\l/ Stelczer Attila hivatalos oldala \l/
Menü
 
Login
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Látogatottság
Indulás: 2004-01-06
 
Vízminőségvégelem
Vízminőségvégelem : A felszín alatti vizek szennyzése

A felszín alatti vizek szennyzése

  2004.02.25. 12:07


A felszín alatti vizek szennyezése

A szennyezés terjedése és az öntisztulás vonatkozásában lényeges különbségek tapasztalhatók a felszín és a felszín alatti vizek között.

A felszíni vizek esetében a szennyezés múlékony, tartóssága néhány nap, legfeljebb néhány hét. A felszín alatti vizek szennyezése ellenben tartós, időtartama évtizedekre esetleg évszázadokra tehető. Ha a szennyező anyag azonnal nem bomlik le vagy immobilizálódik, akkor az a végtelenségig a felszín alatti vízben maradhat.

A felszín alatti vizek szennyező forrásai

A felszín alatti vizek esetében természetes illetve mesterséges (antropogén) forrásokból származhat a szennyező anyag.

A természetes eredetű szennyező anyagok kémiai és fizikai folyamatok eredményeként az atmoszférából, bioszférából és a litoszférából kerülnek a felszín alatti vizekbe, mindenek előtt a talajvízbe.

Így például a talajvíz sótartalma a talaj illetve a közeli kőzetek vízoldható sóiból származik. A szennyezés természetes forrásaiból a vízadó rétegbe kívülről bekerülő anyagok jelentős mértékben befolyásolják a felszín alatti vizek minőségét. Ezek közé sorolhatók a vízadó rétegek közötti vízcserék.

Az emberi tevékenységből származó (antropogén) szennyezés forrásai a következők lehetnek

  • a szilárd hulladék lerakók
  • a szennyvíz tározók
  • a mezőgazdaság
  • olaj szivárgás vagy elfolyás
  • mélyen elföldelt toxikus hulladékok

A felszín alatti vizek szennyezőforrásait mutatja be a 28. ábra.

A hulladék lerakó az emberi tevékenységek közül az egyik legjelentősebb, a talajvíz minőséget befolyásoló tényezők közül. Az ipari és háztartási hulladékok szennyező anyagai az egyszerű szervetlen ionok (nitrát, klorid), a nehézfémek (pl. króm) illetve szintetikus szerves vegyületek (pl. tetraklorid), stb. lehetnek. Ezeket a hulladékokat gyakran helyezik el, illetve tárolják a terepfelszín alatt, hasonlóképpen felszín alá kerülnek az egyedi szennyvíz tárolók szeptikus tankok, szennyvizek, ipari szennyvíztározók, bányászati hulladéktavak, műtrágya tározók, stb.

28. ábra A felszín alatti vizek szennyezőforrásai

Tekintettel arra, hogy a reakciók száma egyre növekszik, a talajvíz szennyezés lehetősége egyre nagyobb, ugyanis ezek szabálytalan, nem szakszerű kialakítás esetén a csapadék vagy a talajvíz a szennyező esetleg toxikus anyagot kioldja és ezek a talajvízbe szivárognak (29. ábra).

29. ábra Talajvízdomb hulladéklerakó alatt, a szennyező kilúgzási forrást és a szennyező anyagok mélybe történő beszivárgását okozva

30. ábra Szennyezett vízadó réteg, amely hulladék lerakóból kimosódott anyagokból alakul ki

A 30. ábrán a nagy esésű, sekély mélységben lévő talajvízszint keresztül megy a lerakón, kilúgzást gerjesztve, és a kioldott szennyezőanyag beszivárog a talajvízbe.

31. ábra Elhagyott kavicsbányában kialakított hulladéklerakó agyagrétegen

A 31. ábrán bemutatott szituációban a csapadék által kilúgozott szennyező anyagok horizontális mozgást követő vertikális mozgással a talajvízbe kerülnek.

Olyan esetben amikor a hulladéklerakó áteresztő talajon (homok, kavics, vagy repedezett kőzet) kerül kialakításra, a talajvízbe szivárgó szennyező anyag oldat, lényegesen nagyobb területet szennyez mint a lerakó területe (32. ábra).

32. ábra A hulladéklerakóból kialakult szennyezőanyag csóva homoktalajon

(Sured, 1991. nyomán)

A szennyezett területet az izokoncentrációs vonalak jelzik.

