.
tmeneti idszak kerlt megllaptsra az Uni rszrl, ami 1999. janur 1 – 2001. 12. 31. tart. Ebben az idszakban az az elv rvnyesl, hogy senkit sem knyszertenek az euro hasznlatra, ugyanakkor nem is tiltjk az euro hasznlatt.
A kzs devizanem elnye, hogy az unin bell az rak sszevethetk lesznek.
2002. – vgs lps – ettl kezdve a monetris unin bell megsznik a tagdevizk hasznlatnak lehetsge, csak s kizrlag az Euro lesz a fizet eszkz.
2002. janur 1-tl megjelenik a kszpnzforgalomban az Euro bankjegy s rme, a nemzeti bankjegyek s rmk egy rvid idszakon bell kivonsra kerlnek.
Gyakorlati oldal
Magyarorszg csatlakozsi szndkval kszlni kell a monetris uniba val belpshez is a nominlis felttelekkel. Gazdasgunkat fel kell kszteni arra, hogy belpjen az Euro-vezetbe. Kt problms terlet lesz ami hossztvon jelents intzkedseket, kiigaztsokat ignyel a magyar gazdasgpolitikt illeten.
- inflci – a monetris unihoz val csatlakozskor 2 % - nak kell lennie
- hossztv kamatlbakra vonatkozik, amit ltalban a 10 ves lejrat llampaprokhoz hatroztak meg.
EMU csatlakozsi kritriumok sszetevi:
- rstabilits
- inflci
- hossztv kamatlb
- llamhztartsi hiny
- valutaingadozs
|