A 32. ábrán bemutatott példán a hulladéklerakó egy mérsékelten áteresztő homokon került kialakításra. A szennyezett talajvíz egy nagy szennyvíz csóvát eredményezett, amelyet a klorid izokoncentrációs vonalak szemléltetnek. A csóva mélyen beszivárgott a vízadó rétegbe és oldal irányban is több száz m-re szivárgott. Az ábrán látható szennyezés 35 év alatt alakult ki. A hulladék lerakóból leszivárgó víz, még évtizedekig szennyezi a talajvizet.

Általában néhány évtizedre tehető a hulladék lerakók estében a kimosódás, de léteznek olyan lerakók, amelyeknél ez lényegesen hosszabb ideig tarthat, és bizonyos esetekben a kilúgozás évtizedekig, sőt évszázadokig is eltarthat (Smedt 1991.).

A talajvíz szennyezés másik fő forrásai a szennyvíztározók. A szennyvizet a földfelszínre vagy felszín alá helyezik el, különböző módokkal, hogy lehetnek szeptikus tavak, dréncsövek, stb., amelyekből a talajba szivárog, és talajvíz szennyezés jelentős forrásává válik (33. ábra). Fejlett országokban a kommunális szennyvizet I. és II. fokú szennyvíz tisztításnak vetik alá, és ez csökkenti a felszíni vizek szennyezését, de nagy mennyiségű szennyvíziszap képződik, mely jelentős mennyiségű potenciális szennyező.

33. ábra Házi szennyvíz elhelyezés szennyező hatása

Ezt a szennyvíziszapot mezőgazdasági illetve erdőterületekre helyezik ki. Ugyancsak kihelyezik a részlegesen tisztított szennyvizet is bizonyos területeken.

A szennyvíztározók több patogén kórokozót is tartalmazhatnak.

Közepes szemcséjű homokon illetve finomabb szemcséjű anyagban ezek a patogén kórokozók illetve koliform baktériumok csak néhány méterre jutnak el, azonban heterogén (homok és kavics) vízadó rétegben több tíz, esetleg több száz méterre is eljuthatnak.

Ezek a mikroorganizmusok napokig, sőt hónapokig élhetnek a talajvízszint alatt. Ez repedezett kőzetekben, ahol a talaj mozgás sebessége nagy lehet az elegendő idő ahhoz, hogy esetleg kilométerekre is eljussanak.

A szennyvíz oldott szerves anyagok százait tartalmazhatja, amelyek közül kevés ismert toxicitásával, illetve mozgékonyságával.

A talajvíz minőségét befolyásoló emberi tevékenységek közül valószínűleg a mezőgazdaság a legjelentősebb. A talajvíz minőségének leromlását okozó főbb mezőgazdasági tevékenységek a műtrágyák, illetve peszticidek alkalmazása, és az alom nélküli állattartásból összegyűlő hígtrágya tározása.

A legszélesebb körű hatások a műtrágyák alkalmazásából származnak.

Tekintettel arra, hogy a műtrágya alkalmazására évről-évre sor kerül, bekövetkezhet, hogy ezek N, P, K tartalmának egy része a talajba szivárgó vizekkel a talajvízbe mosódik, és a mozgó talajvízzel tovább szivárog. A három fő hatóanyag (N, P, K) közül a nitrogén, nitrát formájában a legáltalánosabb szennyező. A talajvíz nagy nitrát koncentrációja alakult ki a világ azon részein, ahol extenzív gazdálkodás folyik. Így nagyon sok területen (pl. Hollandia) a talajvíz kutak vízének nitrát-koncentrációja meghaladta az ivóvízben megengedett határértéket. Világszerte tapasztalták, hogy a műtrágyák széleskörű alkalmazásával emelkedett a talajvíz nitrát koncentrációja.

Eddig még nem tapasztalták, hogy a nitrát szennyeződés a talajvíz szintje alatt 10-100 m-nél nagyobb, mélységben bekövetkezett volna, azonban idővel elképzelhető a nagyobb mélységre kiterjedő szennyezés, ha az alkalmazás terén nem következik be változás.

Ugyancsak potenciális szennyező forrás a peszticidek alkalmazása területén bekövetkezett fejlődés. Ezek egy jelentős része vízben jól oldódik, és ebből következik, hogy a különböző geológiai alakzatokban jól, és gyorsan mozognak, és ennek következménye, hogy a vízadó rétegek szennyeződhetnek.

Fejlettebb országokban a töltőállomások ezrei találhatók acél üzemanyagtartályokban, amelyek a felszín alá kerülnek beépítésre. Emellett a kontinenseken felszín alatti csővezetékek haladnak keresztül, amelyek kőolaj illetve kőolajszármazékokat szállítanak. A közutakon olaj illetve benzinszállító tartály tehergépkocsik közlekednek folyamatosan. Ezek alapján nem meglepő, hogy egyre nagy mértékű talajvízi szennyezés tapasztalható az említett szállító, tároló eszközökből, járművekből bekövetkező repedés, szivárgás eredményeként.

A szennyezés jellege, kockázata a kőolajszármazékok tulajdonságaitól függ.

A nehézolajból kemény inmobil tömeg, aszfalt cement képződik, míg az illékony szénhidrogének teljes egészében az atmoszférába párolognak. Egyéb szénhidrogének (kőolajszármazékok) a gravitáció hatására a talajon keresztül a mélybe szivárognak és szennyezik a talajvizet (34. ábra).

A kőolaj és származékai kisebb-nagyobb mértékben oldódnak a vízben. A könnyű benzin vízoldhatósága 20-80 mg· l-1, de az íz és a szag hatás már észlelhető 0,005 mg· l-1 –nél kisebb koncentrációban is.

A veszélyes hulladékok nagyobb mélységben történő elhelyezésének számos előnye van a felszíni, illetve a felszín alatti elhelyezéssel szemben.

A legfontosabb előny, hogy a szennyező anyagok migrációja a felszínre korlátozott, vagy lehetetlen, és így elegendő idő áll rendelkezésre az instabil vegyületek lebontásához, a radionukleidek bomlásához, illetve a toxikus anyagok hígulásához.

34. ábra A kőolaj és származékai viselkedése a talajvízben

 

A szennyezők típusai

A természetes felszín alatti vizek számos összetevőt tartalmaznak a környezettel való kölcsönhatás következtében.

A víz minősége a különböző vegyületek mennyiségétől függ.

Ezek mennyiségét a felszíni vizekhez hasonlóan koncentrációban (mg· l-1, g· m-3) adják meg, de vonatkoztatják ezen tömeget a víz tömegére is (ppm, mg/kg).

A természetes talajvízben az összes oldott szilárd anyag (total dissolved solids; TDS) mennyisége 100-1000 mg· l-1 közötti, de ennél nagyobb is lehet.

A kationok közül a Ca2+, Mg2+, Na+, az anionok közül a HCO3-, SO4-2, és a Cl- fordulnak többnyire elő és ezek koncentrációja általában több mint 5 mg· l-1. Általában kisebb koncentrációban fordulnak elő a K+, Fe2+, Fe3+, F-, B-, NO3- és CO3-2. Ezeken kívül nyomokban még más elemek is előfordulhatnak, de 0,1 mg· l-1-nél kisebb koncentrációban.

Mérhető az elektromos vezetőképesség is, melynek értéke 0-1 mS· cm-1 között változnak.

Ennek átszámítása a koncentrációra a következő tapasztalati összefüggéssel lehetséges

S= 1500 EC

ahol

S – só illetve összes ionkoncentráció (mg· l-1)

EC – az elektromos vezetőképesség (mS· cm-1)

A felszín alatti (talaj) vizek minőségi jellemzése a domináns kationok illetve anionok alapján történik (pl. magnézium szulfátos víz).

A vízminőség meghatározható indirekt módszerekkel, így pl. a pH-val, melynek értéke 7-8 között alakul.

Az oldott oxigén mennyisége lényegesen kisebb, mint 10 mg· l-1.

A főbb szennyező anyagok a talajvízben a nitrát, a nehéz fémek, a néhány nyomokban levő nem fémes és szerves vegyület.

A nitrát fő forrása a mezőgazdasági tevékenység keretében végzett műtrágyázás illetve a szennyvíztározók. A nitrát nem kívánatos jelenléte világszerte súlyos gondot jelent a nagyobb vízbázisok esetében.

Bár a nitrogén fő formája a talajvízben a nitrát, de az oldott nitrogén vegyületek közül az ammóniumion (NH4+), az ammónia (NH3), nitrit (NO2-) nitrogén oxid (N2O) és szerves nitrogén formájában is előfordulhat.

A nitrát a felszínen, a feltalajban és a sekély altalajban elhelyezett nitrogénben gazdag hulladékokból illetve szennyvízből is származhat. Az átalakulási folyamat rendszerint a talajvíz fölötti talajzónában játszódik le, ahol szervesanyag és oxigén bőségesen van jelen (35. ábra).

Az átalakulást követően a nitrát az a forma, amely a talajvizet szennyezi. Ennek oka, hogy koncentrációt nem korlátozza az oldhatóság és a nitrát igen mozgékony a talajvízben. Ezért általában a talajvízzel mozog, átalakulás nélkül, és minimális vagy nincs késleltetés.

Az utóbbi években a toxikus nehézfém ionok a talajvízben való mozgása került az érdeklődés középpontjába, különösen azok, amelyek maximális megengedett mennyisége az ivóvízszabványokban is szerepel.

35. ábra A nitrogénformák átalakulása a talajban

Így az Ag+, Cd2+, Cr6+, Cu2+, Hg2+, Mn2+ és Zn2+. Ezek koncentrációja a talajvízben ritkán haladja meg a megengedhető határértéket. A koncentráció a forrástól és a kémiai környezettől függ. A szennyezett talajvízben ezek koncentrációja általában 1 mg· l-1 alatt van. Az alacsony koncentráció oka az ásványok és amorf vegyületek oldhatósága és az anyagásványokon vagy a vas illetve mangán hidroxidokon, illetve szerves anyagokon történő adszorpció. Így a nehézfémek koncentrációját az oldhatóság és az adszorpciós folyamatok befolyásolják.

A nem fémes szennyezők közül egy néhányra különös figyelmet fordítanak a talajvíz vizsgálatokban. Ilyenek a szén, a klór, kén, nitrogén, fluor, arzén, szelén, foszfor és a bór.

Oldott formában a szelén, a klór és a kén a legtöbbször természetes és szennyezett talajvízben jelentős mennyiségben fordul elő.

Valamennyi talajvíz tartalmaz természetes eredetű oldott szervesanyagot. Ezek a vegyületek általában a humin illetve fulvó savak, amelyek a víz minősége szempontjából nem jelentősek.

Az emberi tevékenységből származó szerves vegyületek nagy gondot okoznak.

A szerves vegyületek változatossága igen jelentős. A mesterséges szerves anyagok száma megközelíti a 2 milliót. A gond, hogy ezek jelentős része ellenáll a biológiai lebontásnak. Több mint 1200 szintetikus vegyületet határozzák meg az ivóvíz ellátás keretében.

A szerves vegyületek a peszticidek használatából, a szennyvíztározókból, a kőolajszármazékok tárolásából, szállításából származhatnak. A hulladékok főbb szennyezőanyagait a 31. táblázatba soroljuk fel.

 

31. táblázat A különböző forrásokból származó szennyezők

Forrás

Lehetséges főbb szennyezők

Hulladéklerakó

Városi

Ipari

Veszélyes hulladék lerakóhelyek

Folyékony hulladék

Tároló tavak

Felszín alatti szennyvíztárolók

Mélybe történő hulladékinjektálás

Mezőgazdasági tevékenységek

Szennyvíziszap

Városi lefolyásból származó beszivárgás

Jégtelenítő tevékenység

Radioaktív hulladék

Nehézfémek, kloridok, nátrium, kalcium

Széles skáláján (változatossága) a szerves és a szervetlen alkotóknak

Széles skálája a szervetlen (különösképpen a nehézfémeknek) és szerves összetevőknek

Nehézfémek, szervetlen összetevők

Oldószerek

Szerves vegyületek (oldószerek), nitrogén vegyületek, nátrium, szulfátok mikrobiológiai szennyezők

Szerves és/vagy szervetlen összetevők

Gyomirtószerek, növényvédőszerek, trágyák

Nehézfémek, szervetlen összetevők, szerves összetevők

Szervetlen összetvők, nehézfémek, petróleum termékek

Kloridok, nátrium, kalcium

Radioaktivitás és radionukleidok

A szennyező anyagok terjedése a talajvízben

A szennyező anyagok talajvízben való terjedését számos törvény illetve jelenség befolyásolja.

Ezek a következők:

  • a talajvíz szivárgásának Darcy törvénye
  • az advekció
  • a diszperzió
  • az adszorpció
  • a degradáció
  • az elegyítetlen mozgás

A talajba leszivárgó szennyező anyagok, amint elérik a talajvizet, mozgásukat, terjedésüket, terjedésük sebességét a talajvíz szivárgásának Darcy törvénye befolyásolja a következő összefüggés szerint:

v= k· I (m· d-1)

ahol

v – a talajvíz szivárgási sebessége, m· d-1

k – a talajra (vízvezető rétegre) jellemző szivárgási tényező, m· d-1

I – a talajvíz relatív esése (dimenzió nélküli szám)

A szivárgási tényező értéke a talajtól függően 102-10-5 m/d között alakul.

A talajvíz és a szennyező anyagok mozgását jelenős mértékben befolyásolják a talaj és a vízvezető réteg tulajdonságai.

Így a repedezett kőzetekben, az azokban lévő repedésekben, csatornákban különösen nagy a mozgás sebessége, és így a szennyező anyag nagy távolságra történő terjedése.

Emellett a szennyező anyagok a diffúzió, illetve mechanikai keveredés által diszpergálódnak is, ugyanakkor az ioncserével, illetve a szorpcióval a szilárd anyagokhoz kötődés késlelteti ezek terjedését, a természetes kémiai illetve biokémiai folyamatok lebontják a szennyezők egy részét.

A talajvízben lévő szennyező anyagok viselkedése a talajvízben ezek fizikai és kémiai tulajdonságaitól és terjedésüket befolyásoló folyamatoktól függ.

Az egyik elsődleges terjedést befolyásoló folyamat az advekció, amely alatt az oldott kémiai anyagoknak a talajvíz szivárgása mentén történő mozgását értjük.

Ezért a talajvíz mozgásirányának és nagyságának ismerete a szennyező anyagok terjedése szempontjából nélkülözhetetlen.

A szennyező anyagok terjedésében lényeges szerepet játszik a diszperzió, amely alatt a szennyező anyagok mind az advektív szivárgás (hosszirányú diszperzió), mind egy közel erre merőleges irányban (transzverzális diszperzió) történő terjedését értjük (36. ábra).

36. ábra A hosszirányú és a transzverzális diszperzió

A két mozgás típust hidrodinamikai diszperziónak nevezzük.

A szennyező anyagok terjedésében, illetve ezek visszatartásában fontos szerepet játszik a vegyületeknek a porózus közeg szilárd anyagainak felületén bekövetkező adszorpciója.

A szennyezők adszorpciója relatíve elég gyors folyamat a talajvíz mozgásához viszonyítva. Az oldatban lévő anyag és a szilárd anyagok felületén adszorbeált szennyező anyag mennyisége között egy egyensúlyi helyzet alakul ki.

Ezek aránya az eloszlási együtthatóval fejezhető ki:

ahol

Ma – az adszorbeált szennyező tömege

Md – az oldott szennyező tömege

A degradáció a talajvízben lévő szennyező anyagok lebomlása különböző mechanizmusok révén, mint a hidrolízis, biokémiai lebontás, radioaktív bomlás, stb. történhet. Az említett folyamatok egzakt leírása elég nehéz, ezért általában ezek egyszerűsítésére törekszenek.

Ezek közül különösen érdekes a természetes biokémiai lebontás, a talajban élő dekomponáló szervezetek tevékenysége révén. Ezekhez a biokémiai folyamatokhoz elektron akceptorok, mint O2, NO3-, SO42-, stb. jelenléte szükséges.

Az elegyítetlen mozgás a különböző csővezetékekből, meghibásodott tartályokból, vagy egyéni balesetekből származó kőolaj és származékai talajvízben történő mozgására jellemző.

Ezek tárgyalására a következő fejezetben kerül sor, tekintettel ezek fontosságára.

 
Hasznos linkek
 
Vizsgatapasztalatok
 
!!! ÁLLAMVIZSGA !!!
 
Tételek
 
Szakgolgozatok
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?